Galerie

Vnitřní galerie

Vnitřní prostory galerie s rozlohou téměř 200 m2 tvoří dvě místnosti. Velká výstavní síň je primárně určena pro výstavní činnost. Druhý multifunkční sál je určen jak pro výstavy, ale i pro workshopy a doprovodné aktivity. Multifunkční sál slouží zároveň jako ateliér – je vybaven špičkovým zařízením od firmy FOMEI. Prostory lze ale podle potřeb přizpůsobovat – dělit, spojovat nebo zmenšovat. Galerie je vybavena velkoformátovou obrazovkou pro multimediální instalace.

Výstavní činnost

Dramaturgický program Czech Photo Centra je specifický, pružně pokrývá dění v oboru, oslovuje fotografy, odbornou i širokou veřejnost a lze jej dlouhodobě naplňovat. Výstavní činnost zahájila výstava světově proslulé fotoagentury VII, jejíž zakládající člen je Antonín Kratochvíl, následoval vynikající Jaroslav Kučera s výstavou Sudety a držitel Grantu Prahy Martin Frouz a jeho netradiční monitorování památek v Praze.

FUJI Kiosek

Hned u vchodu Czech Photo Centre najdete FUJI kiosek, jenž umožňuje nahrání, úpravu i vytištění vašich snímků. Tato služba je vybavena dotykovou obrazovkou a samozřejmě i čtečkou paměťových karet, DVD mechanikou a USB slotem. Součástí hardwaru je rovněž čtečka čipových karet.

Samotná obsluha FUJI kiosku je velice jednoduchá. Nejdříve zvolíte produkt, který preferujete a přikročíte k samotnému zahájení objednávky. Vámi vybrané fotografie, u nichž si lze nastavit například různý formát, můžete různě upravovat a pak je jen odeslat k tisku.

Open air gallery

Umění nepatří jen do galerií a kaváren, ale především do ulic mezi lidi. Mělo by nás těšit, inspirovat a nutit k zamyšlení i během všedních dní.

Ve venkovních veřejných prostorách, přímo před vnitřní galerií, se se nachází volnočasová zóna, jsou osazeny oboustranné výstavní panely, které umožňují instalalaci výstav koncipovaných v možném vzájemném vztahu s indoorovou výstavou. Součástí veřejného prostoru před centrem je také plastika známého českého umělce Davida Černého, která je navržena přímo na míru fotografickému centru. Plastika je součástí projektu a tvoří nepřehlédnutelnou dominantu.

Archiv

Největší přidanou hodnotou a srdcem celého centra je archiv fotografií, který je umístěn pod výstavní galerií. Moderní archivační systém v klimatizovaném prostoru se stálou teplotou a vlhkostí je místem, kde jsou v první vlně uloženy tištěné fotografie všech ročníků soutěže Czech Press Photo. Dnes tyto fotografie přinášejí neocenitelné svědectví o životě v uplynulých dvou desetiletích a nebýt tohoto počinu, byly by brzy v nevyhovujících podmínkách znehodnoceny. Archiv má kapacitu více než 100 000 tištěných fotografií a může se stát domovem pro množství dalších fotografických děl, které by jinak byly pro budoucí generace nenávratně ztraceny.

Archiv nebude používán pouze pro skladování tištěných fotografií. Technologie jejich postupné digitalizace a přehledný systém archivace umožní vytváření různorodých výstavních celků.

Archiv bude otevřen dalším akvizicím, zaměřeným na současnou tvorbu. Tyto však budou schvalovány radou sestavenou z předních odborníků na obor fotografie. Přítomnost archivu posunuje celé Centrum k celorepublikové působnosti i možnosti spolupráce s obdobnými zahraničními institucemi (archivy, muzei).

Nový archiv Centra chce systematicky archivovat, a tak zachovávat pro budoucnost, nejen vítězné a další vybrané práce soutěže a výstav Czech Press Photo, ale také nejvýraznější díla soudobých autorů. Na rozdíl od existujících sbírek institucí zaměřených téměř výlučně na předchozí autorské generace. V budoucnosti centrum zvažuje i zřízení datového úložiště, které by bylo pro současné fotografy neocenitelné.

Výstavy, které z fotografií uložených v archivu mohou vzniknout, budou k dispozici pro výstavní účely Czech Photo Centre i jiných institucí. Již v současné době disponuje CPP ucelenými výstavami: The Best of Czech Press Photo, Fotografie roku Czech Press Photo a autorskými výstavami význačných světových fotografů – porotců soutěže Czech Press Photo (např. Ron Haviv, Ami Vitale, Heidy Levine).

Trifot

Dvanáctimetrová plastika TRIFOT, zhotovená z nerezu v různých variantách povrchové úpravy, znázorňuje podobu oživlého kráčejícího tvora, jehož hlavu tvoří soubor fotoaparátů (reálných značek a typů) a nohy stativy. Soubor fotoaparátů představuje vývoj oboru fotografie za poslední desítky let. Zároveň je také ztělesněním faktu, že v současném světě lze pořídit fotografii nebo video záznam téměř každého, vždy a na všech místech planety. TRIFOT pomocí čoček objektivů sleduje okolí a zobrazuje vybrané procházející osoby na velkoplošných obrazovkách. Autor díla se nechal při jeho tvorbě inspirovat rovněž nejznámější vědeckofantastickou knihou Den trifidů britského spisovatele Johna Wyndhama. To, že se jeho hlava skládá z fotoaparátů všech myslitelných značek, znamená jediné – CZECH PHOTO CENTRE je určené všem, které fotka baví, ne jen jedné určité skupině.

Více zde.

Celá okolí Czech Photo centre má ambice poskytnout seberealizaci hlavně mladým lidem, ale nejen jim. Chce do uměleckého dění vtáhnout „obyčejné“ obyvatele Prahy, a stát se místem, kde se budou setkávat s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými instalacemi. Vytvořit uměleckou zónu mimo městské centrum.