Válečný reportér João Silva v Praze

Czech Press Photo

Registrujte se:

João Silva: Autorská prezentace 15. 10. 2018 (18:00)

Přihlašte se do Czech Press Photo
7/09/2018

Legenda reportážní fotografie a fotograf časopisu The New Yourk Times João Silva zavítá v říjnu do Prahy v rámci zasedání poroty soutěže Czech Press Photo 2018. Nejenže bude členem naší fotografické poroty, ale hned po jejím ukončení bude V Czech Photo Centre prezentovat svoji tvorbu. Na tuto akci zveme jak návštěvníky, kteří se zajímají o reportážní fotografii, tak ostřílené fotografy.

João Silva

Joao Silva tlumočí veřejnosti válečnou realitu.

Prvním porotcem soutěže Czech Press Photo 2018, kterého představíme je João Silva. Fotografovat začal v roce 1989 a svou kariéru nastartoval jako nezávislý fotograf pro noviny Johannesburg Herald. Pod mentorským vedením Ulliho Michela se stal v roce 1991 externistou zpravodajské agentury Reuters v Johannesburgu. V polovině devadesátých let působil v agentuře Associated Press. V roce 1996 začal externě pracovat pro The New York Times, o dva roky později se stal regulérním členem redakce. Dokumentoval například konec Apartheidu, dále se zabýval osudy iráckých šíitů po americké okupaci.

Také je jedním z členů The Bang Bang Club, který byl elitním seskupením čtyř válečných fotografů: Greg Marinovich, Kevin Carter, Ken Oosterbroek a Joao Silva, jejichž fotografie zachycují poslední krvavé dny bílé nadvlády v Jižní Africe. Za svou práci byli oceněni Pulitzerovou cenou. Na motivy knihy The Bang Bang Club vznikl v roce 2010 stejnojmenný film.

Fotoreportér při svém pracovním nasazení, v rámci reportáže z první linie v Afghánistánu, šlápnul na minu a přišel o obě dolní končetiny. V ten den šli spolu s psovodem, jehož pes minu nenašel. Joaovi se stala mina osudnou a vyhodila ho do vzduchu. Kolegové ho okamžitě odtáhli do bezpečné zóny. Dokonce když byl Silva operován, snažil se pod přívalem adrenalinu fotit a natáčet. Během dlouhého zotavování nepodlehl svému osudu a je za svůj život vděčný. Často hovoří o tragických osudech svých kolegů, kteří se z války nevrátili.

Autor i nadále cítí své poslání v dokumentování prostředí válečné zóny, chce být prostředníkem mezi veřejností a realitou bojiště. Fotoaparát mu dovoluje zaznamenat ty nejintimnější chvíle lidí ve smrtelném ohrožení. Nerad se nazývá válečným fotografem, ale jako žurnalista cítí povinnost zaměřovat upozorňovat na sociální problémy.

Více o fotografovi na jeho stránkách: João Silva

Více o přednášce: ZDE

NULL