Výstava Tři pohledy na svět

20. 10. 2020 - 10. 1. 2021

Co se u nás děje

zobrazit kalendář akcí

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné)

Adresa:
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Joe Klamár / Chris McGrath / Nicole Tung

Tři reportážní fotografové, tři kontinenty, tři reportážní pohledy na světové události.

Jedním z vrcholů soutěže Czech Press Photo je zasedání mezinárodní poroty, kterému již tradičně předchází výstava některého z porotců. Letos svou tvorbu představí tři zahraniční porotci, kteří ve své fotografické kariéře byli přítomni zásadním okamžikům novodobých světových dějin a skrze série a jednotlivé snímky je přinášejí návštěvníkům galerie Czech Photo Centre.

Úvodní foto: Chris McGrath

Joe Klamar v roce 1987 během zájezdu do Jugoslávie emigroval přes Rakousko do Kanady. Prvních několik let prožil v Torontu ve městě Medicine Hat. Na začátku 90. let se rozhodl studovat fotografii a výtvarné umění na Medicine Hat College. Během studií začal spolupracovat s místním deníkem Medicine Hat News a s agenturou Canadian Press. Později pracoval pro Winnipeg Sun, slovenskou tiskovou agenturu a pro Reuters. Nyní je hlavním fotografem francouzské agentury Agence France-Presse pro oblast střední Evropy. V roce 2009 vyhrál hlavní cenu soutěže Czech Press Photo za snímek Baracka Obamy v Praze.

Chris McGrath zahájil dráhu fotografa v regionálních novinách v australském Queenslandu. Po získání diplomu v oboru fotografie nastoupil do Getty Images jako redakční fotograf v Sydney. Během posledních dvaceti let svého působení v Getty pracoval střídavě v pobočkách v New Yorku, Singapuru a Tokiu. Zachytil mnoho světových událostí, například tsunami v jihovýchodní Asii, tsunami v Tóhoku v Japonsku, bitvu o Mosul, následky tajfunu Haiyan, zvolení Baracka Obamy, boje proti Islámskému státu v Sýrii, pět ročníků letních olympijských her, Superbowl a mistrovství světa ve fotbalu. V roce 2015 přesídlil na pobočku Getty v Istanbulu, odkud momentálně obrazově informuje o dění v Turecku a na Blízkém východě.

Video: Oleg Homola

Nicole Tung je nezávislá fotoreportérka působící především na středním východě a v Asii, která spolupracuje zejména s nevládními organizacemi a přispívá do mezinárodních publikací. Vystudovala New York University, obor historie a žurnalistika. Pokrývala konflikt v Libyi a Sýrii od roku 2011. Dokumentovala život indiánských válečných veteránů v USA, bývalých dětských vojáků v Kongu, pro-demokratických protestů v Hongkongu a uprchlické krize v Evropě. Tung je držitelkou grantu IWMF Grant pro ženské příběhy a členkou iniciativy IWMF Great Lakes Reporting Initiative. Za svou práci obdržela několik ocenění od International Photo Awards, Society of Professional Journalists, PX3, a byla mimo jiné jmenována do výběru 30 pod 30 rozvíjejících se fotografů PDN (2013). Nicole získala čestné uznání IWMF 2017 Anja Niedringhaus a v roce 2018 dostala cenu Jamese Foleyho za fotoreportáž z válečných konfliktů od Asociace online zpravodajství. Její práce byly vystaveny a promítány v Annenbergově domě fotografie, v Tropenmuseum Amsterdam, Visa Pour l'Image a naposledy při Bayeux Calvados-Normandy ceně pro válečné zpravodaje ve Francii (2019), na charitativní akci Save the Children v Hong Kongu (2019) a v Klubu zahraničních korespondentů v Hongkongu (2020).

Video: Oleg Homola

Základní informace:
Výstava Tři pohledy na svět
Termín výstavy: 20. 10. - 10. 1. 2021
Místo: galerie Czech Photo Centre (Seydlerova 2835/4, 158 00, Praha 5 / 100m od stanice Nové Butovice)
Vstupné na výstavu: 80,- základní, 40,- snížené

Těšíme se na Vás!

string(1) "1"