Výstava Cimrmani od Petra Hechta zahájena a stejnojmenná kniha pokřtěna

8/02/2022

V pondělí 7. 2. 2022 byla v galerii Czech Photo Centre slavnostně zahájena výstava Petra Hechta - Cimrmani. Autor fotografuje Divadlo Járy Cimrmana už pětadvacet let. A jeho fotografický archiv obsahuje několik tisíc snímků, které dokumentují nejen tuto legendární scénu.
Zároveň byla pokřtěna stejnojmenná kniha, jejímiž kmotry se stali Zdeněk Svěrák s publicistou a historikem fotografie Pavlem Schleuferem.

„Jára Cimrman, ten, největší „Čech”, hrdina, který žil/nežil, je zvěčněn archaickou ustupující fotografickou metodou. Vidím v tom symbol cimrmanovského mýtu s jeho zařazením do národní mytologie. Podstatné je, a to je zdrojem optimismu, že tento fotomateriál podá obraz cimrmanovského divadla i po mnoha desetiletích. I za padesát let bude z něho obraz hmotný, filmy s portréty se budou moci stále držet v ruce, nebudou zaklety do digitální podoby. Při prohlížení Hechtových barytových fotografií s postavami Cimrmanových her vnímám až s mrazením v zádech, že právě tato klasická forma je vpravdě zvěčněním křehkého Cimrmanova génia. Je čímsi jako důkazem stálostí,“ říká Pavel Scheufler.

Stavte se v galerii, prohlédněte si výstavu, kupte si skvělou knihu a pomozte dobré věci. 50 korun z prodeje každé knihy jde totiž na konto Centra Paraple.

O skvělou atmosféru v galerii se hudebním vystoupením postarali Ivan Hlas a Norbi Kovács.

Výstava bude pro veřejnost otevřena do 6. března.

Využijte příležitost komentované prohlídky, která se za přítomnosti autora a herce Petra Bruknera uskuteční 3. 3. 2022 v 16.30.

Foto: Dan Materna

string(1) "1"