Czech Press Photo 2018 NOMINACE

Czech Press Photo 2018 NOMINACE

Karel Cudlín - SIGHT/EFFECT

Autor: Karel Cudlín

Datum trvání:
10. října – 25. listopadu 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na výstavu v Malé síni CPC

Koupit online

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

17/10/2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO už zná nominované snímky, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Devítičlenná porota hodnotila práce více než čtyř stovek domácích fotografů. Kategorie video se zúčastnilo na třicet autorů s celkovým počtem téměř šedesáti videí. Soutěžilo se v osmi foto a třech video kategoriích. Porota v každé kategorii hodnotila odděleně série a jednotlivé snímky.

Nejzásadnějším oceněním se stane cena „Fotografie roku“. Ta bude odtajněna společně s vítězi kategorií až na slavnostním ceremoniálu předání cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice 20. listopadu 2018. Tentýž večer bude také otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

„Členové letošní mezinárodní poroty mají za sebou dlouhé perné tři dny, ve kterých velmi důsledně procházeli a hodnotili tisíce přihlášených snímků. Vedli mezi sebou vášnivé debaty, ale na oceněných fotografiích se ve finále shodli. Porota byla velmi přísná a preferovala kvalitní žurnalistické snímky s globálními tématy s hlubším přesahem. Ne všechny dobré a důležité fotografie mohly být nominovány, ale doplní kolekci výstavy, která podle mého mínění bude skvělá,“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

„Letošní ročník Czech Press Photo byl plný překvapení, zejména co se týká témat v kategoriích. Porotci odvedli velmi dobrou práci při selekci nominovaných fotografií. Žádné téma vyloženě nerezonovalo a nedominovalo. Ostatně jednou z rolí soutěže je přinášet témata, o kterých se příliš nemluví, a přimět veřejnost k zamyšlení a interakci,“ shrnuje předseda poroty Petr Josek.

Již potřetí přihlašovali soutěžící fotografie a videa pomocí elektronického formuláře. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září. Účastnit se mohli fotografové s trvalým bydlištěm v Česku nebo na Slovensku.

Mezinárodní porota pro fotografii zasedala ve dnech 12.–14. října 2018 v prostorách galerie CZECH PHOTO CENTRE ve složení: Petr JOSEK, fotograf, CZ – předseda poroty, Ami VITALE, fotografka, USA, João SILVA, fotograf, RSA, Tamas SZIGETI, prezident Association of Hungarian Press Photographers, HUN, Markéta NAVRÁTILOVÁ, sportovní fotografka, CZ, Karel CUDLÍN, dokumentární fotograf, CZ, Filip LÁB, pedagog, CZ, Petr MLH, šéf fotobanky ČTK, CZ, Marián PAUER, pedagog, publicista, kurátor, SK.

Mezinárodní porota udělila nominace v osmi kategoriích. A také byly vybrány nominace Grant Prahy pražského primátora. Z dalších pravidelných ocenění byly uděleny: Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, CENA DĚTÍ, CENA PICTOART. Cena diváků bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.

Porota video sekce posuzovala video příspěvky dne 10. října 2018. Složení poroty video sekce: Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent – předseda poroty, Martina HYNDRÁKOVÁ, specialistka online marketingu, Miro ŠVOLÍK, fotograf, Jan VANIŠ, kameraman a fotograf, Alois FIŠÁREK, střihač a vysokoškolský pedagog. Porota vybrala vítěze tří soutěžních kategorií.

Soutěž a výstavu CZECH PRESS PHOTO 2018 pořádají:

Czech Photo, o.p.s., a hlavní město Praha

pod záštitou Ministerstva kultury a primátora Prahy.

