O soutěži

CNP_RGB.png

Czech Photo o.p.s organizuje již 26 let prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo, ve které sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy, kteří každoročně přinášejí obrazové svědectví o událostech napříč celým světem. V roce 2017 jsme založili její „sestru“ - novou soutěž Czech Nature Photo, prostřednictvím které chceme ukazovat přírodu celého světa, tak jak ji vidí naši fotografové a motivovat veřejnost k její ochraně. Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům. V roce 2022 soutěž vstupuje do svého šestého ročníku. Dosavadní ročníky se setkaly s velkým zájmem soutěžících a měly skvělé výsledky. I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro mezinárodní agentury a vydavatele.

Co založení soutěže předcházelo?

„Jako členka realizačního týmu jsem u porot Czech Press Photo držela v minulých letech pěsti fotografiím živé přírody, neboť se o tento obor dlouhá léta zajímám. Vím, jak těžké je dobrou fotografii v tomto oboru pořídit a kolik příprav a vědomostí tomu předchází. Z výběru vítězných fotografií jsem byla mnohdy zklamaná. Často vyhrávaly fotografie zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací, což je ale v novinářské soutěži správně. Tenkrát mě napadlo uspořádat soutěž jen pro fotografy přírody, aby v rámci několika kategorií měli možnost prezentovat celou škálu přírodních krás, kterými naše planeta oplývá. A v roce 2017 jsme tuto myšlenku realizovali“, říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Přihlášené snímky (cca 2000) hodnotí renomovaná porota sestavené z odborníků fotografie i vědeckého světa. K českým porotcům se každoročně připojí zahraniční porotce ( Ami Vitale – USA, Javier Aznar Gonzales - Španělsko, Rob Cottle – UK, Peter Delaney - Jižní Afrika, v tomto ročníku to bude Boaz Amidror - Izrael). Zahraničnímu porotci vždy v době poroty připravujeme autorskou výstavu v galerii Czech Photo Centre spojenou s prezentací v prostorách, kde porota zasedá. Soutěží se v 11 kategoriích, vyhlašují se nominace, výsledky jsou poté oznámeny na slavnostním ceremoniálu konaném při příležitosti vernisáže výstavy oceněných i dalších vybraných prací.

Soutěž má každoročně velmi pozitivní ohlasy jak mezi fotografy, tak u veřejnosti - se zaměřením na školní děti, studenty i celé rodiny. Nominované a některé další práce jsme vystavovali v prostorách galerie Czech Photo Centre, v několika zoologických zahradách včetně pražské či dvorské a také v Národním zemědělském muzeu. Výstavy zaznamenaly vysokou návštěvnost a těšily se zájmu veřejnosti i médií.

Termíny

  • 12. 1. – 12. 2. 2023: přihlašování snímků
  • 9. 3. 2023: zasedání poroty
  • 22. 3. 2023: vyhlášení nominací
  • 10. 5. 2023: slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů a zahájení výstavy
  • 11. 5. – 3. 9. 2023: výstava vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií
  • 12. 9. – 30. 12. 2023: putování výstavy po ČR

S vítěznými fotografiemi se lidé seznámí napříč celou republikou.