Příběhy fotografií

Příběhy fotografií: Michael Hanke - Plesová sezóna

7/08/2018

Série Michaela Hankeho z prostředí vesnických plesů bodovala v soutěži CPP 2017, kde získala nominaci v kategorii Každodenní život. Každoročně se těším na snímky tohoto talentovaného fotografa, jehož snímky mají obrovský lidský náboj. Fotografuje místa a situace, které zná, kam dlouhodobě a opakovaně chodí, až splyne s prostředím. S fotoaparátem tam nepůsobí rušivě, naopak. Aktéři ho mají rádi a vlastně ani nevnímají, že se stávají hlavními hrdiny jeho fotopříběhů. Michael Hanke pro fotografie nejezdí na druhý konec světa. Snímky pořizuje v okolí Berouna. Do zahraničí si jezdí jen pro ocenění. Je jedním z mála českých fotografů, který se umístil v prestižním World Press Photo. Jsem zvědavá, čím nás překvapí v novém ročníku CPP.

Veronika Souralová

Michael Hanke – Plesová sezóna

"V dokumentárním souboru „Plesová sezóna“ se stejně jako ve všech svých dosavadních cyklech zaměřuji na člověka v jeho přirozené a bezprostřední podobě tak, aby výsledkem byly maximálně autentické fotografie, z nichž je cítit ryzí člověčenství. Fotografie v sobě obsahují více plánů najednou, včetně jisté dávky tajemna, aby v nich i s odstupem času bylo možné nacházet něco nového.

„Nepřitahují mne škrobené plesy, zajímají mě výhradně plesy lidové, kde se většina lidí dokáže chovat přirozeně, spontánně, lidsky. Proto tento soubor vždy zkraje roku fotografuji převážně na mysliveckých a hasičských plesech či bálech. Tak jako v ostatních svých dlouhodobých cyklech, i zde se snažím pokrýt celou šíři zvoleného tématu – od slavnostního zahájení, přes taneční zábavu, až po vyhlášení tomboly,“ vysvětluje Hanke.

„Během fotografování ctím určité zásady, kterým vše ostatní podřizuji. Jednou z těchto zásad je, že za žádných okolností nearanžuji, protože to považuji za základní princip humanistického dokumentu a jedině tak dokážu mít své fotky rád. Druhou z mých zásad je, že z plesu vždy odcházím nejpozději o půlnoci. Snažím se lidi fotit citlivě a s pokorou, takže o záběry toho, jak lidé po půlnoci tančí na stolech, nestojím,“ dodává.

Michael Hanke

Michael Hanke pochází z umělecké rodiny. Jeho otec je Jiří Hanke je známý kladenská fotograf i jeho matka - Jiřina Hankeová, se věnuje fotografické tvorbě. Autor se fotografii začal věnovat až od svých čtyřiceti let. Jeho doménou je humanistický dokument se zaměřením na dlouhodobě fotografovaná témata. Mezi nejznámější soubory patří Cirkus (2012), Senioři – taneční zábavy (2013), Šachy – turnaje mládeže (2015), Letecký den (2016) a Den na dostizích (2016). Je držitelem pěti ocenění v soutěži Czech Press Photo. Ve World Press Photo 2017 získal druhou cenu v kategorii Sport za soubor fotografií z cyklu Šachy – turnaje mládeže.

michaelhanke.photography

string(1) "1"