Příběhy fotografií: Jiří Hřebíček - Prchavé okamžiky

4/09/2018

"Fotografie z mé série mají pro mě trochu symbolický význam. První fotku (tanec jeřábů mandžuských na ostrově Hokkaidó) jsem zkoušel fotit po vzoru svého oblíbeného fotografa, kterého jsem v Japonsku hned druhý den potkal osobně. Většina dalších fotek vznikla s ním na společném focení racků v Norsku, kdy jsem se při focení snažil oprostit od zaručeně “správných“ fotografických pravidel a místo toho popustit uzdu své fantazii." J. Hřebíček

[blog/JiriHrebicek-portretmaly.jpg]

Jiří Hřebíček

Po vystudování systematické zoologie na Masarykově Univerzitě v Brně jsem se tomuto oboru věnoval jen krátce a posléze se vydal profesně jiným směrem. Zvířatům ve volné přírodě jsem nicméně věnoval několik málo svých cest, během kterých jsem navštívil např. Surinam, Francouzskou Guayanu nebo Indonésii.

Zájem o fotografii zvířat nakonec probudila návštěva výstavy Festival fotografie přírody a posléze hlavně osobní setkání s fotografem Ondřejem Prosickým (www.naturephoto.cz), který mě postrčil k tomu, abych si před cestou do Ekvádoru a na Galapágy koupil zrcadlovku. Návštěva u něj mě už stála spoustu peněz:), ale také jsem získal mnoho nezapomenutelných zážitků ve společnosti zvířat a seznámil se s několika zajímavými lidmi z řad fotografů přírody.

Fotografování se pro mě tedy stalo tak trochu návratem k tomu, co jsem chtěl vždy dělat. Ve svých fotografiích se snažím zachytit něco víc než jen zvíře v jeho prostředí. Jde mi hlavně o to, nějakým způsobem ztvárnit volnost ptáků, která mě fascinuje nebo dostat do fotky atmosféru místa, kde fotografie vznikají.

Při focení využívám různé techniky, díky kterým toho mohu docílit (delší expoziční časy, odrazy na vodní hladině apod).

Nedávné úspěchy: výhra v jedné z kategorií v Czech Nature Photo 2017 anebo účast ve finále velké mezinárodní soutěže Golden Turtle 2017, které se zúčastnilo přes 10 000 prací z 92 zemí světa.

Více o autorovy a jeho tvorbě na: www.jirihrebicek.com

NULL