Příběhy fotografií: U řeky Buriangy

1/01/2018

Vítězná fotografie kategorie Příroda, věda a životní prostředí autora Filipa Jandourka zaujala téměř shodně všechny porotce. Za fotografií, která na první pohled může působit komicky, stojí ovšem silný, místy smutný příběh o stavu naší civilizace. Fotografie je součástí projektu zaměřeného na změnu klimatu, migraci a aktuální problémy dnešní Bangladéše. Jedním ze stěžejních problémů země se stává hlavní město Dháka s více než sedmnácti miliony obyvateli. Je to nejrychleji rostoucí metropole na světě trpící nejvyšší populační hustotou. Každý den se sem stěhuje přes dva tisíce obyvatel z různých koutů země. Rodiny jsou nuceni opustit své domovy v důsledku ztráty půdy způsobené záplavami, cyklóny a zvyšující se úrovní moře. Dháka nestačí vstřebávat nárůst obyvatel a život ve městě se tak stává doslova noční můrou. A Filip Jandourek k celému projektu přidává:

Filip Jandourek - U břehu Buriangy

Bajka o špinavé, daleké zemi…

"Přišlo mi to jako scéna z apokalyptického filmu, když jsem se začátkem tohoto roku ocitl na předměstí Dháky zvaném Ashulia. Je to jedno z nejvíce znečistěných industriálních míst v Bangladéši. Vystoupil jsem z lokálního autobusu bez nárazníků a blinkrů vyrobený z různých kusů plechů, které místní kouzelníci přivařili na podvozek vysloužilého náklaďáku, natěšen po dlouhé cestě na focení u břehu Burigangy. V Ashulii je to spíše černá stoka s plovoucími plastovými lahvemi, kam odtéká kanalizace z celého města stejně jako hektolitry rozpouštědel a ostatních chemikálií z okolních fabrik. Prošel jsem kolem jedné z mnoha skládek, když se mi před očima zjevil dech beroucí pohled na skrumáž divokých prasat, která se pásla na odpadcích z města. Dobré prase, všechno spase, ale v Bangladéši jim ani nic jiného nezbývá. Chlupaté ostré hřbety se vynořují z hustého lepivého smogu, rypáky rozrývají páchnoucí směs odpadků a dokazují, že jsou opravdu všežravci. Těžko říct, jestli páchnou víc prasata, nekonečná skládka odpadků nebo svrchní kanalizace. Pastevci s holemi a nezbytnou cigaretou na rtech svým vepřům nic jiného dopřát nemohou než jedem promořené bláto plné plastových lahví, hnijících zbytků z koželužen a mršin. Kulisu tvoří tovární komíny, haldy zeminy a slamy. Zvířata a lidé tu žijí blízko sebe. Zapálil jsem si cigaretu, zápach ale nepřebije. Prasata mi nevěnují vůbec žádnou pozornost a okamžitě se začnou vášnivě pářit vedle stoky. Začal jsem fotografovat a uvědomil si, že je to obraz, který do značné míry přesně vystihuje tuto znečistěnou a přelidněnou zemi.

Fotografie je součástí projektu zaměřeného na migraci a aktuální problémy dnešní Bangladéše, na kterém dlouhodobě pracujeme společně s fotografkou Hanou Connor. Jedním ze stěžejních problémů země se stává právě hlavní město Dháka s více než sedmnácti miliony obyvateli. Je to nejrychleji rostoucí metropole na světě trpící nejvyšší populační hustotou.

Každý den se do města stěhuje více než dva tisíce nových obyvatel z různých koutů země. Rodiny jsou nuceni opustit své domovy v důsledku ztráty půdy způsobené velkými záplavami, za které mohou stále častěji se opakující cyklóny a zvyšující se hladina moře. Tyto ekologické procesy dále souvisí se zasolením zemědělské půdy, říční erozí, znečištěním pitné či užitkové vody. Dháka nestačí vstřebávat masový nárůst obyvatel a nemůže nabízet další neobydlená území, která by byla vhodná pro příliv migrantů z venkova.

Venkované ve městě hledají štěstí, které obvykle najdou ve slumech, které tvoří polovinu metropole. Pracují v koželužnách, textilkách nebo cihelnách za pár dolarů na den. Fotografujeme portréty lidí, zajímá nás, jak tady dokážou přežít, jaké mají sny, a občas nás napadne, co stojí za tričkem Made in Bagladesh, které všichni nosíme."

Filip Jandourek

Filip Jandourek narozen v Praze, 1978 Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Ve své fotografické tvorbě se věnuje portrétu a dokumentární fotografii, v posledních letech několikrát navštívil Ukrajinu, kde pracoval na projektu o českých krajanech (volyňských Češích), kteří se v souvislosti s napjatou situací na Ukrajině, chtějí vrátit zpět do ČR. Od roku 2008 profesionálně spolupracuje s řadou českých i zahraničních periodik, a za své fotografie byl několikrát oceněn na soutěži Czech Press Photo. – Společně s fotografkou Hanou Connor v současně době dokumentují problém migrace z důvodů zhoršujícího se životního prostředí v Bangladéši, na toto místo se opakovaně vracejí.

www.filipjandourek.com

NULL