Výstava fotografií světoběžníka Eduarda Ingriše

Národní muzeum Fotografie

Přečtěte si prohlášení

Czech Photo Archive: Národní muzeum fotografie
16/07/2018

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje tvorbu talentovaného, fotografa Eduarda Ingriše, který dokázal zachytit exotickou krásu krajiny, ale i každodenní život v ní. Výstavu spolupořádá Národní muzeum fotografie, které je součástí Czech Photo.

Eduard Ingriš (1905-1991) český hudební skladatel, autor slavné „Niagary“, a tisícovky dalších melodií. V roce 1947 odjel do Jižní Ameriky. Cestu do Argentiny přerušil v Rio de Janeiru, kde jej dostihl „Vítězný Únor“ – stal se z něj příslušník komunistického státu a tak nedostal vízum do Argentiny, nechtěli mu prodloužit ani to brazilské. Do změněných politických poměrů v ČSR se vrátit nechtěl, proto podstoupil dobrodružnou cestu s falešným pasem proti toku Amazonky a přes Kordillery do Peru.

V jižní Americe se prosadil nejen v hudební oblasti. Uspěl jako profesionální fotograf v peruánských, brazilských i amerických časopisech se snímky ze svých výprav do vnitrozemí Peru. Jako kameraman pracoval pro hollywoodské filmové společnosti, při natáčení filmu Stařec a moře byl odborným poradcem E. Hemingwaye.

Na popud Thora Heyerdahla uskutečnil v letech 1955 a1959 dvě plavby přes Tichý oceán na balsovém voru Kantuta a potvrdil tak Heyerdahlovu teorii o jihoamerickém původu obyvatel Francouzské Polynésie. Ze svých cest po Amazonce a Tichém oceánu natočil, sestříhal a vlastní hudbou podložil tři celovečerní filmy. Společně se svojí ženou Ninou je během deseti let předvedli divákům v celých Spojených státech amerických, v Kanadě a na Havaji. Celý život se hrdě hlásil ke svému českému původu, ale vrátit se nestihl. Zemřel v USA, kde se v roce 1961 usadil. Urna s jeho popelem je uložena v pamětní síni E. Ingriše v jeho rodišti Zlonicích.

Fond Eduarda Ingriše, který Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně věnovala paní Nina Ingrišová, je součástí sbírek Archivu Hanzelky a Zikmunda a stejně jako ostatní fondy dokumentuje moderní české cestovatelství v první polovině 20. století. Obsáhlý osobní archiv Eduarda Ingriše tvoří několik velkých souborů, jako jsou deníky, notové zápisy, korespondence soukromá i úřední, trojrozměrné předměty a suvenýry z cest, několik desítek filmů a především fotoarchiv čítající na 40 000 negativů a diapozitivů.

Výstava potrvá do 30. 8. 2018
Více informací najdete na webu: www.muzeum-zlin.cz

PhDr. Magdalena Preiningerová
Archiv H+Z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

string(1) "1"