Foto měsíce dubna

Foto měsíce dubna

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
1/05/2018

Fotografií měsíce dubna je snímek Michala Čížka z AFP, jenž fotografoval pohřeb Kardinála Berana, což byla největší událost v dubnu. Fotky měsíce sledují především domácí scénu a jsou vybrané týmem Czech Photo.

Fotografie dubna Czech Photo

Michal Čížek, AFP

více autor o fotografiï: "Už na začátku tohoto roku bylo známo, že někdy v dubnu by měl přiletět vládni speciál z Říma na kbelské letiště s ostatky kardinála Berana. Kardinál emigroval v roce 1965 do Vatikánu, aby unikl příkoří komunistického režimu. O čtyři roky později ve Vatikánu zemřel. Moji kolegové z tiskové agentury Agence France Presse pro kterou fotografuji shledali tuto událost celosvětové zajímavou. Asi i proto, že poprvé od roku 1989 je českým premiérem bývaly agent STB a jeho vláda se opírá o hlasy Komunistické strany. A tak jsem se 20. dubna vydal na kbelské letiště. Půl hodiny před příletem nás protokol pustil na letištní plochu a začal tak trochu boj o místo, aniž by kdokoliv věděl, kde letadlo zastaví. Když krátce po pate hodině letadlo přistálo, všichni fotografové včetně mě měli na svých fotoaparátech dlouhá skla, myšleno 400 a 70-200m a začali fotit vojáky s ostatky kardinála . Vojáky pochodující s rakví, kterou vyložili z letadla a přenesli do pohřebního vozu. Už v tu dobu jsem si uvědomil, že by stalo za to vyfotit širokým objektivem celek – pohřební vůz s rakví a doprovodem, v protisvětle. Prostě udělat aspoň jednu fotku jinou, než mají ostatní. A tak když naložili vojáci rakev do auta, ihned jsem vyměnil objektiv na mem fotoaparátu a udělal tento snímek. Mam za to, že to trvalo maximálně 10 sekund. Rakev s ostatky pak tentýž den dorazila s doprovodem do kostela na Strahově a následující den byla s poctami a doprovodem dopravena do Chrámu Svatého Vita, kde se další dva dny veřejnost mohla s kardinálem rozloučit."

Michal Čížek
Michal Čížek od roku 2005 – dosud pracuje pro Agence France Presse jako fotograf pro Českou republiku. Také působí jako Vedoucí fotooddělení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V letech 2010 – 2013 pracoval jako oficiální́ fotograf prezidenta Václava Klause. Je autorem publikací: Klíčové́ mediální́ domy po celém světě̌ (The New York Times, Guardian, BBC, Stern, NBC, Time Magazine, Washington Post a mnoho dalších), Matěj Černý, Marie Peřinová: 111 míst v Praze, které musíte vidět, Kosmas, 2016 (ilustrační fotografie) , Františka Čižková: To jsem já, Františka, CNC, 2016 (ilustrační fotografie). Také je držitelem ocenění Czech Press Photo (celkem 17 ocenění, včetně̌ fotografie roku).

https://www.instagram.com/michal_cizek_photographer/

string(1) "1"