Příběhy fotografií: Martin Kozák - Skok na lyžích

Příběhy fotografií

zobrazit na BLOGU

Robert Sedmík: Támhle je mikrofon
Támhle je mikrofon
David Těšínský: Pabo začíná být Natasha
Pabo se mění v Natashu
Jiří Hřebíček: Prchavé okamžiky
Prchavé okamžiky
12/11/2018

Fotografie vznikla na Republikových kontrolních závodech ve skoku na lyžích v Lomnici nad Popelkou. Malé lokální závody fotografy, vyjma těch z řad rodičů účastníků, zrovna nepřitahují, což je možná trochu škoda; je tam úplně jiná atmosféra a jiné možnosti než na akcích významnějších. A tak jsem tam se svým velkým objektivem působil trochu jako pěst na oko. Není to tedy žádný světový pohár, ale zase se zde rodí budoucí možná světoví skokani a vidět skákat devítileté caparty – kluky i holky – na třináctimetrovém můstku je svým způsobem také zážitek. Nominovaná fotografie nicméně vznikla o pár hodin později na můstku podstatně větším, K43, kde skáčou čtrnáctiletí a v jejich podání už vypadají skoky světově.

[/blog/sport_276_martin-kozak_741_ski-jumping-competition_001.jpg]

Nahoru pochopitelně nevede žádná lanovka, takže hezky po schodech po svých. Vydýchat se, nechci, aby se mi zrovna u této fotografie klepaly ruce a jde se na to. Rád fotografuji sport jinak a třeba úplně opačně. Tentokrát jsem upozadil skokana a vypíchl ty, které v televizi příliš často nevidíte, ale bez nichž by se závody nemohly konat – rozhodčí. Skokani skáčou různě, někdo příliš nahoru, většinou ale moc nízko, než jak bych potřeboval já. A tak mi trvá asi deset pokusů, než se do záběru vše poskládá tak, jak jsem si představoval.

[/blog/_Kozak_portret.jpg]

Martin Kozák

Martin Kozák (*1979 v Šumperku, v současnosti bydlí v Praze) se fotografii intenzivně věnuje od roku 2005, z toho posledních pět let prakticky výhradně sportu. Za tu dobu se zúčastnil více než 600 sportovních akcí všech velikostí a významů. Nevyhýbá se žádnému sportu a za svůj největší fotografický zážitek považuje dvojnásobnou účast na nejtěžším etapovém motoristickém závodě Dakar rally v roce 2015 a 2017, kde působil jako fotograf týmu Tatra Buggyra Racing. Jeho snímky poznáte od jiných na první pohled, neboť nedokumentují pouze dění před objektivem, ale přidávají i významný výtvarný prvek.

Své bohaté zkušenosti se snaží předávat dál v podobě přednášek, besed i workshopů a také prostřednictvím autorské knihy s názvem Velká kniha sportovní fotografie, která si klade za cíl naučit čtenáře základy fotografování sportu.

Více o fotografovi na jeho webových stránkách www.martinkozak.com a www.artofsport.cz.

NULL