Nominovaní 2019

Mezinárodní odborná porota soutěže o nejlepší fotografii přírody Czech Nature Photo vybrala z 2 259 snímků nominace do celkem osmi základních kategorií. Nově byla možnost přihlašovat série a projekty do speciální kategorie Grant Czech Photo. Do soutěže se přihlásilo 242 českých a slovenských fotografů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů a předání cen proběhne v pražském Karolinu 29. dubna.

K soutěži bude vydán katalog oceněných a vybraných snímků.

Poskytovatelem Grantu Czech Nature Photo je hlavní město Praha

[/CPC/praha.png]

Nominované fotografie

Savci (volně žijící)
Václav Husinec

Stezka vodních buvolů - Vodní buvoli „provozují“ rozsáhlou síť stezek v bažinách západní Sumatry.

Robert Javorský

Skupina Kaloňů krátkonosých (Cynopterus sphinx) - Při procházení jsem si všiml množství trusu a zbytků ovoce na zemi. Bez této nápovědy bych si kolonie kaloňů vůbec nevšiml. Odpočívali naprosto tiše. Vesnice Baan Salak Phet, ostrov Ko Chang. Thajsko

George Karbus

Surfaři v Pacifiku - Lachtani zachycení při hrátkách ve vlnách u pobřeží Kalifornie.


Ptáci (volně žijící)
Radim Hlaváč

Sýkořice vousatá - Sýkořice vousatá na Jezeře Milada u Chabařovic

Ondřej Nágl

Pelikán - Focení pelikánů na řeckém jezeře Kerkini se asi nikdy neomrzí. Vždy je co fotit a pozorovat. V době rozmnožování to samcům s jejich rudě červeným lalokem a kadeřemi na hlavě moc sluší.

Radomír Šálek

Volavka bílá - Bílá volavka fotografovaná na zamlženém rybníce – Českobudějovicko


Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící)
Ondřej Pelánek

Zátiší v laguně - Kajman brýlový (Caiman crocodilus) v kostarické lagunce

Jan Stria

Světelná koupel - Kareta obrovská při ranní pastvě. Egypt, Rudé moře

Jan Stria

Snídaně v trávě - Trnucha modroskvrnná během snídaně. Egypt, Rudé moře


Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další volně žijící)
Iva Dufková

Ztracen v hortenzii - Focení mravenců se pro mě stalo závislostí a láskou.

Iva Dufková

Spirálka v protisvětle - Tento šneček mi připadal, jako šperk v přírodě. Měla jsem štěstí na příznivé světlo.

Alexandr Štěrba

Na číhané - Pavouk běžník o velikosti asi 5 mm čeká, až mu kořist přijde sama přímo do otevřené náruče. Tito pavouci jsou typičtí touto pózou.


Český les
Oliver Beneš

Mrazivé zatmění - Snímek z lednového zatmění Měsíce. Počasí přálo a obloha se perfektně vyjasnila, díky čemuž se během několika minut obloha rozzářila stovkami hvězd s krvavým Měsícem na západě. Ledové sochy v popředí jsou stromy, které jsou zakryté hustou námrazou a sněhem kvůli nízkým teplotám a silnému větru. Fotka není montáž, pouze byla použita paralaktická montáž.

Tomáš Culka

Labský vodopád - Silný déšť a zatažená obloha spíše nabádaly k tomu otočit auto a vrátit se domů, ale když se člověk trmácí 150 km, tak se té naděje na umoudření počasí jen tak nevzdá. A ono to vyšlo…

Jan Stria

Z ulity ven - Sněženka rostoucí z prasklé ulity – střední Čechy


Zvířata v lidské péči
Vladimír Čech ml.

Kala - Složitý operační zákrok indické slonice Kaly z ústecké zoologické zahrady. Kala měla již delší dobu bolestivé problémy na chodidle levé přední nohy. Bedlivě očekávaná a zhruba hodinová operace proběhla bez většího zádrhelu s optimistickým pohledem do následujících dnů, týdnů a měsíců. Veliké díky a klobouk dolů všem členům lékařského i asistenčního týmu, který složili přední odborníci ať už z místní zahrady, tak i ze zoo Praha a zoo Liberec. Aktualizováno: Zdravotní stav slonice se bohužel začal opět silně zhoršovat, a proto padlo 4. 2. 2019 rozhodnutí nejtěžší. Budeš nám chybět, Kalo…

Jiří Hřebíček

Plameňák - Úprk plameňáka při pravidelném rozruchu v jejich hejnu v zoo.

Tomáš Loukota

Na návštěvě - Snímek jsem pořídil v březnu při návštěvě zoologické zahrady ve Wroclawi. Název fotografie by měl vést k zamyšlení, že není úplně jasné, kdo je zde na návštěvě a kdo doma.

Příroda v Praze - speciální kategorie vypisovaná magistrátem hlavního města Prahy
Peter Čech

Pozdrav slunci - Fotografie, na kterou jsem čekal necelý rok, správná mlha s pronikajícím sluncem je jen pár dní v roce a k tomu spolupracující labuť k nezaplacení, fotografie focena tři rána po sobě, až do třetice byla mlha akorát.

Vít Lukáš

Nutrie v Praze - potěšení turistů, postrach ekologů - Nutrie jsou pro pražské návštěvníky jistě velmi roztomilé – nechají se nakrmit, mnohdy také pohladit. Ekologové však z tohoto nepůvodního druhu nadšeni nejsou. Nutrie se tu přemnožily a devastují ve velkém břehy a vegetaci pražských řek a potoků.

Vít Lukáš

Hitchcock u Karlova mostu - V zimním období se v centru Prahy slétává velké množství racků a labutí.


Cena za nejlepší fotografii české přírody - speciální kategorie, jejímž partnerem je správa Krkonošského národního parku
Václav Bystřický

Zamyšlený - Mladý srnec v inkarnátovém poli. Srnec obecný, Svojšín, Česká republika

Zuzana Gabrielová

Popelavá elegance - Volavka popelavá v celé své kráse

Adam Šťastný

Ledňáček - Takzvaný drahokam ražské zoo. Tento ledňáček zde žije zcela volně a stal se extrémně populárním. Každý druhý fotograf zvířat ho již vyfotil. Není divu, je prostě okouzlující.


Vítěz kategorie Série
Jiří Hřebíček

Série Ptačí duše


Vítěz tvůrčího stipendia - Grant Czech Photo
Zuzana a Matej Dolinyovi

Dokumentární film o hadech České republiky