The Best of Czech Press Photo v Hradci

1. 6. 2017 - 31. 7. 2017

Také do Královéhradeckého kraje se v létě vydává stále populárnější výstava The Best of Czech Press Photo, která mapuje dvacetiletou historii české novinářské soutěže Czech Press Photo. M na svém kontě fotografie, které dokázaly pohnout veřejným míněním, lidskými city, svědomím, činy, ba někdy i politickým řešením. Jejich autory jsou členové redakčních týmů našich deníků, týdeníků, agentur, ale i volní fotografové spolupracující s médii a studenti odborných škol.

Základní informace

Název výstavy: The Best of Czech Press Photo 1995 - 2016
Náhled výstavy: Czech Photo Archive
Doba trvání výstavy: 1. června - 31. července 2017
Místo: Galerie U Přívozu a galerie Automat (Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové)
Otevírací hodiny: denně (více stránkách galerie)
Vernisáž: 1. června 2017 (17:00) za přítomnosti hejtmana Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D.

Retrospektivní výstava „toho nejlepšího z Czech Press Photo“ vzdává poctu všem dosavadním soutěžícím, tedy autorům prvotřídní fotožurnalistiky. Ale především je určena široké veřejnosti, která v ní může jak ve zpětném zrcadle sledovat svůj život a svět. Přes pět set vybraných, mezinárodními porotami oceněných fotografií předních českých a slovenských autorů tvoří obrazovou historii našeho života a světa posledních dvaceti let.

Diváci mohou nad autentickými záběry znovu prožít takové dramatické události, jako byly např. povodně na Moravě v r. 1997, na Slovensku v r. 1998 nebo později v r. 2002 v Čechách a samotné Praze. Mohou se opět radovat z vítězství našich hokejistů v Naganu v r. 1998 nebo našich olympioniků na OH v Atlantě v r. 1996, Sydney v r. 2000, Athénách v r. 2004 či Pekingu v r. 2008 a Londýně v r. 2012. Výstava vypovídá o dramatických událostech u nás a v zahraničí. Z odstupu řady let mohou lidé sledovat i proměny tváří a chování našich politiků; zažít první projev intimního vztahu pozdějšího prezidentského páru na veřejnosti; nahlédnout do soukromí veřejných činitelů i celebrit; sledovat vrcholné světové události, ale i příběhy z každodenního života obyčejných lidí, nahlédnout do tajů přírody i problémů životního prostředí. Výstava samozřejmě prezentuje i všechny „Fotografie roku“, „Ceny Junior“, „Ceny dětí“, „Ceny diváků“, „Granty Prahy“ a ostatní pravidelně udělované ceny. Retrospektivní výstava názorně dokládá i to, co kdysi tak výstižně formuloval íránský fotograf Abbas, člen legendární skupiny Magnum. Totiž že “Fotožurnalistika není neutrální, ale vysoce politická záležitost.“

NULL