




Fotografka se zaměřuje na etické zachycení volně žijících zvířat a vztah člověka k přírodě. Snímek ze série „Sdílený domov“, zachycující souhru volavek a racků na východní Moravě, získal 1. místo v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody. Ukazuje nečekanou spolupráci druhů i krásu nepředvídatelné divočiny ve zlatém světle podzimu.
Úvodní foto: Diana Schmies
Czech Nature Photo 2025, kategorie Cena za nejlepší fotografie české přírody/ 1. místo
Sdílený domov
Loni v listopadu jsem se vydala zachytit dynamickou souhru mezi volavkami bílými a racky na východní Moravě – konkrétně v Záhlinicích ve Zlínském kraji. Tito ptáci, které spojuje překrývající se zdroj potravy, odhalují odlišné strategie přežití: jedna je založená na trpělivosti a přesnosti, druhá na pohybu a oportunismu.
Avšak kromě prostého soužití si také vzájemně prospívají – rackové mohou vyplašit kořist nebo varovat volavky před nebezpečím, zatímco soustředěné lovecké metody volavek mohou odhalit rackům nové možnosti krmení. Tato forma soužití nejen snižuje konkurenci, ale vytváří i synergie, které pomáhají udržovat stanoviště čím dál více ohrožená ztrátou přirozeného prostředí a klimatickými změnami.
Abych tuto interakci zachytila, zvolila jsem místo, kde ptáky osvětlovalo zapadající slunce proti zastíněnému pozadí, a upravila expozici tak, aby vyniklo jejich bílé peří. Delší expoziční čas mi umožnil rozmazat pohyb racků a současně zachovat nehybnost volavek – tím jsem vizuálně podtrhla jejich odlišné role ve sdíleném prostředí.
Ačkoliv jsem tato seskupení v letu pozorovala už mnohokrát, pořízení snímku podle mé představy bylo náročné – zlaté světlo trvalo jen krátce a přirozený chaos se jen zřídka sladí s požadovanou kompozicí. Právě když se scéna rozvinula tak, jak jsem doufala, do záběru nečekaně vplula mladá labuť. Nejprve jsem to vnímala jako nežádoucí vyrušení, ale brzy mi to vrátilo úsměv na tvář a připomnělo, proč miluji fotografování divoké přírody: její skutečná krása často spočívá v nepředvídatelnosti.
Vítězný snímek Diany Schmies, ale i další fotografie jsou k vidění na výstavě Czech Nature Photo v Tereziánském křídle Pražského hradu do 17. srpna.
Výstava Czech Nature Photo 2025: Kde příroda vládne představuje jedinečné snímky přírody z celého světa, pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Oceněné a vybrané fotografie zachycují fascinující krásu zvířat, rostlin i krajiny a zároveň upozorňují na důležitost ochrany přírody, která nenávratně mizí.
Fotografování ji provázelo od dětství. Nejprve působila v portrétní a reklamní fotografii, poté vystudovala dějiny umění a pracovala jako kurátorka fotografie. S rostoucím zájmem o problematiku životního prostředí, konflikty mezi lidmi a volně žijícími zvířaty a zvířecí práva se stala samoukem ve fotografování přírody a zaměřila se na kreativní a zároveň etické fotografování divoké přírody. Pořádá workshopy podporující udržitelné přístupy a fotografii vnímá jako způsob, jak znovu propojit člověka s přírodou.