Foto měsíce


Vyhlašování Fotografie měsíce v rámci soutěže Czech Press Photo je určeno zejména pro reportážní fotografy, kteří pracují pro noviny, zpravodajské weby nebo tiskové a obrazové agentury.

Foto měsíce vybírá porota sestavená ze správní a dozorčí rady Czech Photo. Spolupracujeme přímo s redakcemi, ze kterých nám sami fotografové či obrazoví editoři posílají výběr nejlepších snímků za uplynulý měsíc. Dále tým Czech Photo sleduje tvorbu českých fotografů v tištěných mediích, ve zpravodajských webech i na sociálních sítích a vybrané fotografie zařazuje do výběru. Hodnotí se jednotlivé snímky i série.

Členům správní a dozorčí rady předkládáme každý měsíc přibližně padesát prací. Hlasování probíhá anonymně, fotografie jsou označeny pouze číslem. Každý porotce oboduje jednotlivé snímky nebo série hodnotami 0–5. Singl nebo série, která má největší počet bodů, vítězí a získává titul Foto měsíce. Oceněnou práci zveřejňujeme na webu i na sociálních sítích Czech Photo. Představíme autora vítězného snímku a také příběh, kdy, kde a za jakých okolností fotografie vznikla. Dále každý měsíc vydáváme Top Ten, desítku nejlépe ohodnocených snímků, v pořadí, jak je porota ohodnotila.

Fotografie či série měsíce jsou poté nedílnou součástí expozice Czech Press Photo v Národním muzeu a mají na výstavě důstojné místo.

Oceněné fotografie jsou postupně zveřejňovány na webových stránkách www.czechphoto.org/cp/blog/.