Foto měsíce

Blíží se nový ročník soutěže Czech Press Photo

Fotografie měsíce

Leden
Únor
Březen
Duben
Květen

Foto Měsíce
20/06/2018

Situace současného českého fotožurnalismu není ideální. Aspektů je několik - světové agentury nabízí relativně levné a kvalitní snímky z celého světa. Pro redakce tedy pozbývá ve většině případů smysl, aby čeští fotografové někam jezdili a pořizovali exkluzivní reportáže nehledě na vysoké náklady. Vlivní podnikatelé vlastní mediální domy a ty řídí jako své firmy. Dalším vlivem mohou být samozvaní fotografové. Velmi zjednodušeně - stačí zrcadlovka, kurz a možnosti, zejména ty finanční. Co s lidským povědomím dělají například fake news a k nim připojené zmanipulované fotografie, se dozvíme teprve s odstupem.

I přes tuto nepříznivou situaci je cílem Czech Press Photo motivovat fotografy k neustálé práci, protože jejich tvorba může výrazně ovlivnit veřejné mínění. Ve své podstatě nikdo nechce žít v nefungující zemi nebo světě a snímky s kontextem mohou tento fakt změnit. Proto vyzýváme všechny fotografky a fotografy, ať se skutečně zapojí, zkusí změnit tento zkreslený pohled a pozvednou současný fotožurnalismus. Každý měsíc napříč denním tiskem, weby a sociálními sítěmi hledáme nejlepší fotografie našich autorů.

Czech Press Photo je platforma, která “zastřešuje” reportážní fotografii a pomocí soutěží a výstav zhodnocuje práce, které čeští a slovenští fotografové tvoří. Nesmíme zapomenout na přirozený vývoj, kterým žurnalistika prochází. Minulý rok vyhrála Czech Press Photo fotografie pořízená mobilním telefonem a mezi některými fotografy se strhla vlna nevole. Moderní technologie je potřeba zohlednit v celém kontextu žurnalistiky. I fotografie z mobilu může být kvalitní, ale neměla by se na ní zakládat celá prezentace autora. Josef Koudelka tvrdí, že fotografie je pouze jedna, ta, která vzbuzuje emoce a donutí diváka přemýšlet. Hranice mezi výtvarnou a reportážní fotografií se mnohdy stírá, právě dílo Koudelky slouží jako dobrý příklad. Mnoho snímků a fotografů potřebují čas a prostor. Přes všechny kvality je fotografie stejně jako ostatní výtvarná umění subjektivní.

Představujeme vám fotografie sledující hlavně domácí scénu vybrané týmem Czech Photo od ledna do června. Za leden jsme vybraly fotografii Dana Materny z mediálního domu Mafra, kde aktivistka skupiny Femen vybíhá ve volební místnosti na prezidenta republiky Miloše Zemana. Snímkem měsíce února je Ester Ledecká při tréninku od Michala Růžičky z Mafry. Březen patřil demonstracím v Čechách i na Slovenku a titul foto měsíce si odnáší Filip Singer z agentury EPA se snímkem demonstrací v Bratislavě. Největší událostí dubna byl pohřeb Kardinála Berana, kde jsme vybrali snímky Michal Čížka z AFP. V květnu zabodoval poslanec Jaroslav Foldyna. Jeho „rváčský“ výraz zachytil Yan Renelt pro server Lidovky.cz.

Další fotografie měsíce budeme prostřednictvím novinek přinášet vždy na začátku každého měsíce. Prohlédnout si vítězné fotografie předešlých měsíců můžete na stránce Foto měsíce.

string(1) "1"