Foto měsíce


Situace současného českého fotožurnalismu není ideální. Aspektů je několik - světové agentury nabízí relativně levné a kvalitní snímky z celého světa. Pro redakce tedy pozbývá ve většině případů smysl, aby čeští fotografové někam jezdili a pořizovali exkluzivní reportáže nehledě na vysoké náklady. Vlivní podnikatelé vlastní mediální domy a ty řídí jako své firmy. Dalším vlivem mohou být samozvaní fotografové. Velmi zjednodušeně - stačí zrcadlovka, kurz a možnosti, zejména ty finanční. Co s lidským povědomím dělají například fake news a k nim připojené zmanipulované fotografie, se dozvíme teprve s odstupem.

I přes tuto nepříznivou situaci je cílem Czech Press Photo motivovat fotografy k neustálé práci, protože jejich tvorba může výrazně ovlivnit veřejné mínění. Ve své podstatě nikdo nechce žít v nefungující zemi nebo světě a snímky s kontextem mohou tento fakt změnit. Proto vyzýváme všechny fotografky a fotografy, ať se skutečně zapojí, zkusí změnit tento zkreslený pohled a pozvednou současný fotožurnalismus. Každý měsíc napříč denním tiskem, weby a sociálními sítěmi hledáme nejlepší fotografie našich autorů.

Czech Press Photo je platforma, která “zastřešuje” reportážní fotografii a pomocí soutěží a výstav zhodnocuje práce, které čeští a slovenští fotografové tvoří. Nesmíme zapomenout na přirozený vývoj, kterým žurnalistika prochází. Minulý rok vyhrála Czech Press Photo fotografie pořízená mobilním telefonem a mezi některými fotografy se strhla vlna nevole. Moderní technologie je potřeba zohlednit v celém kontextu žurnalistiky. I fotografie z mobilu může být kvalitní, ale neměla by se na ní zakládat celá prezentace autora. Josef Koudelka tvrdí, že fotografie je pouze jedna, ta, která vzbuzuje emoce a donutí diváka přemýšlet. Hranice mezi výtvarnou a reportážní fotografií se mnohdy stírá, právě dílo Koudelky slouží jako dobrý příklad. Mnoho snímků a fotografů potřebují čas a prostor. Přes všechny kvality je fotografie stejně jako ostatní výtvarná umění subjektivní.