Příběhy fotografií: Mé pražské bydlení

22/12/2017

Vítěz jedné z nejdůležitějších kategorií v soutěži Czech Press Photo - Grant Prahy / Proměny Prahy zabodoval kombinací orginálního přístupu ke konceptu série a ukázkou soukromí slavných obyvatel hlavního města. Matěj Ruppert (zpěvák) Terezie Kovalová (violoncellistka), Pasta Oner (vizuální umělec), Ben Cristovao (zpěvák), Anet Antošová (tanečnice), Mike Trafik (DJ, producent), Sharlota (zpěvačka, rapperka), Nikol Moravcová (modelka, bloggerka) nechali nakouknout Matěje Derecka Harda do svých bytů, aby zdokumentoval jak žijí ve svém přirozeném prostředí. Dohromady mohla dát série 54 příspěvků, protože pořízení jednoho portrétu padne na jeden týden.

Matěj Dereck Hard - Mé pražské bydlení

Autor již více než rok mapuje bydlení předních pražských umělců, hudebníků či sportovců v jeho autorské rubrice Livi´n. Jedná se o lidi, kteří jsou mistry svých oborů. V rámci Grantu Prahy dodá v ideálním případě 52 takovýchto portrétů. Praha je jeho milované město, je rodilý Pražák a má Prahu i vytetovanou na levé ruce. Každý zná Prahu a její krásu. Málokomu se však poštěstí vidět krásu Prahy zevnitř, vidět krásně zařízené, leckdy útulné, byty a nahlédnout do soukromí zajímavých, úspěšných a tvůrčích lidi, žijících v našem hlavním městě.

Matěj Dereck Hard

„Patřím k uměleckým fotografům z nastupující generace - konkrétně fotím street/urban culture a ve volné tvorbě dělám ucelené série v pop-art photography stylu - http://dereckhard.com/volna-tvorba/ Jsem magistr umění v oboru tvůrčí fotografie (Intistitut tvůrčí fotografie, zakončeno červeným diplomem v roce 2015), byl jsem prvním oficiálním ambassadorem firmy Canon CZ. Pět let jsem vydával časopis (a fotil do něj) Are We BASTARDS?!, který vycházel zdarma a kladl si za cíl motivovat mladé lidi. V roce 2012 jsem vydal motivační fotografickou publikaci STREET KIDS, kdy putovala polovina z 4000 výtisků zdarma do dětských domovů. Vydal jsem několik knih (například první audiovizuální fotokomiks - PHOTOMAN! www.photoman-komiks.cz), naposledy pak mou autorskou, dětskou fotopohádku ZUličníci www.zulicnici.cz, na kterou nyní koupila práva Mladá Fronta. Pravidelně vystavuji doma i v zahraničí. Vytvářím autorské rubriky pro Red Bull a také fotím pro přední lifestyle časopisy (Glanc, ForMEN atd.).

Grant Prahy

Roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor tomu z účastníků soutěže, jenž svou prací prezentovanou v soutěži a ukázkou projektu, který bude formulován v soutěžní přihlášce, poskytuje největší záruky profesionálního přístupu k danému projektu. Stipendium obnáší 120.000 Kč. Povinností držitele je po roce práce odevzdat pražskému magistrátu dvě paré souboru třiceti nejlepších fotografií pro archivní a výstavní účely.

NULL