O soutěži

CNP_RGB.png

Multižánrové centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre organizuje již více než dvacet let prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo, ve které sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy, kteří každoročně přinášejí obrazové svědectví o událostech napříč celým světem. Založili jsme její „sestru“ - novou soutěž Czech Nature Photo, prostřednictvím které chceme ukázat přírodu celého světa, tak jak ji vidí naši fotografové.

Co založení soutěže předcházelo?

„Jako členka realizačního týmu jsem u porot Czech Press Photo držela v minulých letech pěsti fotografiím živé přírody, neboť se o tento obor dlouhá léta zajímám. Vím, jak těžké je dobrou fotografii v tomto oboru pořídit a kolik příprav a vědomostí tomu předchází. Z výběru vítězných fotografií jsem byla mnohdy zklamaná. Často vyhrávaly fotografie zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací, což je ale v novinářské soutěži správně. Tenkrát mě napadlo uspořádat soutěž jen pro fotografy přírody, aby v rámci několika kategorií měli možnost prezentovat celou škálu přírodních krás, kterými naše planeta oplývá. A v loňském roce jsme tuto myšlenku realizovali,“ říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.

V roce 2017 proběhl nultý ročník, který měl skvělé výsledky: nejlepší snímky živé přírody domácích autorů vybrala odborná porota ze 3 140 přihlášených fotografií. Soutěže Czech Nature Photo se zúčastnilo 467 autorů fotografií přírody. I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro celou řadu mezinárodních agentur a vydavatelů. Nominované a některé další práce byly v průběhu léta k vidění v Pražské zoo i v prostorech galerie Czech Photo Centre, kde mohli také návštěvníci vybírat snímek, který se jim líbil nejvíce. Výstava zaznamenala velkou návštěvnost.

Termíny

 

  • 18. 1. 2018 – 18. 2. 2018: přihlašování snímků
  • 5. 3. - 6. 3. 2018: zasedání poroty, poté oznámení nominací na vítěze
  • 13. 3. 2018 vyhlášení nominací
  • Výstava nominovaných snímků v proběhne v Czech Photo Centre v termínu 5. 4. – 13. 5. 2018, v průběhu výstavy proběhne divácké hlasování.
  • 19. 4. 2018 slavnostní vyhlášení vítězů v prostorách výstavy v Czech Photo Centre
  • Putování výstavy po ČR

 

Z oceněných a vybraných snímků vzniknou dva výstavní soubory. Jeden bude během léta putovat v rámci Zoo Tour po zoologických zahradách – počínaje Zoo Praha. A druhý, zaměřený na českou přírodu po pobočkách Národního zemědělského muzea. Tato část výstavy odstartuje výstavou na nové pobytové střeše Národního zemědělského muzea:

  • červen – srpen 2018: Tour Zoo pro nominované a vybrané snímky
  • duben - srpen 2018: Další paré výstavy s fotografiemi zaměřenými na českou přírodu putuje v režii Národního zemědělského muzea

S vítěznými fotografiemi se lidé seznámí napříč celou republikou.

Odborná porota soutěže bude složená z renomovaných fotografů a přírodovědců: Předseda poroty Michal Krause, Petr Bambousek, Václav Šilha, Veronika Souralová, Topi Pigula, Miroslav Bobek a Javier Aznar. Letos poprvé porota zasedne s mezinárodním zastoupením, pronajmeme porotovací program – obdobný jako má Czech Press Photo od maďarské firmy eContest. Zvýšíme tím prestiž pořádané soutěže.

Soutěž probíhá pod záštitou hlavního města Prahy

Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Prima ZOOM

Mediální partner: Lidé a země, Forbes, Právo, Novinky. cz, Prague Morning

Ceny bude zajišťovat firma Olympus, na spolupráci se také budou podílet firmy Fujifilm a CEWE Color.

Partneři: Lesy ČR, Zoo Praha, Národní zemědělské muzeum, Správa Krkonošského národního parku, Trigema, Nielsen, Rückl krystal

Ceny
FOTOGRAFIE ROKU Czech Nature Photo 2018

Titul „Fotografie roku“ je hlavní cenou soutěže. Bude udělen fotografii, na jejíž výjimečných kvalitách se shodne porota soutěže. Držitel ceny získává peněžitou odměnu 20 000 Kč, Olympus OM-D E-M1 Mark II + objektiv 12-40mm PRO a diplom potvrzující vítězství v soutěži.

CENY V SOUTĚŽNÍCH KATEGORIÍCH

V každé ze soutěžních kategorií porota vybere 3 nominované a z nich poté vítěznou fotografii. Všichni vítězové jednotlivých kategorií (s výjimkou „Cena za nejlepší fotografii české přírody“, kde ceny věnuje partner) získávají 10 000 Kč, Olympus OM-D E-M10 Mark II + objektiv 14-42mm a diplom potvrzující vítězství v dané kategorii.

V kategorii „Zvířata v lidské péči“ získá navíc vítěz cenu věnovanou Zoo Praha – fotografický workshop v areálu Zoo Praha.

V kategorii „Cena za nejlepší fotografii české přírody“ cenu věnuje správa Krkonošského národního parku: fotografický víkend v krkonošské divočině – dva dny strávené v překrásné přírodě našeho nejznámějšího národního parku v doprovodu zkušeného průvodce, spojené s přenocováním v krkonošské divočině.

CENA DIVÁKŮ

Vítěze určí návštěvníci výstavy. Divácké hlasování bude probíhat v jejím průběhu a vítěz získá outdoorový fotoaparát Olympus TOUGH 10 000 Kč a diplom potvrzující vítězství v hlasování veřejnosti.