João Silva: Autorská prezentace

15. října 2018 (18:00)

Homoloviny

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
20. září - 7. října 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč v této ceně je zahrnuto také vstupné na vedlejší výstavu v malé síni CPC.

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Czech Nature Photo 2018 nominace

Legenda reportážní fotografie a fotograf časopisu The New York Times João Silva zavítá v říjnu do Prahy v rámci zasedání poroty soutěže Czech Press Photo 2018. Nejenže bude členem naší fotografické poroty, ale hned po jejím ukončení bude V Czech Photo Centre prezentovat svoji tvorbu. Na tuto akci zveme jak návštěvníky, kteří se zajímají o reportážní fotografii, tak ostřílené fotografy. Je také možné se registrovat na portfolio review, které bude se silvou a zástupcem českých porotců. Registrační poplatek na portfolio review je 500,- Kč a kapacita je omezená na prvních 10 registrovaných zájemců.

/blog/Ami1.jpeg

Základní informace

Název: João Silva: Autorská prezentace
Organizuje: Czech Photo Centre
Čas: 15. října 2018 (18:00)
Vstupné: 80/40 Kč na přednášku je třeba se registrovat registrační formulář
na portfolio review se registrujte zde registrační formulář




João Silva

Joao Silva tlumočí veřejnosti válečnou realitu.

Prvním porotcem soutěže Czech Press Photo 2018, kterého představíme je João Silva. Fotografovat začal v roce 1989 a svou kariéru nastartoval jako nezávislý fotograf pro noviny Johannesburg Herald. Pod mentorským vedením Ulliho Michela se stal v roce 1991 externistou zpravodajské agentury Reuters v Johannesburgu. V polovině devadesátých let působil v agentuře Associated Press. V roce 1996 začal externě pracovat pro The New York Times, o dva roky později se stal regulérním členem redakce. Dokumentoval například konec Apartheidu, dále se zabýval osudy iráckých šíitů po americké okupaci.

Také je jedním z členů The Bang Bang Club, který byl elitním seskupením čtyř válečných fotografů: Greg Marinovich, Kevin Carter, Ken Oosterbroek a Joao Silva, jejichž fotografie zachycují poslední krvavé dny bílé nadvlády v Jižní Africe. Za svou práci byli oceněni Pulitzerovou cenou. Na motivy knihy The Bang Bang Club vznikl v roce 2010 stejnojmenný film.

Fotoreportér při svém pracovním nasazení, v rámci reportáže z první linie v Afghánistánu, šlápnul na minu a přišel o obě dolní končetiny. V ten den šli spolu s psovodem, jehož pes minu nenašel. Joaovi se stala mina osudnou a vyhodila ho do vzduchu. Kolegové ho okamžitě odtáhli do bezpečné zóny. Dokonce když byl Silva operován, snažil se pod přívalem adrenalinu fotit a natáčet. Během dlouhého zotavování nepodlehl svému osudu a je za svůj život vděčný. Často hovoří o tragických osudech svých kolegů, kteří se z války nevrátili.

Autor i nadále cítí své poslání v dokumentování prostředí válečné zóny, chce být prostředníkem mezi veřejností a realitou bojiště. Fotoaparát mu dovoluje zaznamenat ty nejintimnější chvíle lidí ve smrtelném ohrožení. Nerad se nazývá válečným fotografem, ale jako žurnalista cítí povinnost zaměřovat upozorňovat na sociální problémy.

Více o fotografovi na jeho stránkách: João Silva

string(1) "1"