Příběhy fotografií: Petr Wagenknecht - Kocianova houslová soutěž

Příběhy fotografií

zobrazit na BLOGU

Robert Sedmík: Támhle je mikrofon
Támhle je mikrofon
David Těšínský: Pabo začíná být Natasha
Pabo se mění v Natashu
11/09/2018

"Malí virtuózové jsou už od útlého dětství vystaveni velkému tlaku, očekávání a napětí. Na pódiu podávají špičkové výkony, ale zároveň si zachovávají dětskou bezprostřednost a hravost. Drahé nástroje skrývají v pouzdrech pokrytých samolepkami a složité notové party jim na náročné mezinárodní houslové soutěži pomáhají zvládnout plyšové zvířecí talismany.

Už několikrát jsem soutěž mladých houslistů v Ústí nad Orlicí fotil od pódia a moc mě lákalo zjistit, co se děje za oponou. Odehrává se právě tam to opravdové drama? Většina dětí přijíždí v doprovodu rodičů, kteří mají ambice možná větší než jejich ratolesti. Chtěl jsem nakouknout pod pomyslnou máminu sukni.

A pak jsem sledoval malou Bětušku, která si moc přála postoupit. Podle mého sluchu hrála výborně, ale nestačilo to. V mezinárodní soutěži dál nepostoupila. Když jsem ji viděl, jak stojí na pódiu, sepjaté ruce a pohled někam nahoru, bylo mi hned jasné, že dojde na slzy. Možná ji nakonec verdikt poroty motivuje ještě víc cvičit a trénovat, možná taky ne.

Uvědomil jsem si, že tohle jsou okamžiky, které mohou silné osobnosti v dětském těle „nakopnout“, a slabší třeba i zlomit. Porota to má nesmírně těžké v tak vyrovnané konkurenci ukázat nakonec na jednoho, na laureáta, pro kterého je vítězství často vstupenkou na světové scény." P. Wagenknecht

[/blog/portretwagenknecht.jpg]

Petr Wagenknecht (*13. 10. 1970)

V letech 1998 – 2008 působil jako fotoreportér Deníku.
Dodnes pracuje jako volný fotograf.

Co o sobě netají?

Že se rád rozhlíží kolem sebe, a to nejlépe z kavárny. Že relaxuje nad (plným) talířem dobrého jídla. Že ho následně ženou výčitky do lesa v běžeckých botách. Že harmonizuje četbou deníků s tloušťkou nad 500 stran. Že se mu profesně daří a povedlo se mu třikrát získat ocenění v soutěži Czech Press Photo. Že se v roce 2016 "vtěsnal" mezi 150 nejlepších svatebních fotografů světa.

Více o fotografovi na jeho webových stránkách petrwagenknecht.cz.

NULL