Video: Josef Koudelka obdržel cenu za celoživotní přínos ve fotografii

Karel Cudlín: SIGHT/EFFECT

Autor: Karel Cudlín

Datum trvání:
11. října – 25. listopadu 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na výstavu v Malé síni CPC

Koupit online

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

22/11/2018

Na slavnostním ceremoniálu Czech Press Photo bylo poprvé uděleno ocenění za celoživotní přínos ve fotografii. Historicky prvním držitelem se stal Josef Koudelka, který je právem nazýván legendou české fotografie. Plastiku vytvořil přímo pro speciální příležitost výtvarník David Černý. Samotné předání ceny doprovázel dlouhý potlesk a ovace ve stoji všech přítomných.

Původně letecký inženýr se začal věnovat fotografii od roku 1958. Nejprve se začal prosazovat v pražských divadlech a dokumentoval život Cikánů. Zachytil Invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa. Následující rok byly tyto snímky publikovány k výročí invaze v mnoha zahraničních časopisech pod pseudonymem P.P. (Prague Photographer). Tyto snímky získaly od Overseas Press Club ocenění Robert Capa Gold Medal a jsou dnes považovány za klasické dílo poválečné reportážní fotografie.

V obavách z možných represí, se Josef Koudelka v roce 1970 rozhodl opustit svou vlast. Odjel do Velké Británie, kde získal politický azyl. Od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos. Josef Koudelka publikoval patnáct knih věnujících se dokumentování vlivu člověka na současnou krajinu.

Fotografie Josefa Koudelky jsou dnes velice ceněné především pro vysokou uměleckou hodnotu. Autor nikdy nevytvářel zvětšeniny ve velkých edicích. Velkou část svého díla se rozhodl věnovat Umělecko-průmyslovému muzeu a zachovat tak svůj odkaz ve své rodné zemi.

Josef Koudelka letos oslavil své životní jubileum 80let.

Video: Oleg Homola

NULL