Cestovatelská přednáška: Toskánsko

12. leden 2017 (18:00)

O cestách po střední Itálii bude přednášet Martin Kamín.

“Stojíte tam brzy ráno od 5 hodin, bývá ještě chladno, nedospalí, někdy v dešti, později hladoví, a pořád si kladete otázku, co vás tam pořád přitahuje? Byl jsem na těch důležitých místech fotografovat možná 40krát, a pořád, pořád se tam těším. Pokaždé mě to strhne,” zpovídá se Martin Kamín ze své lásky k toskánské krajině a jejímu fotografování.

Kromě Toskánska vede své klienty na fotoexpedicích  v Alpách, Skotsku, Islandu italských Benátkách, Asii, ale také samozřejmě v Česku. Toskánsko pro něj má ale fotograficky a lidsky úplně jiný náboj. I když tam jezdí už osmým rokem, stále tam má co nacházet. Je tam dostatečně saturovaný, má tam své vinaře, v klášterech mnichy, kteří jej pustí do míst, kam veřejnost nesmí, dokáže se tam pohybovat jako doma a zná každou restauraci - což je mimochodem velice důležité. A fotografické lokace má za ty roky v malíčku.

Když potřebuje odhadnout počasí na ranní fotografování, vyjde na zápraží toskánského domu, zahledí se na potemnělé nebe a určí lokaci, kam se druhý den ráno pojede, protože tam - podle něj - bude druhý den ráno mlha. “Ne vždycky mi to vyšlo, ale za ty roku jsem si zvykl naslouchat větru, cítit vlhkost nad krajinou a poslouchat odkud se ozývají zvonky ovcí na poli. Podle toho předpovídám počasí, a je to hodně spolehlivé,” tvrdí o svých předpovědích. Martin Kamín, který vede fotoexpedice do Toskánska od roku 2008, tvrdí, že ani jednou nezažil podobné počasí. Možná proto se tam stahují fotografové z celého světa.

Jeho toskánské fotografie nevypráví jen o krajině, ale také o místech, kam se jezdí zahledět do tisíc let staré minulosti. Siena, San Gimignano, Pienza a Florencie jsou pro něj nejdůležitější fotografické příležitosti. Nejčastěji jej ale s jeho skupinou zastihnete kolem městečka Pienza, které, sedíce na vrcholku kopce, přehlíží přes nejúchvatnější toskánské údolí Val D'orcia.

A kdy je podle něj nejvhodnější Toskánsko fotografovat? Takové dotazy dostává Martin Kamín před každou fotoexpedicí. Odpověď na ni ale podle něj neexistuje: “Jaro je sice krásné, svěží, mladé a čerstvé, ale příroda je tak rozpumpovaná, že květen je o dost divočejší než říjen, který je zase poklidný a teplejší,” dodává.

Na závěr se rozpovídal o zážitku, když se loni v říjnu loučil po fotoexpedici s toskánskou krajinou v místě, kde točil Ridley Scott známou scénu pro velkofilm Gladiátor s Russell Crowe v hlavní roli: “Prostě jsem se před odchodem otočil, a ta příroda jakoby ke mně promlouvala, byl říjen, jemně pofukovalo, šeptala tu svou podzimní melodii, a bylo to sice smutné, ale já věděl, že zase v květnu tam budu stát a fotografovat. Rád o toskánské krajině říkám, že kdo se chce naučit alespoň základy krajinářské fotografie, musí se nutně dostat právě sem, Toskánsko to vysoká fotografická škola kompozice.”

Přijďte si prohlédnout jeho fotografie 12. ledna 2017 do CZECH PHOTO CENTER i s komentářem. Ukáže vám také fotografie, které zatím nikde nepromítal a řekne vám, proč toskánská krajina láká fotografy z celého světa.
 

NULL