Prezentace fotografií – fotoexpedice Skotsko

2. únor 2017 (18:00)

Martin Kamín nás tentokrát seznámí se svými cestami po Skotsku.

Je to země, kde vyrůstal agent 007, je to země, kde nikdy neprší, ale neustále mží, kde nepřestane nikdy foukat, je to země drsných a statečných lidí a vypravit se tam mohou proto jen stateční fotografové. Skotsko je ale vždy odmění. Odmění je nedotčenou panenskou přírodou.

Každý si ale odměnu představuje po svém. Může mít podobu vyhřáté místnosti provoněné zapáleným krbem a některou z tradičních jednosladových skotských nebo také pobyt vysoko v horách, ve vichru, zápasíce se stativem a čekajíce na to správné světlo. Každopádně podle vyprávění Martina Kamína, který do Skotska vede své fotoexpedice, se tam dá zažít všechno.

Ve Skotsku je všechno extrémní. Sice tam nebývá takový mráz jako ve střední Evropě, ve vnitrozemí, ale zato si fotografové užijí studených větrů, neutuchajícího mrholení, někdy i opravdu chladného počasí.

“Já se snažím fotografům ukázat všechny stránky Skotska, nabídnout jim takový fotografický program, aby si odvezli dobré fotografie a současně se odreagovali. Mohl bych to posadit do extrému, ale nejsme horolezci, a jsme zaměřeni na fotografii, takže té se věnujeme majoritně.”

Třeba loni tam prožil celý měsíc v obytném autě a fotografoval www.fotoexpedice.cz. Má to své zřejmé výhody, jak popisuje: “Když chcete fotografovat od 4:20, kdy se nad východním mořem začne objevovat Slunce, musíte vstávat kolem 3:15, abyste na místo stihli s výbavou dojít. A na to je nejlepší parkovat skoro na místě, to vám nabídne jenom obytné auto.”

Vypráví o situacích, kdy měl obavy, aby vítr nepřevrhl auto, kdy jej omylem odparkoval a auto se pomalu začalo sunout do jezera, kdy mu za stěračem nechal jeho anglický známý vzkaz, že pivo bylo skvělé a že se ještě určitě pro nějaké staví... Nebo vás pozvou do místního zámku na koncert pro místní občany... Ale nejvíce se vás tam dotkne naprosto čistá příroda; a Skotové jsou na ni opravdu pyšní.

Stejně jako loni, i letos Martina najdete v květnu a červnu na skotských pláních, březích moře a v horách. Ale před tím si můžete prohlédnout jeho fotografie a poslechnout jeho vyprávění v Czech Photo Center. Pokud byste chtěli sledovat jeho fotografie, můžete třeba na stránkách fotoexpedic.

Martin Kamín přijal naše pozvání a podobně jako o Toskánsku, kam letos pojede pojednadvacáté, vám bude vyprávět také o Skotsku a o svém putování.

Přijďte 2.2. od 18:00 do Czech Photo Center na promítání skotských fotografií z fotoexpedic do Skotska.

NULL