Příběhy fotografií: U2

13/12/2017

Dalším fotografickým příběhem je osud příspěvku z koncertu jedné z nejslavnějších současných hudebních kapel U2. Lukáš Bíba z Economie popisuje vznik výrazné fotografie, která stála na konci jednoho z jeho splněných snů. Velké fanouškovství k této kapele a účast na několika předchozích koncertech z turné mu dokonale připravila pozici a moment, kdy měla být zmáčknuta spoušť fotoaparátu. Fotografie byla do soutěže přihlášena původně v rámci celé série, nicméně nakonec zvítězila pouze jedna, a to v single kategorii Umění.

Lukáš Bíba, Economia a.s. – U2, Where The Streets Have No Name

Irské U2 poslouchám již mnoho let, ale získat fotopas na jejich zahraniční koncert je téměř nemožné. Když se mi letos nepovedlo získat akreditaci do Berlína, tak jsem už moc nedoufal. O to větší bylo překvapení, když přišla zpráva z managementu kapely, že můžu fotit v Amsterdamu. Jelikož jsem velký fanoušek, měl jsem za sebou na tomto turné již 3 koncerty, tak jsem věděl, na který moment si musím počkat. Nefotili jsme klasické první 3 písně, ale čekali jsme až na 4. píseň Where The Streets Have No Name, která zahajuje album The Joshua Tree - U2 odehrají 3 písně na podiu mezi diváky a pak se vracejí na hlavní podium. V tento krátký okamžik si celá kapela stoupla před obří červenou obrazovku, Bono zvedl ruku a to byl povel, že můžeme fotit. Celé to trvalo několik sekund, ale já věděl, že svou fotku už mám. Zbytek byl už jaksi navíc.

Lukáš Bíba

Fanoušek skupiny U2 a lezec, který od dětství ani nefotil, ani netoužil být fotografem. Ještě na rumburském gymnáziu chtěl učit geografii. Po studiích na Přírodovědecké fakultě UK ale potkal po koncertě U2 své budoucí kolegy, a tím začala jeho profesní kariéra v médiích. Působil v redakcích iDNES.cz, MF DNES a nyní již několik let pracuje ve vydavatelství Economia. Spolupracuje s projektem Creative Mornings a organizací Člověk v tísni, pro kterou fotí filmový festival Jeden svět. Je aktivní uživatel twitteru a instagramu.

O fotografovi Lukáši Bíbovi se více můžete dočíst na jeho profilu LindkedIn

NULL