Beseda s fotografem Petrem Tomanem na téma: ČERNOBYL

19. 4. 2016 (17:00)

V rámci akce Prague Photo 2016 přijďte na besedu s fotografem Petrem Tomanem na aktuální téma: ČERNOBYL, v úterý 19.4. v 17 hodin, expozice CPP, Kafkův dům.

Před 30. lety explodoval čtvrtý reaktor Černobylské jaderné elektrárny. Tisíce lidí za tu dobu zemřely v důsledky působení radiace, desetitisíce na stesk po domově a stres. Ale čím je vlastně Černobyl dnes – jen vzpomínkou? Turistickou destinací pro nukleární turisty a stalkery? Nebo místem s vlastním duchovním rozměrem? Beseda s fotografem Petrem Tomanem, který se sedm let pravidelně vrací do Černobylu, aby našel odpovědi.

Petr Toman (1975) je dokumentární fotograf a novinář. Zajímá se o traumatické a post-traumatické psychické problémy válečných veteránů nebo lidí konfrontovaných s extrémním násilím či politickými změnami. Několik let se věnuje psychickým a sociálním dopadům černobylské jaderné havárie na život obyvatel severní Ukrajiny. Poslední rok se intenzivně zabývá válkou na východní Ukrajině, respektive dopady války na psychiku člověka. Sbírá příběhy lidí, kterým válka zasáhla do života a změnila jejich hodnoty.

Petr dlouhodobě spolupracuje s legendou světové fotožurnalistiky Antonínem Kratochvílem. V roce 2014 byl na shortlistu Mentor programu agentury VII.

Pravidelně získává ocenění v mezinárodních soutěžích POYi, The Best of Photojournalism NPPA, Czech Press Photo, IPA Award, SocialDocumentary. Publikuje v Reportér magazínu, Echo 24, ČiliChili, The Prager Zeitung.

NULL