Generální partner: Trigema

Partneři: ProCeram, Berlitz, Renomia, Canon, eCONTEST, Olympus, UNHCR, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, EIZO, Samsung, Pictoart, Siko, Ptáček-koupelny

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 – Radiožurnál

Mediální partneři: Právo, Novinky.cz, Reflex, Prima ZOOM, ČTK, Forbes, Lidé a Země

Hlavní cenu Křišťálové oko vytvořila firma Rückl Crystal

Výstava CZECH PRESS PHOTO 2018 bude otevřena pro veřejnost od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Slavnostní vyhlášení Fotografie roku, vítězů jednotlivých kategorií, Grantu Prahy a zvláštních cen (Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, „CENA DĚTÍ, CENA PICTOART), předání cen a vernisáž výstavy se uskuteční 20. listopadu 2018 na Staroměstské radnici. Během trvání výstavy se bude konat v galerii Czech Photo Centre doprovodný program, a to především prezentace vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností. Přehled setkání aktuálně naleznete na www.czechphoto.org.

Nominace 24. ročníku Czech Press Photo

CENY V SOUTĚŽNÍCH KATEGORIÍCH

V každé z osmi soutěžních kategorií uděluje porota tři nominace na vítěze kategorie z prací, které se dostanou do třetího hlasovacího kola.

AKTUALITA

Nominace na 1. cenu – single

Tomáš Benedikovič, Denník N – Za slušné Slovensko: Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové vznikla vlna protestů „Za slušné Slovensko“, kde lidé žádali spravedlnost a návrat slušnosti v politice a veřejném životě. Byly to největší protesty od roku 1989.
Michal Čížek, AFP – Andrej Babiš: Český miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjadřuje svůj vděk za úspěšnou volební kampaň PR manažerovi hnutí ANO Marku Prchalovi krátce po vítězných volbách 21. října 2017 v Praze.
Petr Josek, AP – Ruský prezident Vladimir Putin po finále MS ve fotbale: Prezident FIFA Gianni Infantino, ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron a chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovic objímají chorvatského kouče Zlatko Dalice během závěrečného ceremoniálu po finále MS ve fotbale, 15. 7. 2018.

Nominace na 1. cenu – série

Tomáš Benedikovič, Denník N – Babiš v Jihlavě: Jeden z posledních předvolebních mítinků Andreje Babiše v Jihlavě. Vrcholem byla soutěž v jedení párků.
Radek Cihla, Empresa Media a.s. – Smutný návrat hrdinů: 2018.08.08. – Praha-Ruzyně – Těla tří českých vojáků, (Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka), kteří padli v Afghánistánu, dopravil ve středu do Česka letecký speciál. Na pražském letišti v Ruzyni proběhl po přistání pietní ceremoniál, kterého se zúčastnili pozůstalí i mnoho ústavních činitelů.
Boris Németh, .týždeň – Reportáž z demonstrací „Za slušné Slovensko“: Reportáž z demonstrací „Za slušné Slovensko“ v Bratislavě od února do dubna 2018.

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY

Nominace na 1. cenu – single

Martin Bandžák, volný fotograf – Sylvie, 14letá dívka oběť sexuálního násilí: Sylvie má 14 let. Znásilnění bylo téměř vždy součástí ozbrojených konfliktů, ale v občanských válkách Konga je to strategie. Voják z Kamuiny Nsapu jí dal volbu, brutální znásilnění, nebo smrt. Dnes je těhotná a navštěvuje nemocnici podporovanou společností MAGNA ve městě Bilomba, Kassai, KDR.
Martin Trabalík, volný fotograf – Rohingská rodina se vyloďuje v Bangladéši: Tisíce uprchlíků se 26. září vyloďují na břehu ostrova Shah Porir. Předtím se museli celé dny schovávat v džunglích Myanmaru a poté překonat divokou řeku Naf.
Vít Lukáš, volný fotograf – Selfie v ropné skvrně: V dubnu 2018 zasáhla východ Bornea ropná havárie. Ropná skvrna o rozloze Paříže zabíjela nejen vzácné delfíny orcely tuponosé, ale kontaminovala i mangrovy v Balikpapanském zálivu, ve kterých žijí průmyslem ohrožení primáti kahau nosatí.

