Příběhy fotografií: Ivana Dostálová - Tanečnice ze souboru Zenušky

Příběhy fotografií

zobrazit na BLOGU

Robert Sedmík: Támhle je mikrofon
Támhle je mikrofon
David Těšínský: Pabo začíná být Natasha
Pabo se mění v Natashu
Jiří Hřebíček: Prchavé okamžiky
Prchavé okamžiky
8/11/2018

Fotografie ze souboru snímků ze zákulisí vystoupení tanečního souboru Zenušky v soutěži Základních uměleckých škol a tanečních souborů v Salesiánském divadle zachycuje prvotní setkání mladé tanečnice s jevištěm před zkouškou. Zachycuje směs pocitů, které se v ní v tento moment odehrávají – nervozitu, obavy, napětí, očekávání, je symbolem překonávání sebe sama v cestě za svým snem.

[/blog/umeni-a-kultura_47_ivana-dostalova_2048_vystoupeni-souboru-vyrazoveho-tance-zenusk_001.jpg]

Fotografie je součástí série zachycující tuto dívku i ostatní tanečnice a jednoho tanečníka souboru v průběhu celého vystoupení od počátku až po konečnou únavu, ale i úlevu z toho, že se vystoupení povedlo a napjaté čekání na výsledek. Tato série je součástí časosběrného cyklu, který fotím od roku 2014, kdy můj syn, který je nadšeným tanečníkem, začal navštěvovat hodiny baletu, později i výrazového tance a od letošního roku baletní přípravku Národního divadla. Chtěla bych zachytit dlouhou a někdy klikatou cestu za dětským snem, dětské emoce, čistou snahu, nadšení i chvíle, kdy už je to moc velká dřina a nechce se pokračovat. Zachytit to, co je součástí našich cest za sny, u kterých nevíme, jestli se vyplní. Cest, ve kterých se neposuneme dál bez překonávání sebe sama. Sama jsem zvědavá, kam až dojdeme v tanci i ve fotografování. Pro mě je dětský tanec symbolem všeho, co dáváme do víry ve své sny v té nejčistější podobě.

[/blog/DostalovaBW.jpg]

Ivana Dostálová

Ivana Dostálová, volná fotografka narozena v roce 1979 v Jablonci nad Nisou, od roku 1998 žijící a působící v Praze. Fotografuje od dětství, ale fotografii nikdy nestudovala, naopak vystudovala biologii a má doktorát z fyziologie z Karlovy Univerzity. Profesionálně se fotografii začala věnovat v roce 2013, kdy založila Voitopi Photography a věnuje se umělecké fotografii, komerčním i dokumentárním projektům. V roce 2016 nafotila cyklus My Prague. V roce 2017 nafotila zákulisí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a historické budovy „U Apolináře“, z tohoto projektu vznikla kniha The Stories Behind Hospital Walls. Od roku 2014 fotí časosběrnou fotografickou sérii First Steps ze zákulisí dětského tance a baletu. V umělecké fotografii se věnuje vícenásobným expozicím, fotografie tvoří několik velkých sérií snově pohádkovým pohledem reflektujících problémy dnešní doby jako je anonymita a osamělost (série We Are All Dreamers, Lost in the City, Smalliness atd.). Tyto série pravidelně vystavuje v rámci Prague Photo i dalších tuzemských a zahraničních projektů. V září 2018 byly kolekce Lost in the City a We Are All Dreamers vybrány na Other Art Fair v Mana Contemporary v Chicagu. Věnuje se i tvorbě pro děti, v říjnu 2018 jí vyšla druhá autorská dětská kniha, ve které jsou vůbec poprvé v rámci žánru dětské literatury namísto ilustrací použity fotografické vícenásobné expozice. Do Czech Press Photo se přihlásila poprvé, je to její první nominace.

Více o fotografce na jejích webových stránkách www.voitopi.com a www.ivana.dostal.eu.com.

NULL