Oldřich Škácha - Okupace 1968

Oldřich Škácha - Okupace 1968

Okupace 1968

Autor: Oldřich Škácha

Soubor fotografií ze sbírky Knihovny Václava Havla

Datum trvání:
15. srpna – 16. září 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na hlavní výstavu v Malé síni CPC

Koupit online

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

17/08/2018

Padesáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je jedinečnou příležitostí k uspořádání výstavy, která připomene jeden z nejtragičtějších okamžiků našich dějin. Ve velké výstavní síni galerie Czech Photo Centre se od 15. srpna představí fotografie Oldřicha Škáchy, které dvacet let zůstaly uzavřeny v ateliéru na Starém městě. Fotografie z osudného srpnového dne ze svých sbírek zapůjčila Knihovna Václava Havla. Výběru snímků pro expozici se ujal fotograf Ondřej Němec.

Uhrančivé snímky z prvních dní konfliktu doplní stylizovaná fotokomora s původním zařízením a fotografiemi přímo ze Škáchova ateliéru, které pořídil fotograf Petr Šálek. Dalším prvkem, který bude v galerii reflektovat palčivou atmosféru roku 1968, zprostředkuje dokumentární film Zmatek Evalda Schorma, který poskytl Národní filmový archiv. Škácha reportážním způsobem zachytil samotný příjezd armády do Pražských ulic. Dokumentoval zděšení a snahu lidí konflikt odvrátit. Během 21. srpna potkal mnoho známých tváří například Pavla Bobka, Jana Kaplického a Václava Táborského, kteří se rozhodli protestovat proti agresi vojáků.

Přední český fotograf Oldřich Škácha vešel do povědomí veřejnosti dokumentováním osudů osobností československé kultury a disentu sedmdesátých a osmdesátých let, zejména skupiny kolem Pavla Kohouta a Václava Havla. S postupným nástupem normalizace byl Škácha vyloučen z veřejného života, a přišel tak o možnost publikovat. Po Sametové revoluci se znovu vrátil se svými fotografiemi například do Lidových novin, Salonu Práva, Magazínu Mladé fronty Dnes, Reflexu a mnoha dalších. Také se stal jedním z fotografů prezidenta Václava Havla, jehož dokumentoval i po odchodu z úřadu prezidenta.

V malé výstavní místnosti galerie Czech Photo Centre se návštěvníkům představí výsledky soutěže pro amatérské i profesionální fotografy s názvem Československo – fotografie roku 68, kterou Czech Photo spolupořádá s Českým rozhlasem. Tato výstava představuje vybrané snímky, které pochází ze soukromých archivů Čechů a Slováků. Celkově se do soutěže přihlásilo okolo tisíce fotografií.

Výstava bude otevřena od 15. srpna do 16. září každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Výstava se koná pod záštitou a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Společné století, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Kontakty a další informace: Czech Photo Centre: Public relations – Radek Polák, +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphoto.org

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx

Hlavní partneři: Trigema, ProCeram, Olympus

Foto: Oldřich Škácha

string(1) "1"