Příběhy fotografií: Stanislav Krupař - Rusko 1917-2017

Příběhy fotografií

zobrazit na BLOGU

Robert Sedmík: Támhle je mikrofon
Támhle je mikrofon
David Těšínský: Pabo začíná být Natasha
Pabo se mění v Natashu
Jiří Hřebíček: Prchavé okamžiky
Prchavé okamžiky
5/11/2018

Moskva byla pro mě vlastně jen krátká, pár denní zastávka, při cestě na sever západní Sibiře, kde jsem měl v plánu pořídit reportáž o malém národě Chantů a jejich boji s ropnou společností, která huntuje jejich zemi a kulturu.

[/blog/kazdodenni-zivot_425_stanislav-krupar_1167_russia-1917-2017_001.jpg]

9.12. 2017 jsem vyjel po eskalátorech metra a chystal se vyjít z vestibulu stanice Majakovská v centru ruské metropole. Ohromná potemnělá hala obložená mramorem. V sobotním prosincovém dopoledni vlastně docela prázdná. A pak jsem na uviděl ten výjev. Starozákonní obraz. Nebo klip z nejlepšího filmu Andreje Tarkovského. Obřadník přináší úlevu třem zoufalým ženám. Vše v kulisách stalinského metra. Jakoby se čas zastavil, anebo spíš vracel zpět po spirále. A s ním naše iluze i stále opakované chyby. V Rusku, jsou pro mě, tak oslepenému naší středoevropskou realitou, přesně sto let od bolševického převratu tak čitelné... Ušel jsem ještě pět kroků a do hlavy se mi vrátilo, na co jsem přišel až dlouhých pár let poté, co jsem začal fotit. Nikdy se nic nevrátí. Nikdy se nic neopakuje. Ať se ti chce nebo ne - aparát musíš vytáhnout teď a fotit. Otočil jsem se o těch pět kroků zpět a pak jsem ušel dalších pět. Za lavičkou, zády ke knězi, jsem si sundal z ramen batoh, vytáhl z něj svůj Nikon D810 s objektivem Nikkor 24-70/2.8 VR. Nastavil expozici na 1/100 při cloně 4 a citlivosti 1250 ISO. Pak jsem popošel, sklonil se a tu scénu z 6 metrů vyfotografoval. Dva snímky. Než mi dal kněz znamení, ať s tím přestanu.

[/blog/foto_krupar.jpg]

Stanislav Krupař

Stanislav Krupař (1972), krátce pracoval v časopise Ekonom, v letech 2009-2013 byl jedním ze tří kmenových fotografů týdeníku Reflex. Od r. 2013 na volné noze. Živí se fotografickými reportážemi převážně pro zahraniční média jako Die Zeit, Stern, De Standaard. V ČR spolupracuje s Magazínem Reportér.

Více o fotografovi na jeho webových stránkách krupar.com.

NULL