Czech Photo Archive

Vladimír Brunton věnoval část své tvorby Czech Photo Centru

4/06/2018

Poslední květnové pondělí jsme se vydali na dlouho plánovanou schůzku do Kostelce na Hané. Důvodem bylo setkání s fotografem Vladimírem Bruntonem, který se rozhodl, že nám do archivu Czech Photo Centre věnuje část své tvorby. Vladimír nás přivítal ve svém útulném domě a krásné zahradě. Provedl nás sousedící papírnou, kde se zabývá výrobou speciálního papíru podle japonské metody, na který aplikuje své snímky. Po diskuzi o jeho tvorbě a životnímu přístupu nastalo vyvrcholení v podobě po strop fotografiemi napěchované garážei. Několik hodin jsme se probírali celoživotní tvorbou Vladimíra Bruntova a vybrali jsme díla, která uchováme v archivu a domluvili se na spolupráci s galerií.

Samotný ruční papír je svým způsobem uměleckým dílem, které se vzájemně dotváří s výtvarnými fotografiemi. Nově objevený materiál donutil před několika lety fotografa i pozměnit styl fotografování. Ještě hlouběji se začal zajímat i o tiskařské techniky, které posouvaly jeho tvorbu dál. Složitou kombinací aplikace ručního papíru, výtvarné fotografie a techniky tisku vznikají originální díla, v každém se odráží jiná struktura papíru nebo tisku. V některých případech Brunton dotváří fotoobrazy i autorskou malbou. Jeho dílo je těžko zařaditelné, přímo vychází z techniky fotografie, která je speciálním způsobem přenesena na plátno a přitom připomíná obraz. Autor tímto způsobem vědomě narušuje hranice mezi malbou a fotografií.

Tvorba Vladimíra Bruntona prošla vývojem. Zpočátku se věnoval aktu a detailům těla v různých kontextech. V mnoha snímcích se zrcadlí inspirace velkými osobnostmi fotografie, které autor přetvořil do vlastního stylu. Známou sérii je rozsáhlý soubor zhruba šedesáti portrétu známých osobností. Portréty svým zpracováním připomínají historické malby, které odpradávna zdobily pracovny. Fotograf tímto ikonickým způsobem zvěčnil například prezidenta Václava Havla, Václava Klause, Tomáše Baťu mladšího, herce Jana Krause nebo Květu Fialovou. Soubor vybraných portrétů bude v archivu k dispozici k zapůjčení.

Jedním z poslání obecně prospěšné společnosti Czech Photo je uchovávat tato díla pro další generace, a přímo tak reflektovat tvorbu autorů v dané době. Nejdůležitější je s fotografiemi dále pracovat - například pořádáním výstav. Velmi děkujeme Vladimíru Bruntonovi, že si vybral nás jako prostředníka k šíření jeho díla a odkazu.

string(1) "1"