Nominace na 1. cenu – série

Lenka Klicperová, Lidé a země – Ženy islamistů z IS: Islámský stát v Sýrii a Iráku padl a je najednou nikdo nechce. Nemají doklady, žijí ve stanech a jejich domovské země je nechtějí. Jejich manželé – militantní islamisté, jsou buď mrtví, nebo v zajetí. Ony ztratily své ochránce. Mnohé z nich byly součástí mašinerie IS, jsou tu ale také ženy a dívky provdané proti své vůli. Seznamte se s manželkami džihádistů z Islámského státu.
Pavel Nasadil, volný fotograf – Věznice pro mladistvé: Vazební věznice pro mladistvé stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu. Po celé délce je lemován lodžií s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně jich tady je 38 z celkové kapacity padesáti osob. Jejich osudy jsou různé, ale jedno mají společné – na rozsudek se tu čeká velmi dlouho. Soudní systém v Sieře Leone je po epidemii eboly téměř nefunkční a chaotický.
David Sládek, volný fotograf – Do ulic: Británie byla v posledních letech svědkem množství demonstrací. Desetitisíce lidí protestovaly za lepší životní podmínky, za záchranu zdravotnictví, pro brexit i proti němu a za desítky dalších kauz.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

Nominace na 1. cenu – single

Stanislav Krupař, volný fotograf – Rusko 1917–2017: Ruský ortodoxní kněz přináší útěchu třem věřícím ženám přímo ve veřejném prostoru – zastávky moskevského metra Majakovská, která byla postavena za stalinistického režimu. Sto let po komunistické revoluci je ortodoxní křesťanství zpět a stalo se státní ideologií putinovského Ruska. Vyfoceno 9. prosince ve stanici metra Majakovská v Moskvě.
Tomáš Predajňa, volný fotograf – Hořící život v Jharii: Hořící život v Jharii.
Jan Wünsch, volný fotograf – Posilovna na pláži: Na ostrově Zanzibar si skupina nadšenců postavila na nedaleké pláži vlastní posilovnu. Ačkoliv část z nich pracuje v nedalekém luxusním resortu, všichni žijí v extrémně chudých podmínkách hliněných chatrčí ve vesnici Kendwa.

Nominace na 1. cenu – série

Jan Cága, volný fotograf – Delta Dunaje: Dunajská delta je nejzachovalejší říční delta v Evropě rozkládající se na hranicích Rumunska a Ukrajiny. V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách dunajské delty žije přes 1 200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva a od roku 1991 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Velké lužní oblasti dunajské delty v minulosti ustupovaly hlavně potřebám zemědělství a nadměrnému rybolovu. Dnes se zde rozvíjí zejména turistický potenciál.
Stanislav Krupař, volný fotograf – Planeta šamanů: Tuva je území na jihu Sibiře, kterému se také přezdívá Pravlast šamanů. Když Tuvu poznáte blíže a hlouběji, zjistíte samozřejmě, že ne vše je tak romantické. Avšak krása a divokost tohoto netknutého koutu země válcuje všechnu skepsi.
Boris Németh, .týždeň – Road trip: Cestování autem je typické pro americkou kulturu, stejně tak pro fotografa na cestě. Když se podíváte na svět přes okno, je to stejné jako dívat se na mizející svět přes fotoaparát.

UMĚNÍ A KULTURA

Nominace na 1. cenu – single

Martin Divíšek, Deník/EPA – Zákulisí Baletu Národního divadla: Tanečníci Baletu ND při zkoušce v Praze, Česká republika, 5. října 2017.
Ivana Dostálová, volná fotografka – Vystoupení souboru výrazového tance Zenušky: Soutěžní taneční vystoupení skupiny výrazového tance Zenušky od počáteční nervozity po konečnou únavu jedné z malých tanečnic.
Zdeněk Dvořák, volný fotograf – Cirkus Humberto: Za oponu diváci nevidí a právě tam probíhá nejvíc vypjatých situací.

