Setkání fotografů Olega Homoly a Gerda Ludwiga

Homoloviny

Autor: Oleg Homola a synové

Datum trvání:
20. září – 7. říjen 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na výstavu v Malé síni CPC

Koupit online

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

17/09/2018

Neuvěřitelné setkání fotoreportérů Olega Homoly a Gerda Ludwiga aneb Na Olega se nesmí mluvit.
Při přípravě výstavy Homoloviny v Czech Photo Centre (vernisáž 19.9. - výstava potrvá do 7.10. 2018) se stala neskutečná náhoda.

Psal jsem ručně popisky pro své fotky na výstavu. Kolem pracovní chaos, cépécéčkové holky pět vteřin řešily něco mezi sebou a dalších pět vteřin se mě na něco ptaly. Co otázka, to chyba při psaní. Když se mi podařilo, aby si povídaly jen mezi sebou a mě se na nic neptaly, pět vteřin si něco povídaly a pět vteřin říkaly “Olega se nesmíme na nic ptát”.

Do toho vstoupili noví příchozí. Mluvili cizí řečí. Veronika na mě ukázala jako na medvídka v ZOO, ale místo, co by řekla “medvídek mýval” pravila “míval fotky po celém světě, tohle je fotka z knížky “A DAY IN THE LIFE OF SOVIET UNION”. Pán, který s Veronikou přišel, řekl: “Pro tu jsem taky fotil.” Mluvil sice cizí řečí, ale rozuměl jsem mu. Vytáhl jsem starou titulku Světa v obrazech, kde je skupinová fotka světových fotoreportérů v Moskvě na Leninských horách v roce 1987. Z té akce vznikla “kniha”. Ukázal jsem mu, kde na fotce jsem. Chvilku pátral po množině tváří a pak vykřikl: “A tohle jsem já!” Nechápavě jsme na sebe pohlédli. Cože? Jsme spolu na 31 let staré fotce v Moskvě, kde ani jeden nežijeme a nežili jsme? A teď stojíme vedle sebe v roce 2018 v Czech Photo centre v Praze? Neuvěřitelná náhoda! Představili jsme se. Příchozí byl slavný německo-americký fotoreportér Gerd Ludwig. A pak to jelo.

Fotoreportéři, Moskva květen 1987.

Fotoreportéři, Moskva květen 1987. Oleg Homola v kroužku druhá řada uprostřed, Gerd Ludwig v kroužku horní řada vpravo.

“Tohle je Rick Smolen,” ukázal Gerd na jednu tvář na titulce.

“A tohle je Frank Fournier,” ukázal jsem já na jinou.

Pak jsem vytáhl výstavní fotku, kde jsem s Eddie Adamsem, americkým držitelem Pulitzerovy ceny a taky Fotografie roku World Prress Photo 1969.

“Jé to je Eddie,” zaradoval se Gerd a poprosil cépécéčková děvčata, ať nás s fotkou vyfotí. Pak jsme se fotili ještě s titulkou Světa v obrazech a vzpomínali na onu akci. “A DAY IN THE LIFE OF SOVIET UNION” byla jednou ze série amerických publikací mapujících jeden den v životě konkrétní země. Byla to série akcí, které sdružily přední fotografy z celého světa. Mezi klábosením jsem se pokoušel psát dál popisky. Padaly na mne otázky nejen v češtině, ale i v cizí řeči.

Eddie Adams

Oleg Homola a Eddie Adams

Co minuta, to ručně vytvořený přebrept.

Jak se řekne cizí řečí: “na Olega se nesmí mluvit”?

Věhlasný německo-americký fotograf Gerd Ludwig navštívil Czech Photo Centre za doprovodu Andreje Reisera, se kterým se znal ještě z Německa. S Veronikou Souralovou jednali i o možné spolupráci. Rýsuje se, že by Gerd mohl zasednout v porotě příštího ročníku Czech Press Photo.

Text: Oleg Homola

NULL