Kus arménské duše

Josef Bosák - Kus arménské duše

13. 6. - 12. 8. 2018

Kus arménské duše

Datum trvání:
13. června – 12. srpna 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na hlavní výstavu v Malé síni CPC

Koupit online

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Letní výstavu ve Velké výstavní síni Czech Photo Centre zajistí fotograf Josef Bosák a jeho obraz života lidí Náhorního Karabachu. Hornaté území na pomezí Arménie a Ázerbajdžánu, poznamenané pohnutou historií a utrpením lidí způsobeným rozhodováním politiků a nesmiřitelnými konflikty mezi křesťany a muslimy, se stalo osudovým cílem autora. I přes všechna příkoří páchaná na místních obyvatelech, zůstávají domorodí Arméni velmi přátelskými lidmi s obrovským smyslem pro pohostinnost.

Základní informace

Kus arménské duše "PIECE OF ARMENIAN SOUL"
Autor: Josef Bosák
Kurátoři: Jaroslav Kučera a Petr Vydra
Místo: Velká výstavní síň Czech Photo Centre
Datum trvání výstavy: 13. června 2018 - 12. srpna 2018 (každý den kromě pondělí)
Otevírací hodiny: út - pá: 11 - 18 / so - ne: 10 - 18
Vstupné: 80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné),
zahrnuje také vstup na vedlejší výstavu v Malé síni Czech Photo Centre

Josef Bosák fotografoval tváře starých lidí, kteří zažili hrůzy genocidy a občanských válek, mladých dívek a chlapců, malých dětí i nemocných lidí. Fotografoval je doma, při práci, zábavě, ale i v místní polorozpadlé a hodně zanedbané nemocnici.

Autor prezentuje, v jakém duchu se ponese jeho výstava Kus arménské duše: „Zaujala mě atmosféra jejich kostelů, kam pravidelně pokorně chodí za svou vírou, i hřbitovy, kde ukládají své mrtvé. Mým cílem nebylo pouze reportážní zachycení okamžiku, ale pokus o vlastní zobrazení a zvěčnění toho, co jsem viděl svýma očima a cítil na vlastní kůži při setkání s obyvateli této země. Viděl jsem utrpení celého těžkého života, vyryté do tváří starých lidí, cítil jsem bolest s nemocnými uprostřed oprýskaných nemocničních zdí, ale slyšel jsem i smích z úst dětí a viděl radost v očích mladých dívek a chlapců, s kterými jsem se potkal."

Dodává také svou osobní nabídku: „V žádné z těch tváří jsem však nenalezl beznaděj a rezignaci a já si z návštěvy této země přivezl úctu k těmto lidem a obdiv k jejich silné vůli k životu, lásce ke svým rodičům a dětem, hodnotě přátelství a víře v lepší a novou budoucnost. A tento svůj pohled nabízím i vám, kteří se u mých fotografií zastavíte."

O autorovi

S fotografováním začal autor v roce 2003, kdy se z počátku v námětu fotografování "hledal". V roce 2007 navštívil zakavkazskou zemi Arménii a ta ho natolik okouzlila, že jeho další cesty vedly do těchto míst a také mu dala směr do jeho další fotografické činnosti. Začal se zaměřovat na zachycení podoby člověka a sociální reportáže. V průběhu 3 let několikrát navštívil karabažskou nemocnici, kde vzniklo mnoho fotografií, které jsou natolik emočně silné, že na mezinárodních fotografických soutěžích a salónech zaujaly porotu a byly velice úspěšně hodnoceny. Díky těmto a jiným fotografiím z těchto lokalit získal od mezinárodní fotografické organizace mezinárodní titul AFIAP a EFIAP.

Do Arménie a Náhorního Karabachu se úplně zamiloval a každoročně je navštěvuje. Nachází zde klid, mír a pokoru. Kus arménské duše "PIECE OF ARMENIAN SOUL" je výstava, která zachycuje malý kousek toho, co na svých cestách prožívá.

Při jeho nedávné návštěvě Arménie, se stal očitým svědkem sametové revoluce, ve které zvítězila opozice. Do čela parlamentu se postavil vůdce protivládních protestů Nikol Pašinjan.

string(1) "1"