# Necvakejte, foťte!

Projekt CZECH PHOTO JUNIOR - Necvakejte, foťte!

Organizace Czech Photo o.p.s. podporuje fotografii již více než čtvrtstoletí. Právě Czech Photo je výjimečnou platformou, která cílí na zvýšení mediální a vizuální gramotnosti dětí a mládeže. Chceme své zkušenosti, zejména ze soutěže Czech Press Photo, využít a předat mladé generaci, která s fotografiemi nebo spíše mezi spoustou fotografií vyrůstá. Pomoci jim orientovat se v dnešním „obrazovém světě“, kdy se svým mobilním telefonem je každý tak trochu fotograf. Ukazovat, jak vypadá fotografie, která promlouvá a jak takovou pořídit. Vybízet k přemýšlení a vlastní tvorbě. Umět rozlišovat kvalitní fotografické zpravodajství, bulvár nebo i fakenews.

A tak, se zrodila fotografická soutěž pro děti a mládež Czech Photo Junior, která probíhá paralelně s renomovanými soutěžemi Czech Press Photo (určená profesionálním fotografům z médií) a soutěží pro fotografy přírody Czech Nature Photo. Soutěží se ve třech věkových kategoriích: první a druhý stupeň základní školy a střední školy. Fotografie mohou mladí fotografové zasílat ve dvou obdobích, na jaře a na podzim, kdy mají soutěže uzávěrku. Vyhodnocení těch nejlepších mladých fotografů proběhne na slavnostních ceremoniálech a oceněné snímky budou prezentovány v Národním muzeu a v Czech Photo Centre. Tedy úspěšné mladé fotografy vynese přímo mezi ty nejlepší fotografy Česka. A třeba se jednou stanou jejich profesními kolegy.

Zahájili jsme akci Necvakejte, foťte! Aneb ne každá fotka je dobrá, „foto tour“ po školách: přednášky a workshopy spojené s výstavami na základních a středních školách po celé České republice. Cílem je nejen edukovat, ale hlavně motivovat děti k přemýšlení při pořizování vlastních snímků. Do projektu Necvakejte, foťte! Aneb ne každá fotka je dobrá jsou zapojeni nejen naši partneři - sponzoři, ale i Akademie České tiskové kanceláře, která umožní další vzdělávání vážným zájemcům o fotografii.

 

Program Fotoworkshopu uskutečněný na dané škole

Vzdělávací program organizovaný společností Czech Photo ve spolupráci s ČTK, Canonem, Cewe a Fomei. Určený pro cca 20 - 24 dětí, ideálně vybrané děti se zájmem o fotografii napříč ročníky.

Účastníci:

Profesionální fotograf Dan Materna - lektor / Czech Photo /

Externí fotograf – lektor (Spolupracujeme s českými a slovenskými fotografy L. Bíba, V. Šilha, K. V. Ton, T. Železný, M. Veselý, M. Šula, M. Turek, A. Boháčová, M. Krause, I. Mikula)

Lektoři společnosti Canon

Zápůjčka fotostánku CEWE

Program:

8.00 příjezd

8.00 – 9.00 příprava prezentace a techniky na workshop

9.00 – 09.45 prezentace

  • shlédnutí videa „Necvakejte, foťte!“
  • prezentace „Jak správně fotografovat“, základní směry, jak dnes pracovat s fotografií, obrazová gramotnost, nebezpečí fake news ve fotografii – Dan Materna
  • rozdělení účastníků do skupin, které se prostřídají

10.00 – 12.00 Fotoworkshop

Fotografování na dané téma pod vedením profesionálních fotografů, součástí bude zapůjčení profesionální techniky – za přítomnosti techniků z firmy Canon viz stanoviště č.1, skupina č. 2 fotí na mobily nebo svoje fotoaparáty viz stanoviště č. 2. – po cca 45 - 60 min dojde k vystřídaní stanovišť

Stanoviště 1. Portréty – venkovní prostory – fotografové ze společnosti Canon, technika Canon

Stanoviště 2. Reportážní foto, makro, portrét – Dan Materna a externí fotograf - např. hodina tělesné výchovy, venkovní prostory – vlastní mobily nebo fotoaparáty

Motivy a náměty dle možností a dispozic školy

Po cca 45-60-ti minutách se jednotlivé skupiny točí

Možnost průběžně tisku fotografií ve fotostánku Cewe

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na email: junior@czechphoto.org

 

Video: Jakub Jahn

Proběhlé workshopy:

 
Školní rok 2023/24
Květen