# Necvakejte foťte!

Projekt CZECH PHOTO JUNIOR - Necvakejte foťte!

Organizace Czech Photo o.p.s. podporuje fotografii již více než čtvrtstoletí. Právě Czech Photo je výjimečnou platformou, která cílí na zvýšení mediální a vizuální gramotnosti dětí a mládeže. Chceme své zkušenosti, zejména ze soutěže Czech Press Photo, využít a předat mladé generaci, která s fotografiemi nebo spíše mezi spoustou fotografií vyrůstá. Pomoci jim orientovat se v dnešním „obrazovém světě“, kdy se svým mobilním telefonem je každý tak trochu fotograf. Ukazovat, jak vypadá fotografie, která promlouvá a jak takovou pořídit. Vybízet k přemýšlení a vlastní tvorbě. Umět rozlišovat kvalitní fotografické zpravodajství, bulvár nebo i fakenews.

A tak, se zrodila fotografická soutěž pro děti a mládež Czech Photo Junior, která probíhá paralelně s renomovanými soutěžemi Czech Press Photo (určená profesionálním fotografům z médií) a soutěží pro fotografy přírody Czech Nature Photo. Soutěží se ve třech věkových kategoriích: první a druhý stupeň základní školy a střední školy. Fotografie mohou mladí fotografové zasílat ve dvou obdobích, na jaře a na podzim, kdy mají soutěže uzávěrku. Vyhodnocení těch nejlepších mladých fotografů proběhne na slavnostních ceremoniálech a oceněné snímky budou prezentovány v Národním muzeu a v Czech Photo Centre. Tedy úspěšné mladé fotografy vynese přímo mezi ty nejlepší fotografy Česka. A třeba se jednou stanou jejich profesními kolegy.

Zahájili jsme akci Necvakejte, foťte! Aneb ne každá fotka je dobrá, „foto tour“ po školách: přednášky a workshopy spojené s výstavami na základních a středních školách po celé České republice. Cílem je nejen edukovat, ale hlavně motivovat děti k přemýšlení při pořizování vlastních snímků. Do projektu Necvakejte, foťte! Aneb ne každá fotka je dobrá jsou zapojeni nejen naši partneři - sponzoři, ale i Akademie České tiskové kanceláře, která umožní další vzdělávání vážným zájemcům o fotografii. Prohlédněte si video níže:

Video: Jakub Jahn