Výstava Zlatého Fondu české fotografie

11. 4. - 12. 5. 2019

>
Co se u nás děje

zobrazit kalendář akcí

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné)

Adresa:
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

Po výstavě americké fotografky Ami Vitale přichází do galerie česká výstava. Přes dvě stovky českých předních autorů sdružuje Zlatý fond Národního muzea fotografie. Všichni členové unikátní sbírky Zlatého fondu věnovali na začátku milénia jednu fotografii, která reprezentuje jejich tvorbu. Výstava Zlatý Fond Národního muzea fotografie – výběr I. zahájí sérii výstav této sbírky. Výstava začne 11. dubna a potrvá do 12. května.

Nabízíme jedinečnou možnost poznat tvorbu autorů v jiném světle, jejich vlastní perspektivou. Galerie Czech Photo Centre představí fotografie 74 fotografů a fotografek, mezi vystavenými jsou například Vladimír Birgus, Gabina Fárová Jaroslav Kučera, Robert Vano, Dagmar Hochová, Karel Cudlín, Maria Kudasová a mnoho dalších.

Začátkem výstavy dojde k uložení fotografií Zlatého fondu v prostorách moderního archivu Czech Photo Centre. Navazujeme na původní myšlenku uchování dědictví fotografie pro budoucí generace. Otevíráme „Zlatý fond II.“, který pokračuje ve stejné filozofii. Rádi bychom oslovili aktivní profesionální fotografy, aby se stali součástí této unikátní sbírky. Našim cílem není fotografie zakonzervovat a nechat ležet hluboko v archivu, ale naopak opakovaně představovat kolekci nebo její části co nejširší veřejnosti.

Současně s realizací projektu Národního muzea fotografie (NMF) jako jedinou institucí v České republice, která se má výhradně zabývat záchranou kulturního dědictví fotografie, vzniká myšlenka podpory tohoto projektu ze strany současných českých profesionálních fotografů. Autorem tohoto projektu, později nazvaným Zlatý fond NMF (ZF NMF) je Ivo Gil.

Idea projektu předpokládala, že každý z oslovených autorů věnuje jednu originální výstavní zvětšeninu ve sbírkové kvalitě. Fotografie budou jednotně adjustovány do rámů 70 x 100 cm a stanou se trvalým exponátem výstavní kolekce NMF Fotografové byli ve svém daru omezeni pouze tímto rozměrem.

Vytvoření sbírky bylo rozděleno na tři etapy. V první etapě v roce 2002 bylo osloveno 154 tuzemských + 25 žijících autorů v zahraničí. K první uzávěrce v roce 2002 darovalo své fotografie 87 fotografů. Tyto snímky byly vystaveny ve výstavních prostorách Okresního muzea v Jindřichově Hradci od 22. června do 28. července 2002. V druhé etapě, která proběhla v roce 2003, darovalo své fotografie 42 fotografů a ve třetí etapě v roce 2004 darovalo své fotografie 91 fotografů.

Soubor darovaných fotografií je velmi různorodý jak žánrově, tak svou datací. Je kolekcí 220 přístupů, 220 názorů, 220 fotografů. V současnosti jsou ve sbírce ZF NMF autorské fotografie, např. od E. Fukové, J. Lukase, V. Chocholy, L. Postupy, J. Parika, M. Hucka, D. Hochové, M. Luskačové, J. Štreita, J. Saudka, A. Kratochvila, J. Koudelky, J. Bárty, A. Malého, J. Malého, R. Vana, D. Šimánka, G. Fárové, V. Uhra, P. Štechy, i. Gila L. Barana, M. Stibora, K. Kuklíka, J. Prokopa, J. Reča, J. Pohribného, K. Beneše, a dalších fotografů.

Jméno a dílo se tak stalo trvale součástí počátku historie Národního muzea fotografie a přispělo k záchraně kulturního dědictví fotografie.

V Praze 8. února 2019
Ivo Gil

Úvodní foto: Jaroslav Kučera

Základní informace

Výstava Zlatého Fondu české fotografie
Autoři: kolektiv autorů
Místo: Czech Photo Centre
Datum trvání výstavy: 11. dubna - 12. května 2019 (každý den kromě pondělí)
Otevírací hodiny: út - pá: 11 - 18 / so - ne: 10 - 18

Vstupné: 80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné)

string(1) "1"