Video: POROTA Czech Press Photo 2018

Karel Cudlín: SIGHT/EFFECT

Autor: Karel Cudlín

Datum trvání:
11. října – 25. listopadu 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na výstavu v Malé síni CPC

Koupit online

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

18/10/2018

Nominace soutěže Czech Press Photo 2018 jsou již vyhlášené. Prohlédněte si na krátkém video sestřihu průběh týdne, ve kterém probíhalo hodnocení video a foto poroty. Děkujeme všem porotcům za skvělou práci. Blahopřejeme všem nominovaným autorům. Vybrat z tisíců snímků je velmi těžký úkol a pak vybrat jen tři snímky v kategorii je téměř nemožné. Proto považujeme všechny nominované za vítěze. Doufáme, že autoři fotografií, které se výběrem dostaly do posledního - třetího kola a budou vystaveny na Staroměstské radnici - budou cítit čest, že jsou součástí přehlídky nejlepší české a slovenské fotografie. Výstava začne 21. 11. 2018.


Video: Oleg Homola

Rekapitulace posledních dní:

4.10. – 8.10. 2018 V této době měli porotci k dispozici všechny soutěžní snímky, jejich hlasováním vznikl předvýběr. Výhodou tohoto systému je, že při finální porotě již jsou porotci se snímky obeznámeni a mají delší čas fotografie „vstřebat“.

10.10. 2018 Již tradičně byl nový ročník soutěže zahájen výstavou jednoho z porotců. Letos to byla (a nyní je stále v Czech Photo Centru k vidění) výstava fotografií z Izraele SIGHT/EFFECT významného českého dokumentaristy Karla Cudlína.

10.10. 2018 Tento den také zasedala porota video sekce a pod dohledem předsedy Josefa Harvana vybrala nominované snímky v každé ze tří kategorií.

11.10. 2018 Do Prahy se sjela mezinárodní porota. Hlavními zahraničními hvězdami byl Joao Silva, válečný fotograf žijící v Jihoafrické republice a americká fotografka a filmařka Ami Vitale. Celá porota se sešla na zahajovací večeři v restauraci Trifot, seznámila se a dohodla se na systému práce.

12.10. 2018 První den porotování. Členové poroty pod vedením předsedy Petra Joska museli projít tisíce snímků. Sledovali je na obrazovkách EIZO v prostorách Czech Photo Centre. Tento den probíhala největší selekce. Porotci byli opravdu přísní. U výběru se moc nemluvilo. Soustředění. Každý porotce hlasoval nezávisle pomocí svého hlasovacího zařízení, 1=postupuje dál, 0=nepostupuje. Teprve až odhlasovali všichni členové poroty, objevilo se hodnocení všech. Systém kontrolují maďarští IT, kteří systém vyvinuli.

13.10. 2018 Druhý den porotování. Fotografie prošly selekcí, bylo jich podstatně méně. Systém se změnil. Každý porotce přiděloval hodnoceným fotografiím body v rozmezí 1-10. Diskuze byly již daleko výraznější. Po sečtení a ukončení tohoto kola se již objevilo několik favoritů v každé kategorii.

14.10.2018 Poslední kolo hlasování, ze kterého porotci vybraly nominované snímky. Jako v každé soutěži to bylo velmi těžké a emotivní. V některé kategorii by si zasloužilo nominaci více snímků, v některé se jich nedostává. Během dopoledne porota vybrala i první místa, okolo poledne pak Fotografii roku. Zde byly tradičně velké debaty, ale nakonec byla zvolena téměř jednomyslně. Po obědě dorazila paní náměstkyně Kislingerová vybrat Grant primátora Prahy, Monika Granja cenu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, Šimona Dostálová cenu UNHCR a přišly děti z Dismanova rozhlasového souboru vybrat Cenu dětí.

15.10.2018 V podvečer se k Czech Photo Centre konala autorská prezentace Joaa Silvy. Velmi emotivně vyprávěl svůj životní příběh – od dítěte imigrantů, který dorazil do Jižní Afriky, kde nerozuměl řeči, byl tam cizincem. Stal se členem gangů, došlo na drogy… až po kariéru válečného fotografa, který zažil smrt svých kolegů, kamarádů a utrpěl vážné zranění v Afghanistánu. Na pozadí jeho příběhu byly promítány fotky z válečných konfliktů. Pro všechny obrovský zážitek, na který nelze zapomenout.

16.10. – 17.10. 2018 Tým Czech Photo zpracovával výsledky, připravoval prezentace, fotografie na web, korekturoval popisky, tiskovou zprávu. Bylo nutné pozvat novináře i oceněné a připravit tiskovou konferenci.

18.10. 2018 Tisková konference, na které jsme oznámili nominované fotografie 24.ročníku soutěže Czech Press Photo. Mohlo by se zdát, že všechna práce je za námi. Opak je však pravdou. Hned po ukončení TK jsme začali připravovat výstavu z oceněných a vybraných snímků, která se veřejnosti otevře na Staroměstské radnici 21.11. 2018. V předvečer otevření – tedy 20.11. 2018 budou předány ceny v Brožíkově síni na slavnostním ceremoniálu v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Co všechno je třeba připravit? To by byl seznam na několik stránek. O tom někdy jindy…

Těšíme se s vámi na viděnou na výstavě!

A velký dík patří celému týmu Czech Photo za jeho nadšení a nasazení.

Veronika Souralová

TZ ke stažení ZDE

NULL