




(dále jen soutěž)
Soutěže se mohou zúčastnit fotografové s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice nebo českým či slovenským občanstvím s pracemi, které vznikly v době od 13. 1. 2020 do 14. 2. 2021 a které nebyly přihlášeny do předchozího ročníku. Výjimkou z časového omezení je nová kategorie Zvířata ve svém prostředí, do které lze zaslat i starší práce. V kategorii Série je možné zasílat fotografie pořízené v časovém rozmezí 13. 1. 2019 až 14. 2. 2021 s tím, že alespoň jedna fotografie musí být pořízena v období 13. 1. 2020 do 14. 2. 2021. Novinkou letošního ročníku je též soutěž Czech Photo Junior pro žáky a studenty základních a středních škol – více informací najdete níže v pravidlech.
Soutěžící uhradí elektronicky vstupní poplatek ve výši 500 Kč / 20 €
Formát souboru:
Soubory musí být v RGB prostoru a musí obsahovat ICC Profil
Velikost fotografie musí být nejméně 3000 pixelů na delší straně, doporučujeme však zaslání fotografií v plném rozlišení. Vybrané fotografie budou prezentovány na výstavě ve formátu až 100×70 cm. Nedostatečná kvalita znemožňující prezentaci v podobě velkoformátového tisku může být důvodem k vyřazení fotografie.
U vybraných snímků si organizátor může vyžádat data v maximální kvalitě.
Základní kategorie „Savci“, „Ptáci“, „Plazi, obojživelníci a podvodní život“ a „Bezobratlí“ jsou určeny pro fotografie zobrazující zajímavým způsobem portréty nebo chování volně žijících živočichů v jednotlivých skupinách. V případě nejasnosti nebo možnosti zařazení do více kategorií si zvolte jednu, kterou považujete za nejvhodnější. Porota si vyhrazuje právo fotografii přeřadit do jiné kategorie.
Kategorie Rostliny a houby je určena pro poutavé fotografie všech zástupců botanické říše včetně květin, keřů, stromů a mechů a navíc také hub, lišejníků a řas rostoucích ve volné přírodě, a to jak v podobě jednotlivých exemplářů, tak celých seskupení. Kategorie je vyhlašovaná pod patronací Botanické zahrady Praha.
Kategorie „Krajina“ je určena pro fotografie, které zajímavě zachycují krásy přírodních scenerií naší planety. Hlavním motivem snímku nesmějí být výsledky lidské činnosti jako například stavby všeho druhu, dopravní prostředky a podobně, mohou se ale ve fotografii vyskytovat jako minoritní prvek celkové kompozice, pokud není možné se jim vyhnout.
Kategorie „Zvířata ve svém prostředí“ je určena pro fotografie zachycující volně žijící živočichy v kontextu jejich domovských biotopů a životního prostoru, který by měl v celkové kompozici hrát stejně důležitou roli jako zvíře samotné. Snímky by měly zachycovat propojení zvířat s prostředím, v němž žijí. Do této kategorie je letos výjimečně možné přihlásit i starší práce bez omezení času jejich pořízení na uplynulý rok. Kategorie je vyhlašovaná pod patronací Zoo Praha.
Speciální kategorii „Příroda v Praze“ vyhlašuje spolupořadatel soutěže Magistrát hlavního města Prahy. Město není jen domovem lidí, ale i zvířat, která se adaptovala na nové životní podmínky a obsadila nové niky. Svůj životní prostor nacházejí v městské zástavbě i rostliny a stromy – často v místech, kde bychom je čekali nejméně. V této kategorii jsou preferovány fotografie, které zajímavým způsobem zachycují toto soužití v městské zástavbě i chráněných oblastech na území Prahy (živočichové, rostliny vyskytující se v Praze, v chráněných lokalitách i městské zástavbě, lesy, parky, zahrady, ovocné sady a aleje v oblasti Prahy). Kategorie není určena pro fotografie domácích mazlíčků a ochočených zvířat. Vítěznou fotografii vybere z předvýběru poroty zástupce Magistrátu hlavního města Prahy.
Kategorie „Zvířata v lidské péči“ se zaměřuje na fotografie pořízené v zoo, na workshopech, v oborách a podobně. Není určena pro fotografie domácích mazlíčku.
