Karel Cudlín, legenda dokumentární fotografie

Czech Press Photo

Registrujte se:

João Silva: Autorská prezentace 15. 10. 2018 (18:00)

Přihlašte se do Czech Press Photo
27/09/2018

Vyrůstal na Žižkově v prostředí, které ho už od mládí inspirovalo k fotografické tvorbě. K soutěži Czech Press Photo patří od počátku, kdy již v prvním ročníku zvítězil v kategorii Každodenní život se sérií Život mukačevského rabína. Více než dvacetkrát byl v soutěži oceněný, dokonce v roce 2005 získal Grant Prahy na projekt ze zákulisí Národního divadla. Tímto představujeme také dalšího porotce soutěže Czech Press Photo Karla Cudlína.

Fotografická kariéra Karla Cudlína započala na Žižkově, inspirací mu byla publikace s fotografiemi z Harlemu. Uvědomil si, že tato pražská čtvrť je ekvivalentem chudé části New Yorku a začal dokumentovat dolní Žižkov. Nejprve fotografoval děti, přes které se seznámil s jejich rodiči. Ti chtěli, aby jim výsledné fotografie přinesl a později ho víceméně přizvali do rodin a tak dokumentoval všechny oslavy a pohřby a akce s tímto životem spojené.

Cudlín dlouhodobě zaznamenává situaci na Blízkém východě – zejména v Izraeli a na palestinských územích – soustavně a více než dvacet let. Výběr z této významné části jeho tvorby, s níž se veřejnost až na výjimky dosud neměla možnost seznámit, představíme v galerii Czech Photo Centre. Na výstavě SIGHT/EFFECT bude představeno na padesát fotografií zachycujících vývoj v Izraeli v posledních dvou dekádách. Soubor ukáže zemi v celé její kulturní, společenské i geografické pestrosti, jež daleko přesahuje hranici běžných zpravodajských záběrů.

Přístup autora k fotografii je hluboký, sám o svých snímcích důkladně přemýšlí. Vždy se rozhoduje, zda mu fotografie říkají něco víc a zda mají další skrytý význam.

Více o fotografovi na jeho stránkách: Karel Cudlín

NULL