Foto měsíce


Foto měsíce je top žurnalistická fotografie, která zachycuje důležitou událost uplynulého měsíce. Cílem je upozorňovat na tvorbu profesionálních fotografů v průběhu celého roku. Aktivně sledujeme fotografie napříč médii a chceme veřejnosti ukázat nejlepší zpravodajské fotografie, které vznikly v rámci práce pro noviny, weby nebo agentury.

Pravidelně Fotografii měsíce vybírá správní a dozorčí rada organizace Czech Photo. Oceněný fotograf získává 5.000 Kč a diplom. 12 oceněných snímků za celý ročník bude vyhlášeno na slavnostním ceremoniálu předání cen a stanou se součástí výstavní kolekce i katalogu výstavy.

Oceněné fotografie jsou postupně zveřejňovány na webových stránkách www.czechphoto.org/cp/blog/.

Czech Press Photo je platforma, která “zastřešuje” reportážní fotografii a pomocí soutěží a výstav zhodnocuje práce, které čeští a slovenští fotografové tvoří. Nesmíme zapomenout na přirozený vývoj, kterým žurnalistika prochází. Minulý rok vyhrála Czech Press Photo fotografie pořízená mobilním telefonem a mezi některými fotografy se strhla vlna nevole. Moderní technologie je potřeba zohlednit v celém kontextu žurnalistiky. I fotografie z mobilu může být kvalitní, ale neměla by se na ní zakládat celá prezentace autora. Josef Koudelka tvrdí, že fotografie je pouze jedna, ta, která vzbuzuje emoce a donutí diváka přemýšlet. Hranice mezi výtvarnou a reportážní fotografií se mnohdy stírá, právě dílo Koudelky slouží jako dobrý příklad. Mnoho snímků a fotografů potřebují čas a prostor. Přes všechny kvality je fotografie stejně jako ostatní výtvarná umění subjektivní.