Příběhy fotografií: Filip Singer - Mistrovství světa v šermu

6/09/2018

"Nejlepší světový šermíři týden soupeřili v šermířských disciplínách na Mistrovství světa v šermu v německém Lipsku.
Podruhé v životě jsem měl možnost fotografovat šerm. Prostředí v německém Lipsku bylo více než důstojné. Šermíři v bílém v akci na černém pozadí a francouzština jako oficiální jazyk tohoto sportu – chvilkami jsem měl pocit, jako bych fotografoval balet či divadlo. Sport je to ale velice tvrdý a neuvěřitelně náročný.

Dokumentovat tento sport na vrcholné soutěži je pro agenturního fotografa náročné zadání. Denně jsem musel zvládnout desítky šermířských soubojů. V hale jsem trávil čas od rána do noci celý týden. Jako fotograf mezinárodní agentury jsem se musel zaměřit na sportovce podle zadání našich klientů. Někdy jsem musel stihnout více zápasů najednou ve stejný čas. Stávalo se, že šermoval naráz Japonec, Švýcar, Němec a Brit a do toho se někde předávala medaile. To pak máte na fotografování jednoho zápasu třeba jen několik minut. V přestávkách mezi zápasy je třeba popisovat a odesílat fotografie do světa.

Každý den jsem se naučil o šermu něco nového a začal jsem teoreticky ovládat jednotlivé výpady tak, že ke konci šampionátu už jsem dokázal fotografovat pouze ty důležité momenty. Jak fotit šerm, jsem se naučil a částečně také odkoukal od italských fotografů, kteří fotí šerm i na olympiádách. To není náhoda, šerm je mimo jiné italským národním sportem." F. Singer

[blog/singerportret.png]

Filip Singer (* 1. července 1980, Praha)

Filip Singer se narodil 1. července 1980 v Praze. Volné dokumentární tvorbě se věnuje od roku 1999, kdy zaměřil svoji pozornost zejména na odlehlé oblasti Sibiře a bývalé sovětské republiky. Zajímá ho prostředí a změny, jež se dotýkají obyčejných lidí z bývalého SSSR. Od roku 2000 podnikl několik dlouhých cest do Ruska, centrální Asie a Číny.

Ve fotografiích zachycuje zejména dopad člověka na životní prostředí a život lidí v nejvíce znečištěných místech světa. Od roku 2002 se věnuje dokumentární a novinářské fotografii.

Spolupracuje s mezinárodní fotografickou skupinou SPUTNIK PHOTOS a je členem vídeňské agentury Anzenberger.

Od roku 2008 je kmenovým fotografem mezinárodní tiskové agentury European Pressphoto Agency (EPA). Pro tiskovou agenturu fotograficky pokrývá hlavní zpravodajské události ve střední Evropě a v ostatních zemích světa.

Publikuje fotografie jak v Čechách, tak i v zahraničních mediích: Der Spiegel, Time, National Georaphyc, Newsweek, The New York Times, Guardian, El Mundo, Le Figaro, Stern a další).

Je držitelem sedmnácti ocenění v soutěži Czech Press Photo. V roce 2014 získal v soutěži hlavní cenu, Fotografii roku.

NULL