Lucia Sekerková - Vrăjitoare / Čarodějnice

8. 2. – 25. 2. 2018

Vrăjitoare / Čarodějnice - Ženy predávajúce nádej

Datum trvání:
8. února – 25. února 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, v této ceně je zahrnuto také vstupné na hlavní výstavu Na vlnách fotografie.

Místo
Malá síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Další výstavou v malé síni galerie Czech Photo Centre bude první výstava z cyklu výstav prací studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Lucie Sekerková zde představí výstavu s názvem Vrăjitoare / čarodějnice - Ženy predávajúce nádej. Vrăjitoare (čarodějnice): věštkyně, bohyně, léčitelky... S takovým označením se identifikuje mnoho romských Olašských žen žijících v Rumunsku. Věštění mělo u romských kočovných skupin procházejících evropským prostorem v minulosti velkou tradici.

čarodějnice

Základní informace

Vrăjitoare / Čarodějnice - Ženy predávajúce nádej
Autor: Lucia Sekerková
Místo: Malá výstavní síň Czech Photo Centre
Datum trvání výstavy: 8. února 2018 - 25. února 2018 (každý den kromě pondělí)
Otevírací hodiny: út - pá: 11 - 18 / so - ne: 10 - 18
Vstupné: 80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné), v této ceně je zahrnuto také vstupné na hlavní výstavu Na vlnách fotografie.

Věštecké schopnosti byly přisuzovány především starším ženám, nepochybně pro jejich dlouhé životní zkušenosti. Své případné klienty a klientky nacházeli na ulicích vesnic a měst, kde zrovna zastavily svoje vozy. Při neustálém pohybu skupiny nebylo možné službu reklamovat. Není to tak trochu paradox? Romky kočující z místa na místo, mnohdy se zcela jinými životními problémy a prioritami, odsunuté na okraj společnosti a bez vzdělání, se starají o problémy, touhy a potřeby většinového domácího usazeného obyvatelstva. Možná ale převládla záruka anonymity, kterou poskytovaly skupiny na okraji společnosti. Nebo stačí samotná víra klienta v dar, který byl údajně dán vybraným romským ženám a díky němuž dokáží pracovat s nadpřirozenem? Nebo mají tyto ženy dar v podobě schopností, jak úspěšně přiživovat stereotypní představu o nich samotných za účelem obohacení se?

Autorka, Lucie Sekerová o své tvorbě pro výstavu vypráví: "Ve svém fotografickém souboru zaznamenávám důsledky globalizace, které se podepsaly na proměně tohoto řemesla, které balancuje na tenké hranici mezi mystikou a divadlem pro klienty. Dnes už tyto ženy nechodí po ulici, aby sehnaly vhodné ruce pro věštění, ale sami klienti je vyhledávají na základě reklamy v médiích nebo na sociálních sítích a navštěvují je v honosně zařízených domech. Místo čtení budoucnosti z dlaně nebo z kávové sedliny dnes stačí znát vaše jméno, datum narození anebo uskutečnit online rozhovor prostřednictvím sociálních sítí. Z řemesla se stal byznys, děděný napříč generacemi. Už devítiletá děvčátka si zakládají vlastní propagační „vrăjitoare“ profily na Facebooku. Panenky jsou v jednom momentu jejich hračkou, ale kdykoliv se mohou změnit v magický artefakt, který má navrátit ztracenou lásku klientky."

Fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová se pokusily propojit fotografickou tvorbu s etnologickým výzkumem. Čtyři roky zpracovávaly sugestivní téma rumunských žen ze skupin olašských Romů, které se živí věšteckou a čarodějnickou činností. V posledních letech zájem o tyto služby v rumunské společnosti opět narůstá, téma je živě diskutováno v rumunských domácnostech, médiích i v policejních spisech. Obě autorky svou práci shrnuly ve dvojknize, která se skládá z fotografické části a textové eseje, a snaží se pro její vydání získat prostředky na Hithit.cz.

V české a slovenské fotografii má fotografování Romů velkou tradici. Svět věštkyň a čarodějnic ale zatím zůstal nepovšimnut. Také výrazové prostředky autorka volí odlišné – fotografuje barevně, otevřeně přiznává určitou míru inscenace, neboť už v samotných rituálech věštkyň je nezbytně zastoupena velká míra sugestivity a působení na emoce klienta. Lucia Sekerková přistihuje tyto věštkyně ve zvláštním rozpolcení mezi křesťanstvím a pohanstvím i mezi starým a novým světem, magií a internetem. Projekt vznikal v úzké spolupráci s etnologickým výzkumem, také fotografka je proto někdy až analyticky věcná, vede ostrý řez magickými rituály, nemilosrdně je nasvětluje silnou výbojkou blesku i v momentech plných tajemství, zblízka se dívá věštkyním pod ruce. Lucia Sekerková nám neprozrazuje, zda věří v magickou sílu těchto žen. Podařilo se jí na chvíli proniknout do jejich prostředí, být přítomna jejich rituálům, snad se i načas stát součástí jejich marketingových a mediálních praktik a přinést zajímavou výpověď o nezapomenutelných chvílích, které tam s nimi zažila.

O autorce

Lucia Sekerková (*1991) je studentkou pátého ročníku Ateliéru reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V rámci studia se dlouhodobě věnuje dokumentování života Olašských žen žijících v Rumunsku. Za soubor Donum Vitae získala v roce 2013 cenu Canon Junior Awards v soutěži Czech Press Photo. Časť fotografického souboru Vrăjitoare byl vystaven v Centru současného umění DOX v Praze.

NULL