Foto měsíce července

Foto měsíce července

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
1/08/2018

Úplné zatmění Měsíce, které se odehrálo v pátek 27. července, bylo nejen nejočekávanější astronomickou událostí desetiletí, ale také kreativní příležitostí pro fotografy. Foto měsíce července, tak získala fotografie Měsíce od Romana Vondrouše z agentury ČTK.

Fotografie července Czech Photo

Roman Vondrouš, ČTK

O zákulisí pořízení oceněného snímku Roman Vondrouš píše:

„O zatmění měsíce, které mělo nastat 27. července ve večerních hodinách jsem sice dopředu věděl, ale ještě ten samý den jsem vůbec nepředpokládal, že ho večer budu fotografovat. Skoro celý den jsem totiž v Praze v úmorném vedru absolovoval nezáživné focení bývalých politiků, kteří mířili na výslechy k sněmovní vyšetřovací komisi. Až když bylo po všem, tak jsem s patřičnou úlevou v podvečer vyrazil na plánovanou víkendovou cestu do podhůří Jizerských hor. V posledních chvílích se ve mne přece jenom probudilo jakési nutkání: Co kdyby náhodou..?, a tak jsem nakonec s sebou přibalil i fotoaparát se středním teleobjektivem. Po příjezdu do Jablonce nad Nisou však nebe nad městem rozhodně nehýřilo jasnou oblohou a já jsem začal usuzovat, že jsem "fotovercajk" zřejmě vezl zbytečně. I přesto jsem nelenil a vyrazil na jedno z míst, kde jsem předpokládal, že by měsíc mohl být dobře vidět za předpokladu, že se oblačnost rozpustí. To se nakonec před dvaadvacátou hodinou stalo. Nejprve jsem začal fotografovat zahalující se měsíc za jedním z jabloneckých sídlišť. Čas však byl neúprosný a jak začalo nastávat jeho úplné zatmění, tak mne napadla myšlenka zkusit ho zaznamenat přes lidi fotografující na mobily. V ten okamžik už však bylo poměrně velké šero a já musel docílit toho, aby obloha zůstala ještě částečně modře prokreslena a současně se zobrazila silueta fotografující postavy. Stativ jsem s sebou neměl a jelikož jsem při komponování scény byl nucen zalehnout až zcela k zemi, tak by mi vlastně byl k ničemu. Také bylo nutno použít kombinace dlouhé expozice a vysoké citlivosti a i díky tomu, že můj 300 mm objektiv je vybaven vnitřní stabilizaci, tak se mi podařilo zachytit snímek, z kterého jsem měl neskrývanou radost.“

Roman Vondrouš

Roman Vondrouš se narodil v roce 1975 v Pardubicích, absolvoval magisterský program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Nyní na stejné univerzitě pokračuje jako doktorand. Pracuje již řadu let jako fotoreportér České tiskové kanceláře. Je laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo.

www.romanvondrous.cz

string(1) "1"