Příběhy fotografií: Lukáš Bíba - Adam Ondra

Příběhy fotografií

zobrazit na BLOGU

Robert Sedmík: Támhle je mikrofon
Támhle je mikrofon
David Těšínský: Pabo začíná být Natasha
Pabo se mění v Natashu
Jiří Hřebíček: Prchavé okamžiky
Prchavé okamžiky
7/12/2018

Tenktokrát představujeme vítěznou sérii z kategorie Sport. Dokument z mistrovství světa v lezení 2018 v rakouském Innsbrucku.

Na mistrovství světa v lezení do Innsbrucku jsem jel na “dovolenou” s tím, že s Adamem Ondrou něco nafotím. Sám se tomuhle sportu věnuju a lidi z branže znám. Lezení je totiž okrajovým a komorním sportem, což je tak trochu výhoda.

Adamovi jsem byl celých deset dní v patách. Velkou výhodou té takzvané dovolené rozhodně byl fakt, že jsem se nemusel zbytečně stresovat okamžitým posíláním materiálu do redakce. Během deseti dní vzniklo několik set fotografií, které jsem nejprve zredukoval na padesát. A z těch pak vzniklo finálních devět. Původně jsme měl vymyšlené dvě série, jedna byla postavená jako stínohra a druhá se soustředila vyloženě na sport. Nakonec postupnou selekcí vznikla tahle, která je kombinací obojího.

Organizátoři nám fotografům trochu zkomplikovali situaci vyhrazeným místem pouze pod stěnou. Všichni jsme se bouřili, protože focení zadků z pohledu... Musel jsem se nenápadně infiltrovat do publika, abych měl i jiné záběry. Během závodů a tréninků jsem si představoval, jak se bude Adam na stěně pohybovat a podle toho jsem přebíhal na stanoviště.

Tahle výprava byla přelomová v mnoha momentech, jednak tým Adama Ondry s sebou měl poprvé fyzioterapeuta, což už něco znamená. A také se poprvé zkoušela trojkombinace, která v sobě zahrnuje tři disciplíny: obtížnost, bouldering a rychlost. Trojkombinace fungovala jako kvalifikace pro MS v lezení v Tokiu a bylo předzvěstí zimní olympijských her v Japonsku.

Lukáš Bíba

[/blog/Lukas_Biba.jpg]

Fanoušek skupiny U2 a lezec, který od dětství ani nefotil, ani netoužil být fotografem. Ještě na rumburském gymnáziu chtěl učit geografii. Po studiích na Přírodovědecké fakultě UK ale potkal po koncertě U2 své budoucí kolegy, a tím začala jeho profesní kariéra v médiích. Působil v redakcích iDNES.cz, MF DNES a nyní již několik let pracuje ve vydavatelství Economia. Spolupracuje s projektem Creative Mornings a organizací Člověk v tísni, pro kterou fotí filmový festival Jeden svět. Je aktivní uživatel twitteru a instagramu.

string(1) "1"