Nominace na 1. cenu – série:

Martin Divíšek, Deník/EPA – Zákulisí Baletu Národního divadla: Den co den, šest dní v týdnu, plných potu, dřiny a bolesti. Krásné baletky a tanečníci na sobě tvrdě pracují na zkušebních sálech, aby pak to nejlepší ze sebe ukázali s úsměvem, ladností, elegancí a s jistotou na jevišti před diváky.
Zdeněk Dvořák, volný fotograf – Cirkus Humberto: Cirkus Humberto je evropská legenda, kterou udržuje rodina Navrátilových. Jejich umění baví lidi po desetiletí a s ním je spojen i specifický způsob života.
Jiří Steinbach, volný fotograf – Uffizi: Celá série vznikla 7. srpna 2018 v průběhu jednodenní návštěvy slavné galerie Uffizi ve Florencii (Toskánsko, Itálie). Autor se soustředil na chování návštěvníků, kteří v kombinaci celkové atmosféry a speciálního osvětlení v galerii vytvářeli zajímavé pózy.

SPORT

Nominace na 1. cenu – single

Martin Kozák, volný fotograf – Soutěž skoky na lyžích: Porotci hodnotí styl skoků během soutěže mladých skokanů v Lomnici nad Popelkou.
Jiří Křenek, volný fotograf – F1 nehoda Fernanda Alonsa: Jen několik dní poté, co dvojnásobný mistr světa formule jedna Fernando Aloso ohlásil svůj definitivní konec v šampionátu F1, předvedl spektakulární skok přes nováčka Charlese Leclerca. Ukázal tak v praxi, že nový systém ochrany hlavy jezdce jezdce „Halo“ má své opodstatnění. Oba jezdci vyvázli z kolize bez jakéhokoli zranění.
Michal Svítok, TASR – Rozhodčí: Na snímku rozhodčí kontroluje situaci na brance Jána Laca (Slovensko) v zápase B-skupiny USA–Slovensko na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, 16. února 2018 v Kangnungu.

Nominace na 1. cenu – série

Lukáš Bíba, volný fotograf – Adam Ondra – Mistrovství světa v lezení 2018: Český lezec Adam Ondra a jeho 10 dnů na mistrovství světa v lezení v rakouském Innsbrucku (září 2018). Získal zde stříbrnou medaili v lezení na obtížnost i v olympijské kombinaci, která bude poprvé součástí OH v Tokiu 2020.
Václav Pancer, ČTK – Tisíce sokolů na sletu v Praze: Tisíce sokolů z Česka i zahraničí přijely na začátku července do Prahy, kde se uskutečnil 16. všesokolský slet v Praze. Šestidenní slet se koná jednou za šest let.
Filip Singer, EPA – Zimní olympijské hry 2018: Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang, Jižní Korea, únor 2018

PORTRÉT

Nominace na 1. cenu – single

Matěj Kalina, News and Media Holding a.s., – Vzpomínka na Ludmilu: Paní Margaréta Cervanová s portrétem svojí dcery Ľudmily Cervanové, kterou 9. července 1976 znásilnili a zavraždili. Jde o jednu z nejdelších a nejrozporuplnějších kauz ve slovenské justici.
Tomáš Kubelka, volný fotograf – Jarmila Doležalová – poslední, která přežila vyhlazení Ležáků: Nacisté zničili Ležáky 24. června 1942 jako trest za pomoc parašutistům z výsadku SILVER A. Ležácké obyvatele odvezli do pardubického Zámečku, mezi nimi i dvouletou Jarmilu Šťulíkovou s její mladší sestrou. Všichni muži a ženy starší 15 let byli zastřeleni. Ležácké děti byly vyšetřeny, zda mají árijské rysy. Selekcí prošly jen sestry Šťulíkovy a byly zařazeny do projektu Lebensborn. Z Jarmily se tak stala Camilla a válku prožila v adoptivní německé rodině. Obě sestry byly po válce vráceny do Čech.

