




Martin Andrle, freelancer: Barevné výjevy z venkovského života. Přestěhovali jsme se na venkov. Je to tu jiné, než ve městě. Dočista jiné. V oblasti hygieny ovšem držíme krok s městem.
Petr Bambousek, freelancer: Noc v tropickém pralese. Hnízdo čápa Jabiru. Čápi Jabiru jsou největší létající tvorové Jižní Ameriky. Svá obří hnízda si často staví na solitérních stromech. Během temné noci má tato stavba své unikátní kouzlo. Jakmile padne na tropický prales tma, dostane celý biotop novou tvář. Ožívají tvorové, kteří se přes den ukrývali, krajina se změní k nepoznání.
Martin Divíšek, Deník: Do práce letadlem. František Hadrava přistává brzo ráno 24. srpna 2016, ve Čkyni, Česká republika. František Hadrava, 45, ze Zdíkova na Šumavě cestuje do práce letadlem, když je dobré počasí. Přistává na poli vedle společnosti Dřevostroj Čkyně, kde pracuje jako zámečník, a která je vzdálená asi 15 km od jeho domu po silnici. Hadrava strávil dva roky stavěním jeho vlastního letadla, které ho stálo přibližně 100 tisíc korun. Podle něj let trvá méně než 7 minut a cesta do práce je levnější než autem.
Zdeněk Dvořák, freelancer: Moravská zabíjačka. Tradiční zabíjačka se z venkova neustále vytrácí což je obrovská škoda. Provází ji tradice, rituály, klasické pochoutky a rodinná pohoda. Na snímku: Vůně páry se výrazně změnila. Cítíte první chutě, které k zabíjačce patří.
Martin Faltejsek, freelancer: Vista. Březnový víkend s kamarády. "Strašidelný les" - Gespensterwald, Rostock, Meklenbursko-Přední Pomořansko. Zajímavější bukový les budete těžko hledat.
Lenka Hajnová, freelancer: Kostky. Autoportrét.
Jaromír Hanzlík, freelancer: Öresund. Öresundskou úžinu mezi Dánskem a Švédskem vyplňuje pole větrných elektráren.
Robert Hlavica, freelancer: Medvědí rodina. Na jaře, po zimním spánku medvědice s rok starými medvíďaty hledá cokoliv k snědku, aby zasytili své prázdné žaludky. Slovensko, Poĺana
Martina Houdek, freelancer: Sestry Ježkovy. Trio zpěvaček Sestry Ježkovy žijí swingem, ačkoliv to jsou dnešní moderní mladé slečny, tento styl jim vyhovuje i v soukromém životě.
Vojtěch Hurych, freelancer: Zákulisí Plesu v Opeře. Jeden ze sponzorů právě vchází na scénu charitativní dražby Plesu v Opeře. Veškerý výtěžek byl věnován ve prospěch fondu UNICEF.
Ibra Ibrahimovič, freelancer: Konec hlubinného dolu na hnědé uhlí - Centrum v severních Čechách 2016. Na Centrumce jsem fotil od února do května 2016 a zachytil tak během několika dní poslední okamžiky jeho fungování. 1. dubna byla činnost dolu slavnostně ukončena vyvezením posledního vozu s uhlím. V současné době jsou původní těžní jámy zasypávány. Dobývací technologie i většina centrumáků nyní pracuje na povrchovém lomu ČSA, kde je metodou chodbicování těženo hnědé uhlí ze slojí v úpatí Krušných hor. Na snímku: Čím kvalitnější uhlí, tím prý více špiní a déle se smývá. Horníci ve společných sprchách.
Olga Kalašová, freelancer: Skrytá identita. Autoportrét.
Radek Kalhous, MAFRA, a.s.: Nuda v ZOO. Bílý tygr, ZOO Liberec. ZOO jsou mimo hlavní sezonu téměř bez návštěvníků. Většina zvířat je přesunuta z venkovních výběhů do vnitřních pavilonů a kombinace těchto vlivů působí smutným dojmem.
Lenka Klicperová, Lidé a Země: Válka na Eufratu (severní Sýrie). Pod palbou. V prosinci 2015 převážně kurdské jednotky SDF (Syrian Democratic Forces) deklarovaly dobytí strategicky důležité přehrady Tišrín na Eufratu, asi 100 km od Kobaní, kurdského města na severu Sýrie. Ještě v únoru 2016 ale probíhaly kolem přehrady těžké boje a IS podnikl několik těžkých protiútoků na přehradu. Obě strany disponovaly podobně účinnými zbraněmi a také odvahou. Na straně IS jde o sebevražedné mise, Kurdové brání své území a je ctí padnout v boji za svobodu. Malá jednotka SDF zachycená na fotografiích bojovala v první linii a tvořili ji z velké části teenegeři.
Lenka Klicperová, Lidé a Země: Kobaní, má láska, můj život. To byl můj domov. Město Kobaní se stalo symbolem odporu Kurdů proti Islámskému státu. Bylo z více než 80% zničeno. Přesto se do něj hned po osvobození začali vracet jeho obyvatelé. Přežívají v troskách svých domovů, jak se dá. Kobaní je pro většinu z nich vším - milují své město a chtějí jej znovu vybudovat. Nechtějí do Evropy, milují své město, i když je v troskách.
David Kruliš, freelancer: Cowboy... Nevěřil jsem svým očím. Hudba nespojuje jen lidstvo, ale i všechno živé na Zemi.
