Výstava Czech Nature Photo 2024

16.5. - 25.8.2024

.
Co se u nás děje

zobrazit kalendář akcí

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
100 Kč / 50 Kč (snížené vstupné)

Adresa:
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Osmý ročník výstavy Czech Nature Photo můžete od 16. května navštívit v galerii Czech Photo Centre. Výstava je umístěna jak pod širým nebem, tak uvnitř v galerii. Ve venkovní expozici představují své vítězné a vybrané práce žáci základních a studenti středních škol. Ta se nachází u východu z metra Nové Butovice na bulváru směr poliklinika Lípa a dovede návštěvníky až do galerie Czech Photo Centre, zde jsou vystaveny oceněné a vybrané snímky fotografek a fotografů přírody. Výstava bude otevřena do 25. srpna.

Fotografií roku se stal snímek Pohled do tajemného světa od fotografa Jakuba Hodáně. Ve středu 15. května byli v galerii Czech Photo Centre na slavnostním ceremoniálu předání cen vyhlášeni vítězové soutěže Czech Nature Photo. Mezinárodní porotu nejvíce zaujal snímek slovenského fotografa Jakuba Hodáně, který zachytil okno poseté pavučinami v australské oblasti Kuku-yalanji. Vítěze vybírala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. Do soutěže své práce poslalo 256 fotografek a fotografů z České a Slovenské republiky. Do čtvrtého ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 173 soutěžících; ti zaslali skoro 1000 snímků.

„Vítězná fotografie zaujala porotu v několika směrech: Autor výtvarnou formou pomyslně otevírá okno do světa pro mnohé ne zcela populárních tvorů. Snímek diváka nutí k zamyšlení nad dějovou linkou – jedná se o příběh jednoho, nebo šesti pavouků? Fotograf prokázal vysoké technické dovednosti, jasnou vizi a kreativní přístup. Nabízí nám tím neobyčejný pohled na ‚obyčejný‘ motiv,“ popisuje výběr fotografie roku předseda poroty Petr Bambousek.

„Tato fotografie vznikla na cestě s kamarádem Adamem Javorčíkem v oblasti Kuku-yalanji (Queensland, Austrálie). Na konci dlouhého dne, znaveni a s jasnou vidinou vychlazeného nápoje, jsme po cestě domů narazili na plot plný pavučin – na tento zajímavý a temný motiv. Při pohledu na množství mrtvého hmyzu, kterému se tenhle plot stal osudným (a při pohledu do Adamovy tváře, když jsem začal znovu vytahovat foťák), mi okamžitě vytanula na mysli představa jakési brány či okna do podsvětí. Snímek vznikl pomocí dvou dálkově odpalovaných blesků a fotoaparátu s časovanou spouští umístěného na stativu,“ popisuje vznik fotografie roku její autor.

K výstavě je připravený doprovodný program, který se bude konat v galerii Czech Photo Centre. Ve středu 5. června se koná komentovaná prohlídka výstavy s manažerem soutěže a fotografem Michalem Krausem. V úterý 18. června se koná v galerii Czech Photo Centre autorská prezentace Václava Šilhy.

string(1) "1"