Czech Press Photo 2018

Mezi porotci Czech Press Photo Ami Vitale či João Silva

Czech Press Photo 2018

Důležité odkazy
Porota
Pravidla
Foto měsíce
Událost v kalendáři

Termíny soutěže
Přihlašování příspěvků:
1. 9. – 30. 9. 2018
Porota Video:
11. 10. 2018
Porota Foto:
12. 10 – 14. 10. 2018
Vyhlášení nominací:
17. 10. 2018
Vyhlášení výsledků:
Listopad / Prosinec
Zahájení výstavy:
Listopad / Prosinec

Foto Měsíce
25/06/2018

Nejlepší fotografie 24. ročníku Czech Press Photo budou vybírat Ami Vitale či João Silva. Prestižní fotografická soutěž Czech Press Photo vstupuje do 24. ročníku. Mezi porotci soutěže budou letos například držitelka ocenění World Press Photo 2017 filmařka a fotografka Ami Vitale, ředitel společnosti Panos Pictures Evans Adrien nebo válečný fotograf João Silva. Soutěž Czech Press Photo je určena fotografům a tvůrcům video obsahu z České a Slovenské republiky.

Mezinárodní fotografické porotě Czech Press Photo 2018 bude předsedat fotograf Petr Josek, fotoreportér agentury Reuters a držitel řady ocenění, včetně nejznámější Fotografie roku Czech Press Photo, která byla pořízena již v roce 1997. Účast ve foto porotě přijaly i další fotografické špičky: Ami Vitale, fotografka a filmařka z USA, držitelka World Press Photo 2017. V porotě dále také zasedne João Silva, válečný fotograf z Jižní Afriky, Adrian Evans, ředitel Panos Pictures z Velké Británie a Tamas Szigeti, fotograf a prezident organizace pro profesionální fotografy z Maďarska. Z českých zástupců bude v porotě fotograf a pedagog Karel Cudlín, pedagog a teoretik fotografie Filip Láb, šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch a sportovní fotografka Martina Navrátilová.

Předsedou video poroty bude již tradičně režisér, scénárista a producent Josef Harvan. V jeho týmu dále bude videosnímky hodnotit také režisérka a pedagožka Olga Sommerová, střihač a pedagog Alois Fišárek, kameraman Jan Vaniš, fotograf Miro Švolík a marketingová specialistka Martina Hyndráková.

Video porota bude soutěžní příspěvky hodnotit v prostorech multižánrového Czech Photo Centre 11. října a foto porota od 12. do 14. října.

Czech Press Photo 2018 bude mít letos osm fotografických a tři video kategorie. Jedná se o následující foto kategorie: Aktualita, Problémy dnešní doby, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Příroda, věda a životní prostředí a Lifestyle. Sekce video nabízí tři kategorie: Aktualita a reportáž, Feature a Investigation. Součástí vyhodnocení bude i titul Fotografie roku, který bude udělen mezinárodní porotou snímku, jenž vyniká z hlediska novinářských kvalit (aktuálnosti, informativnosti, výmluvnosti, pohotovosti), má výraznou estetickou úroveň a symbolizuje zásadní téma roku. Držitel této ceny získá peněžitou odměnu 120 000 Kč a skleněnou plastiku Křišťálové oko.

„Zavedli jsme navíc nově pravidelnou rubriku Fotografie měsíce, kterou budeme v průběhu celého roku vždy na konci měsíce zveřejňovat na webu. Tým Czech Photo tak bude přestavovat výběr fotografií, které v daném měsíci měly zásadní zpravodajskou roli. Chceme tímto způsobem ocenit práci fotožurnalistů, kteří se každodenně zabývají děním doma i v zahraničí. Dalším cílem je udržet informovanost o kvalitní profesionální fotožurnalistice i v průběhu roku, nejen v období soutěže Czech Press Photo,“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.

Každý rok vyvolávají oceněné fotografie diskuzi. Přesně taková je i role soutěže Czech Press Photo. V letošním ročníku bude debatám o roli fotografie a žurnalismu věnována mimořádná pozornost i v rámci doprovodného programu. Hned první akcí bude autorská prezentace a beseda s jihoafrickým fotografem Joãem Silvou, která se uskuteční 15. října od 17.00 hodin v Czech Photo Centre. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost osobně hovořit s fotografem, který pracuje v těch nejnebezpečnějších válečných zónách a při výkonu svého povolání byl těžce zraněn.

Jednotlivé fotografie a videa mohou být do soutěže Czech Press Photo 2018 přihlášeny v průběhu měsíce září, a to pouze elektronicky přes formulář uveřejněný na stránkách soutěže. Soutěž je otevřena vydavatelům, agenturám, profesionálním fotografkám i fotografům, odborným školám i volným fotografům, kteří mají trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku a práce vznikly za účelem publikování v médiích. Vstupní poplatek za přihlášení do kategorie fotografie činí 800,- Kč/29 EUR, mladí do 23 let poplatek nehradí. V případě kategorie video je účast zcela zdarma.

Zvláštní ceny: Grant Prahy Czech Press Photo 2018, Canon Junior Awards, Cena ČTK (České tiskové kanceláře), Cena UNHCR, Cena PICTOART, Cena Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“. Zároveň zasedne dětská porota sestavená Českým rozhlasem, která vybere snímek z odlišné perspektivy. Chybět nebude ani Cena diváků, kterou určí až návštěvníci v průběhu výstavy.

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2018 pořádají: Czech Photo o.p.s. pod záštitou primátora hlavního města a Ministerstva kultury ČR.

Generální partner: Trigema
Hlavní partneři: Olympus, ProCeram.
Partneři: Berlitz, Canon, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, EOX, Siko, Ptáček-koupelny, Renomia, ČTK, UNHCR, EIZO, Samsung, Pictoart, Výbor dobré vůle, Nadace Olgy Havlové, Rückl Crystal, Nielsen
Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Mediální partneři: Právo, Novinky.cz, Forbes, Lidé a Země, Prima ZOOM, Prague TV
Hlavní cenu vytvořila firma Rückl Crystal

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

Kontakty a další informace:
Czech Photo: Public relations - Radek Polák, +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphoto.org

Zdroj fotografií: Czech Press Photo

string(1) "1"