Ami Vitale – členka poroty Czech Press Photo 2018

Czech Press Photo

POROTA CZECH PRESS PHOTO 2018

ZDE

Přihlašte se do Czech Press Photo
12/09/2018

Fotografka, která během své práce žila v hliněných chýších, válečných zónách, procestovala více jak sto zemí svět, to je další členka poroty Czech Press Photo 2018 Ami Vitale. V roce 2009 po reportáži o posledním bílém nosorožci se začala mnohem více soustředit na wildlife fotografii a opustila válečná témata.

Její story pro National Geographic jsou velmi silné, minulý rok fotografka zvítězila v kategorii příroda v nejprestižnější fotografické soutěži World Press Photo s reportáži ze sloního sirotčince Reteti Elephant Sanctuary v severní Keni. Hlavní roli zde hrají sloni a původní obyvatelé Samburové.

Ami Vitale zaznamenávala příběh rodícího se sirotčince, kde o zvířata s láskou pečují místní. Dříve by domorodci slona například ze studny vytáhly, aby neznečišťoval vodu, ale pak by ho nechali osudu. Nyní ti stejní Samburové mládě vytáhnou, zavolají do sirotčince a čekají na další pokyny. Toto zařízení zachraňuje hlavně mláďata, která se zatoulají od stáda nebo zraněné jedince.

https://www.nationalgeographic.com/photography/proof/2017/05/reteti-orphan-elephants-vitale/

Další problém, kterým se fotografka dlouhodobě zabývá, je vypouštění pand v Číně do volné přírody. Tito velmi oblíbení savci čelí ve volné přírodě vysokým rizikům. Čína je jediná země, kde pandy tímto způsobem žijí a jsou samozřejmě vyhledávaným turistickým cílem. Čína extrémně tlačí na jejich rozmnožování a provozuje speciální pandí porodnice. Nutno dodat, že přes všechny kontroverze tento způsob nese výsledky. Všichni pracovníci chodí v pandích oblecích, které jsou nasycené močí zvířat, aby si mláďata nezvykla na lidský odér. Celý příběh od narození, péči lidí v pandích převlecích a vypouštění do volné přírody Ami Vitale dokumentuje. Fotografie jsou někdy až absurdní, ale hlavně citlivým způsobem lidem přibližují tuto problematiku.

https://www.nationalgeographic.com/magazine/2016/08/giant-pandas-wild-animals-national-parks/

Ami Vitale se podílí na vzniku filmů o ochraně přírody jako například My Africa a upozorňuje na problémy, které negativně ovlivňují naší planetu. Je držitelkou několika ocenění World Press Photo, také je zakladatelkou a členkou dobročinné organizace Ripple Effect Images.

Ami má osobní vztah k Praze, neboť tu rok pracovala pro agenturu Reuters. Dokonce se v té době sama účastnila soutěže Czech Press Photo. Ami je skvělá dáma s velkým talentem a charismatem a zcela jistě dá letošní porotě glanc. Už se na spolupráci s ní všichni v CPP těšíme.

NULL