Jaký byl den s Czech Press Photo

Olympus Masters

Autor: Olmypus Masters

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
30. 11. 2018 - 13. 1. 2019

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

 

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč v této ceně je zahrnuto také vstupné na vedlejší výstavu První republika.

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

 
10/12/2018

V sobotu se v galerii Czech Photo Centre sešli tři aktéři doprovodného programu Czech Press Photo. Program byl koncipovaný formou autorských prezentací vítězů soutěže v průběhu celého odpoledne.

Jako první hovořil o krizi Rohingů Martin Trabalík – český fotograf a kameraman. Ve své práci se zabývá sociálními a humanitárními tématy. Martin většinou spolupracuje se španělskou reportérkou Ariadnou Garciou Chas, se kterou tvoří dokumentární duo Drowned in Venice. Ve své prezentaci představil vývoj uprchlické krize muslimského kmene Rohingů, kteří utíkali z Barmy do Bangladéše.

Jako druhý promluvil Michal Čížek, který od roku 2005 pracuje pro Agence France Presse jako fotograf pro Českou republiku. Fotograf hovořil o práci agenturního fotografa. Zejména o tom, jakým způsobem se snaží zachytit události, aby nepůsobily fádně. Jeho styl je rozpoznatelný už od jeho vítězné fotografie roku 2006.

Poslední řečník Filip Láb představil srovnání foto-žurnalistických soutěží v mnoha aspektech. Vycházel z výsledků soutěží: World Press Photo, Best of Photojournalism NPPA (USA), SajtóFotó (Maďarsko), Grand Press Photo (Polsko), Czech Press Photo (ČR). Řečník představil vítězné fotografie roku zhruba čtyři roky zpětně a poté také vítěze kategoriích v jednotlivých soutěžích. Ze srovnání vzešlo, že stále aktuálním tématem napříč všemi soutěžemi je uprchlická krize. Samozřejmě je také akcent na negativní emoce. U soutěží evropských, kromě WPP, dominuje hlavně téma běžného života. Dále také rozvinul témata tzv. tropů vycházejících křesťanské ikonografie (exodus, Madona s dítětem atd.), které se nejvíce objevují v soutěži WPP.

Další beseda s autory se uskuteční 11. ledna v galerii Czech Photo Centre. Prozatím potvrdili účast Pavel Nasadil – vítěz kategorie problémy dnešní doby, Ondřej Prosický – nominace na vítěze v kategorii Příroda, věda a životní prostředí a Martin Kozák – vítěz kategorie Sport.

string(1) "1"