Lukáš Mach, freelancer: Jedna svatba, jeden pohřeb. Chlad, syrovo a prázdno. Prodírajíc se skrz na skrz svatbou-metaforou pohřbu. Propastný hluk ticha uvnitř čtyř očí. Nebo snad nejistota, strach, nutnost? Láska je pomíjivá a nic není věčné, ani ten nejmenší důsledek svatebního ano. Šťastným novomanželům se na stříbrném podnose nosí prstýnky a těm nešťastným? Dva lidé a dvě cesty, jež se setkávají a zase rozcházejí. Některé se protnou a splynou v jedno, jiné se stále míjí jako všední odjezdy autobusů z opuštěných stanic. A možná, že se tyhle opět spojí. Na jiném místě, v jiném čase. Důležité je správné rozhodnutí, a aby nebyl pohřben i ten nejmenší kousek citu.
Dan Materna, MAFRA, a.s.: Slavná mláďata v českých zoologických zahradách. Zoo Praha, gorila Ajabu
Marek Matušík, freelancer: Nevyřčené hry. Děti mají svůj vlastní svět. Svět plný her, strhujícího nadšení, zábavy, představivosti. Díky ní jsou schopny využít téměř jakýkoliv předmět nebo prostor a vytvořit z něj bojiště, tajuplný hrad, závodní okruh nebo třeba stadion Olympijských her. Ať už si hrají nebo prožívají vzácné chvilky klidu, přetvářejí neustále "realitu" ve svůj vlastní vnitřní svět her. Nevyřčených her.
Vladimír Novotný, freelancer: Oblomov / Jiří Vyorálek. Plakát Divadla na Zábradlí
Šimon Pikous, freelancer: Lukáš Krpálek. Olympijský hrdina.
Ondřej Prosický, freelancer: Puštík bradatý, Surahammar, Švédsko, 23. dubna 2016
Michal Růžička, MF Dnes: Poslední divadelní představení Viktora Preisse. Oblíbený herec odehrál své poslední představení v Divadle na Vinohradech a odešel do ohlášeného důchodu.
Honza Sakař, freelancer: Tiché portréty. Tereza. Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.
Honza Sakař, freelancer: Prague Burlesque. Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace. Snímek: Kalinka Kalashnikow.
Filip Singer, EPA: Ostrov naděje – Lesbos. Syrská těhotná žena v objetí svého muže poté, co zkolabovala po vylodění blízko vesnice Skala Sikaminias, Lesbos, Řecko, 1. říjen 2015. Podzimní počasí se stále zhoršuje a přes rozbouřené moře na přeplněných gumových člunech připlouvají dnem i nocí další a další uprchlíci. Jsou jich někdy i tisíce denně. Utíkají hlavně ze Sýrie a Afganistanu. Vyčerpaní, podchlazení a dezorientovaní přistávají na špatně přístupném pobřeží, odkud se vydávají na dlouho cestu dál do Evropy. Podle UNHCR připlulo na řecké ostrovy jen za rok 2015 okolo 600 tisíc uprchlíků.
Filip Singer, EPA: Nole - tenisová jednička, Melbourne Austrálie 2016. Série zachycující srbského profesionálního tenistu Novaka Djokoviče během své cesty k vítězství v Australian Open v australském Melbourne. Djokovič, s přezdívkou Nole, je současná mužská světová jednička ve dvouhře a je řazen mezi nejlepší hráče všech dob.
Petr Slavík, freelancer: Jen několik málo dnů v roce vám hory dovolí stát se nebeskými jezdci...
Dimír Štastný, Pražský deník: Příznivci a odpůrci návštěvy čínského prezidenta v Praze 28. a 29. 3. 2016.
Dimír Šťastný, freelancer: Bořek Šípek na své retrospektivní výstavě v Tančícím domě 5. 10. 2015.
Jarmila Štuková, freelancer: Jessiky horké kamerunské noci. Jessica je osmadvacetiletá gogo tanečnice. V šestnácti utekla z rodného Beninu. Potloukala se po několika afrických zemích, kde žila převážně na ulici, až zakotvila v kamerunské Douale. Živí se jako tanečnice a společnice, což jí jako křesťance prý činí morální problémy. Sní svůj sen, že jednoho dne začne chodit do školy a stane se učitelkou.
Michal Šula, MAFRA, a.s.: Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta. Fotografie roku.
Petr Topič, MAFRA, a.s.: Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky. Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur.
Petr Topič, MAFRA, a.s.: Pod dohledem. Čínský prezident Si Ťin-pching dohlíží na podpis strategických smluv s Českou republikou.
Daniel Vojtěch, freelancer: Flying Bulls - odpolední let. Letec Jan Tvrdík si užívá let ve formaci akrobatické skupiny Flying Bulls při západu slunce.
Jan Zátorský, MAFRA, a.s.: Portréty, které vyšly na obálkách magazínů. Bolek Polívka, herec.
Dvacátý druhý ročník soutěže a následné výstavy žurnalistické fotografie se konal pod osobní záštitou ministra kultury a primátora hlavního města Prahy. K nejsilnějším tématům tohoto ročníku patří nejenom utečenecká krize, ale třeba i válka v Sýrii, protesty proti návštěvě čínského prezidenta, Paříž po loňském teroristickém útoku či rušení dolů v severních Čechách. Soutěž měla dvě nové kategorie Lifestyle a Problémy dnešní doby. Oproti minulým ročníkům byl tentokrát dán větší prostor pozitivněji laděným snímkům, protože život není jen o dramatických či jinak vyhrocených událostech, ale je jistě i krásný a zábavný. Nechybí proto ani snímek našeho olympijského hrdiny Lukáše Krpálka, série fotografií ze zájezdu Divadla Járy Cimrmana, trio zpěvaček Sestry Ježkovy, které žijí jen swingem či úchvatné fotografie naší i exotické přírody.
Obsah výstavy: 453 fotografií od 100 autorů (rozměry od 50x60 do 100x70 cm). Nabízíme možnost zapůjčení rámů.