Nominace na 1. cenu – série

Petr Kleiner, volný fotograf - Trenér: BK JiP Pardubice je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších klubů v ČR. Hlavním trenérem je Američan Levell Sanders. Díky jeho vedení a skvělému výkonu hráčů skončil klub na celkovém 3. místě. Může tak hrát v kvalifikaci o účast v Eurolize basketbalu. Trenérův energický způsob vedení týmu dokáže motivovat hráče k maximálnímu nasazení.
Filip Singer, EPA – Kancléřka: Život kancléřky jedné z nejdůležitějších současných zemí světa je plný schůzek na nejvyšší úrovni. Setkává se s premiéry i hlavami států. Poslední rok patřil k jejím nejtěžším. V roce 2017 obhájila po čtvrté kancléřské křeslo. Tentokrát již s citelnou ztrátou důvěry voličů. Čelila několika vnitropolitickým krizím, které ustála. Čelí tlaku ze zahraničí i doma v důsledku svého rozhodnutí přijímat uprchlíky. Má mnoho příznivců, má mnoho odpůrců. Angela Merkel – první dáma světové politiky.

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Nominace na 1. cenu – single

Robert Hlavica, volný fotograf – Polární liška: Před příchodem mrazů využívají lišky krátkého léta k lovu lumíků a jiných drobných hlodavců. Početní stav lišek je závislý na množství těchto hlodavců. Často se přiživují na kořisti ledních medvědů. Churchill, Manitoba, Kanada.
Martin Veselý, MAFRA, a.s. - Čekání na zubaře: V zoologické zahradě Dvůr Králové musel 40letý samec Isis nosorožce dvourohého podstoupit trhání dvou zubů. Zároveň mu byl čištěn zánět, který měl kvůli špatným zubům pod levým okem. Isis přišel do Dvora Králové z Cincinnati a zplodil tu už 10 mláďat.
Lukáš Zeman, volný fotograf – Orangutaní matka s umírajícím potomkem: Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa.

Nominace na 1. cenu – série

Ludmila Korešová, volná fotografka – Žabí hlídka: „Každý rok u nás na vesnici přechází stovky ropuch obecných přes frekventovanou silnici do blízkého rybníka, aby tu dokončily svoji rozmnožovací misi. Bohužel oblast nespadá pod žádné ochranné pásmo a to, že zde auta každoročně zabíjí stovky žab, nikoho nezajímá. Letos jsme v kyblících přenesli přes 500 ropuch obecných a doufám, že jsme pomohli posílit místní populaci.“
Stanislav Krupař, volný fotograf – Zdevastovaný východ: Uplynuly 4 roky od revoluce důstojnosti a Ukrajina není v dobrém stavu. Velká část separatistického východu se zdá být nadobro ztracena, regiony sužuje devastace. Ukrajina je energeticky nejvíce náročná země na světě a šestý největší výrobce CO2 na obyvatele. Přestože začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je pomalý a jsou systematicky porušovány normy na ochranu životního prostředí.
Ondřej Prosický, volný fotograf – pes hyenovitý na lovu: Pes hyenovitý na lovu telete buvola afrického, Moremi Game Reserve, delta řeky Okavango, Botswana. Psi hyenovití patří k nejefektivnějším lovcům africké divočiny. Přesto jim občas obstarání potravy zabere delší čas. Samice buvola bránila mládě několik desítek minut.