Speciální kategorie „Série“ je určena pro série vzájemně tématicky spjatých fotografií. Série může být zachycením okamžitého děje či události, ale také souborem dokumentujícím dlouhodobě určité téma. Námětem fotografií musí být vždy příroda či její ochrana. Sérii by měly tvořit nejméně 3 a maximálně 9 fotografií. Celá série se počítá vždy jako jedna práce z deseti možných v rámci jedné přihlášky.
Speciální kategorie „Cena za nejlepší fotografii české přírody“, jejímiž partnery jsou správa Krkonošského národního parku a Národní park Šumava a Lesy hl. města Prahy, je určena pro snímky divoce žijících zvířat nebo volně rostoucích rostlin pořízené na území České republiky – není určena pro fotografie zvířat žijících v lidské péči. Porota přihlášené fotografie zařadí i do odpovídajících hlavních kategoriích (Savci, Ptáci, Rostliny atd.)
Chceme se stále více zaměřovat na mladou generaci, která s fotografiemi nebo spíše mezi spoustou fotografií vyrůstá a proto letos otevíráme soutěž Czech Photo Junior, které proběhne paralelně se soutěží Czech Nature Photo. Soutěžit se bude ve dvou věkových kategoriích: základní a střední školy.
Fotografie mohou mladí fotografové zasílat do uzávěrky soutěže dne 14. 2. 2021 a účast v soutěži Czech Photo Junior je ZDARMA.
Do soutěže budou přijímány snímky volně žijících zvířat (savci, ptáci, plazi, obojživelníci, bezobratlí, ryby…), zvířat v zoologických zahradách, rostlin, hub, krajiny, zkrátka přírody, která nás obklopuje. Nerozhoduje technika, kterou byly fotografie pořízeny (mobilní telefony, fotoaparáty). Minimální velikost snímku je 1MB. Fotografie s udáním jména a věku autora a názvu snímku zasílejte na emailovou adresu junior@czechphoto.org.
Vyhodnocení těch nejlepších prací proběhne společně s profesionální soutěží Czech Nature Photo odbornou porotou.
Titul „Fotografie roku“ je hlavní cenou soutěže. Bude udělen fotografii, na jejíž výjimečných kvalitách se shodne porota soutěže. Autor získává peněžitou odměnu 10 000 Kč, fotoaparát Olympus OM-D E-M5III s objektivem Olympus M.ZUIKO ED 12-45 mm f/4 PRO, poukaz na nákup fotografického batohu značky f-stop ve výši 350 Euro a diplom potvrzující vítězství v soutěži.
V každé ze soutěžních kategorií porota vybere 3 nominované a z nich poté vítěznou fotografii. Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají peněžitou odměnu 5 000 Kč, poukaz na slevu při nákupu fotografického batohu značky f-stop ve výši 15 % a diplom potvrzující vítězství v dané kategorii.
V kategorii „Savci (volně žijící)“ obdrží vítěz kategorie navíc dalekohled od společnosti Fomei, který při svých toulkách přírodou určitě využije. FOMEI je tradiční česká firma, která byla založena v roce 1990. Na český i evropský trh dodává vlastní světelnou techniku pro fotografy a filmaře, komplexní řešení pro výrobu fotografií i velkoformátových reprodukcí a dalekohledy pro pracovní využití či volný čas.
V kategorii Rostliny vítěz obdrží navíc speciální cenu Botanické zahrady Prahy Praha.
V kategorii „Cena za nejlepší fotografii české přírody“ každý z nominovaných získá jednu z cen, které věnují partneři:
V kategorii „Zvířata ve svém prostředí“ věnuje hlavní partner Zoo Praha cenu, kterou je autorská výstava fotografií v rozsahu 10 až 15 prací prezentovaná v areálu zoologické zahrady. Tisk a adjustaci fotografií zajistí Zoo Praha.
V každé ze soutěžních kategorií základní škola a střední škola porota vybere 3 nominované a z nich poté vítěznou fotografii. Nominovaní získají diplom, věcné ceny a vítěz z kategorie získá dalekohled od firmy FOMEI a diplom.
Vítěze určí návštěvníci výstavy. Divácké hlasování bude probíhat v jejím průběhu a vítěz získá odolný fotoaparát Olympus Tough TG-6 a diplom potvrzující vítězství v hlasování veřejnosti.