TRIFOT

Trifot je 12metrová kráčející plastika z dílny Davida Černého a byla vytvořena přímo na míru galerii Czech Photo Centre, před níž se nachází. Jakoby přichází od stanice metra Nové Butovice a rozvážné směřuje ke stanici Hůrka – právě v této lokalitě chceme vytvořit „umělecký bulvár“. Plastika má několik aspektů:

Den Trifidů

David Černý se inspiroval kráčející rostlinou z legendárního sci-fi románu Johna Wyndhama Den Trifidů. Nerezový tvor Trifot je tvořen ze stativu a hlavy, která se skládá z reálných fotoaparátů, které evokují vývoj fototechniky v dějinách lidstva – od měchového fotoapárátu, až po fotoaparáty značek Canon a Nikon, lídrů současného trhu. Tyto kamery tvoří oči v obličeji Trifota. Součástí hlavy je model přístroje Leica, který byl vyslán na Měsíc.

Big Brother

Další rozměr je „Big Brother“, kterým autor sděluje, že každý je v neustálém spojení s fotografií a videem. V současném světě lze pořídit fotografii nebo video záznam téměř každého, vždy a na všech místech planety. A to ať chcete nebo ne. Trifot poskytuje kolemjdoucím zábavu a hru s obrazem. Procházející osobu v určitém bodě zachytí obrovské oko Trifota, sleduje ji, aktivuje kamery a bez záznamu zobrazuje kolemjdoucího na okolních velkoplošných obrazovkách.

Skrumáž fotoaparátů

Třetím ukazuje pro koho je galerie Czech Photo Centre určená. Skrumáž fotoaparátů různých značek na jednom místě udává směr výstavnímu plánu. Výstavní prostory jsou určené jak pro profesionály, tak studenty a mladé talenty. Mají přinášet informace z oboru fotografie fotografům všech úrovní i generací i zájemcům o fotografii obecně.

Techno kolemjdoucí

Trifot bulvárem nekráčí sám, ale doprovázejí ho dvě řady dalších technotvorů. Po pravé straně tři v podobě velkoformátových televizí, na které se přenáší obraz kolemjdoucích snímaný Trifotem. Obrazovky také přinášejí aktuální informace o dění v Czech Photo Centre pomocí moderní grafiky, slideshow a videí. Po levé straně s Trifotem drží krok čtyři analogové vitríny s fotografiemi výstav v galerii.

David Černý

Známý a kontroverzní český umělec David Černý je dále také autorem celé řady dalších plastik, jako jsou například Růžový tank, miminka na Žižkovském vysílači nebo klikající patrový autobus London Booster. Sochař své práce pravidelně vystavuje jak v Česku, tak zahraničí. Černý je držitelem zvláštní ceny na bienále v belgickém Kortrijku, grantu Pollock Krasner Foundation Grant, Ceny Jindřicha Chalupeckého a dalších ocenění.

Mezi jeho slavná díla, která můžete nalézt téměř po celé Praze, patří: Miminka Babies, černé laminátové sochy 10 miminek umístěné na Žižkovském vysílači. Plastika „Kůň“ z roku 1999, představující svatého Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně. Na dvoře Hergetovy cihelny na pražské Malé Straně je umístěno od roku 2004 dílo nazývané Čůrající postavy. Dvě červená auta zavěšená na budově kulturního centra MeetFactory v prostoru železničního depa v Praze na Smíchově.

Pod jeho vedením vznikala instalace, která měla v bruselské budově Rady EU reprezentovat Českou republiku po dobu jejího předsednictví od ledna do června 2009. V instalaci vysoké 16 metrů v podobě skládačky je každý stát Evropské unie reprezentován určitým stereotypem, který podle Černého o něm mají zažitý ostatní obyvatelé Evropy. K londýnské olympiádě v červenci 2012 připravil anglický patrový autobus v podobě atleta, který dělá kliky, s názvem London Booster. Hlava Franze Kafky - dílo, které je podobného vzezření jako Metalmorphosis, je umístěno v Praze před obchodním centrem Quadrio (stanice metra Národní třída). Tato 39 tun vážící metrová busta Franze Kafky je složená ze 42 pohybujících se vrstev

Ochrana osobních údajů

Podle stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů ze dne 4. října 2016 je snímání fotografií náhodných chodců před galerií Czech Photo Centre, které je prostřednictvím plastiky Trifot pořizováno přiměřeným způsobem, bezúplatnou zákonnou uměleckou licencí a není k ní třeba jejich souhlasu k zachycení obrazového záznamu.

CYBER DOG

Na podzim na veřejném prostoru před Czech Photo Centrem přibyde další objekt z dílny Davida Černého – Technologické informační centrum Cyber Dog. Ocelový „přistávací modul“, ve kterém vás podle pokynů aplikace z mobilního telefonu obslouží místo lidského personálu robotická ruka. Designový interiér vyplní obrazovky, na kterých budou prezentovány novinky z vývoje umělé inteligence a robotiky. Co víc vám poskytne tento unikátní a nikde ve světě zatím ještě nerealizovaný projekt? Nechte se překvapit! A chystáme toho pro vás ještě víc…