LIFESTYLE

Nominace na 1. cenu – single

Matěj Dereck Hard, volný fotograf – Dobrou...: Závěrečný snímek ze série „TELEFON“. Série inscenovaných fotografií, která kritizuje současnou přehnanou závislost lidí na chytrých telefonech. Jedná se o příběh jednoho dne páru. Hlavní roli sehrál zpěvák David Kraus a světová tenistka Barbora Strýcová. Série vznikla pro výstavu „Love is HARD“ (11/2017) a byla prezentována formou cinemagrafového videa se zvukem a originální hudbou.
Miloš Nejezchleb, volný fotograf – Alopecie – Lidská květina: Fotografie zobrazuje květinu z lidských hlav dětí, které onemocněly alopecií. Květina symbolizuje, že i lidé bez vlasů neztrácejí půvab. Cílem fotografie je šířit osvětu o této stále rozšířenější nemoci. Nemocní se totiž nejčastěji setkávají s tím, že jejich okolí si myslí, že mají rakovinu.
Jan Zátorský, MAFRA, a.s. – Portrét Jiřího Kalfaře: Jiří Kalfař – módní návrhář ve svém ateliéru, březen 2018

Nominace na 1. cenu – série

Matěj Dereck Hard, volný fotograf – Telefon: Série inscenovaných fotografií, která kritizuje současnou přehnanou závislost lidí na chytrých telefonech. Jedná se příběh jednoho dne páru. Hlavní roli sehrál zpěvák David Kraus a světová tenistka Barbora Strýcová. Série vznikla pro výstavu „Love is HARD“ (11/2017) a byla prezentována formou cinemagrafového videa se zvukem a originální hudbou.
Marek Musil, volný fotograf – Dust&Light the Burning Man Collection: Dust&Light je sérii ze světově známého festivalu Burning Man. Zobrazuje fotky uměleckých instalací, nápaditých alegorických vozů a bláznivých kostýmů i portréty účastníků.
Roman Vondrouš, ČTK – Móda na dostizích: Česká republika má dlouhou a význačnou historii koňských dostihů. Každé závodiště je specifické svým unikátním prostředím, pro které je vyhledáváno diváky. Na počátku 20. století byly koňské dostihy sport pro elitu a bohaté, a diváci tak využívali příležitost předvést své bohatství a společenské postavení prostřednictvím módy. Tento postoj se částečně zachoval i do dnešní doby.

PROMĚNY Prahy – GRANT PRAHY nominace na 1. cenu:

Michal Čížek, AFP – Život v centru Prahy: Cílem tohoto fotografického souboru je nejenom zachytit změny života a prostředí centra Prahy, kdy se čím dál víc malé pražské centrum otevírá turismu a komerci a kdy se počet obyvatel žijících v centru diametrálně zmenšuje. Stejně tak se snaží poukázat na určitou mentální vyprázdněnost života v centru města a následnou lidskou odcizenost.
Lubomír Stibůrek – Obnova Stromovky: Královská obora Stromovka je jedním z nejvýznamnějších pražských přírodně krajinářských parků.
Tomáš Vocelka, Pod pražskými věžemi: O Praze se často mluví jako o stověžatém městě. Z pražských věží je samozřejmě dobře vidět krása okolních barokních a gotických památek, ale co když se rozhodnete podívat se přímo dolů, na křižovatky a chodníky pod vámi? Objevíte docela nový svět.

Výsledky CZECH PRESS PHOTO 2017 – VIDEO SEKCE

CZECH PRESS PHOTO je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu, který napomáhá porozumět a poznat dnešní svět. Fotografická soutěž se již od svého 19. ročníku rozšířila o video sekci.

AKTUALITA A REPORTÁŽ

Nominace na 1. cenu:

Tomáš Rafa, na volné noze – Obyvatelé Varšavy blokují pochod ultrapravicové mládeže ve Varšavě: Obyvatelé Varšavy blokují pochod ultrapravicového hnutí Mlodziez Wszechpolska centrem města. Za asistence policie pochod přejde celou svojí trasou.
Tomáš Svoboda, Seznam.cz – Svoboda na Národní: 17. listopad 2017 a netradiční pohled na oslavy jednoho z nejdůležitějších dnů naší historie. Národní třída objektivem Tomáše Svobody.
Jarmila Štuková, Andrej Štuk, na volné noze – Tři kamarádi: Uprchlíci jsou často vykreslováni jako líní parazité čekající s nataženou rukou na příspěvky hostitelských zemí. Ve skutečnosti je zvlášť mezi mladistvými uprchlíky ze Sýrie vysoké procento těch, kteří pracují. Portréty tří kamarádů jsou zachyceny v uprchlickém táboru al Husn v Jordánsku.

