O knize: Ženy predávajúce nádej

22. únor 2018 (18:00)

Vrăjitoare / Čarodějnice - Ženy predávajúce nádej

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
8. února – 25. února 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč

Místo
Malá síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Součástí doprovodného programu k výstavě Lucie Sekerové: Čarodějnice je také přednáška o knize Ženy predávajúce nádej, kterou společnými silami vytvořily fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová. Přednáška bude také spojena se křtem zmiňované knihy.

Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová se pokusily propojit fotografickou tvorbu s etnologickým výzkumem. Čtyři roky zpracovávaly sugestivní téma rumunských žen ze skupin olašských Romů, které se živí věšteckou a čarodějnickou činností. V posledních letech zájem o tyto služby v rumunské společnosti opět narůstá, téma je živě diskutováno v rumunských domácnostech, médiích i v policejních spisech. Obě autorky svou práci shrnuly ve dvojknize, která se skládá z fotografické části a textové eseje, a snaží se pro její vydání získat prostředky na Hithit.cz.

Autorky

Fotografie: Lucia Sekerková (*1991) je studentkou pátého ročníku Ateliéru reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V rámci studia se dlouhodobě věnuje dokumentování života Olašských žen žijících v Rumunsku. Za soubor Donum Vitae získala v roce 2013 cenu Canon Junior Awards v soutěži Czech Press Photo. Časť fotografického souboru Vrăjitoare byl vystaven v Centru současného umění DOX v Praze.

Text: Ivana Šusterová, roz. Michalcová (*1989) studovala na Katedře etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitře a v současnosti je doktorandkou v Ústavu etnológie SAV v Bratislavě. V rámci studia se dlouhodobě zabývá kulturou a každodenním životem Olašských Romů. Je autorkou několika článků a studií, jejím nejvýraznějším publikačním počinem je monografie Život olašských žien (VEDA, 2015).

NULL