FEATURE – nominace na 1. cenu:

Silvie Kleková, Česká televize – Příliš drahá naděje: Pacienti s nevyléčitelnou rakovinou by mohli mít šanci na prodloužení života. Na trhu existují biologické léky, které mají méně vedlejších účinků a pacienti s nimi mohou normálně fungovat a třeba i pracovat. Jenže jsou drahé a stát jim je odmítá proplácet.
Andrea Máslová, Vladko Omasta, Česká televize – Šest tisíc píšťal pro Prahu: V Katalánsku vznikají unikátní varhany, kterými bude po několika staletích dokončena stavba svatovítské katedrály. Světově uznávaný mistr Gerhard Grenzing pracuje na každé z téměř šesti tisíc píšťal, které v roce 2020 poprvé rozezní dominantu Pražského hradu.
Miroslav Petráček, Česká televize – Zasloužím si šibenici: Březnový objev archivních materiálů z inscenovaného procesu s Rudolfem Slánským a spol. začal vydávat svá tajemství. Zvukové záznamy se podařilo zrekonstruovat a převést do digitální podoby. Můžeme tak slyšet hlasy soudců a odsouzenců na smrt.

INVESTIGATION – nominace na 1. cenu:

Markéta Dobiášová, Michael Fiala, Česká televize – Až do krve: „I nás zasáhla zpráva o vraždě slovenského kolegy, investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Před dvěma lety se s ním osobně setkal reportér Michael Fiala, který na Slovensku natáčel a mladý novinář se s ním ochotně dělil o informace. Ani minutu jsme nepřemýšleli, že o něm a o jeho smrti musíme natočit reportáž.“
Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Česká televize – Královny chalífátu: Na sklonku roku 2017 bylo osvobozeno hlavní město Islámského státu v Sýrii – Rakká. Z útrob zničeného města utekly desítky tisíc civilistů, ale také stovky manželek džihádistů a jejich děti. Jsou nyní v uprchlickém táboře na severu Sýrie, kde se setkávají s pochopitelným odporem a nepřátelstvím. Jejich manželé jsou buď mrtví, nebo na útěku. Jak vzpomínají na život v chalífátu a co plánují dělat? Odborníci varují, že právě tyto ženy by mohly převzít černý prapor a pokračovat v boji za džihád.
David Macháček, Česká televize – JAK CESTUJE DANA – 1.–2. díl: V průběhu podzimu 2017 vyšlo najevo, že se ázerbájdžánská armáda chlubí houfnicemi české výroby. Ázerbájdžán přitom patří k zemím, kam se vývoz zbraní nepovoluje kvůli válečnému konfliktu s Arménií. Houfnice vyrábí zbrojovka českého zbrojaře Jaroslava Strnada, který své zbraně oficiálně posílá do Izraele, protože povolení k vývozu do Ázerbájdžánu ani přes opakované pokusy nezískal. Podařilo se zachytit transporty, který z bratislavského letiště zamířily přes Izrael do konfliktní zóny. Úřady dotčených zemí nevidí, neslyší a stále dokola jen opakují, že obchod prověřují.

Nominované fotografie a videa naleznete na internetu na adrese www.czechpressphoto.cz

Zdroj fotografií: Czech Press Photo

Kontakty a další informace: Public relations – Anna Vacková +420 777 09 36 90, vackova@czechpressphoto.cz

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx

Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

string(1) "1"