Česká divadelní fotografie

Výstava Česká divadelní fotografie láká bohatým doprovodným programem

Česká divadelní fotografie
1859 – 2017

10. 5. 2018 - 25. 6. 2018

První rozsáhlá výstava fotografií Česká divadelní fotografie 1859 - 2017 z prostředí českého divadla ukáže nejen historií divadelnictví a fotografie, ale i důležité historické události. Portréty hereckých hvězd, fotografie z inscenací renomovaných velkých i studiových scén, snímky divadelních budov i jejich zákulisí od poloviny 19. stol. až po současnost.

www.divadelnifotografie.cz

Místo
Obecní dům
náměstí Republiky 5
111 21 Staré Město
Zobrazit na mapě

11/06/2018

Jako partneři výstavy Česká divadelní fotografie, bychom vás rádi upozornili na bohatý doprovodný program. Na samotné výstavě v Obecním domě najdete originály unikátních a dosud nepublikovaných hereckých portrétů z poloviny 19. století, rozmanité historické fotografie z divadelního prostředí, glamour portréty z Atelieru Langhans, či umělecky cenné fotografie meziválečné avantgardy. Poválečný žánr divadelní fotografie reprezentují osobnosti jako Václav Chochola, Josef Koudelka, Jaromír Svoboda, Jaroslav Krejčí a další. Samostatnou částí výstavy je prezentace výsledků soutěžní Přehlídky současné divadelní fotografie.

Návštěvníci mohou od 9. do 10. června navštívit fotoateliér Vandy Hybnerové. Divadelní fotoateliér je cestovní, nemá stálou adresu, a tak mění i svou podobu. Čeká na vás nepřeberné množství kostýmů, klobouků, rekvizit a dekorací. Můžete cestovat časem a prostorem, stát se Hamletem či Prodanou nevěstou, Faustem či Markétkou, vodníkem nebo baletkou.

Jednou z nejzajímavějších akcí doprovodného programu je workshop taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým v rámci festivalu Tanec Praha. Workshop je vhodný jak pro začínající fotografy, tak pro pokročilé uživatele, kteří mají zájem se naučit více o řemesle fotografa nebo si vyzkoušet skutečnou práci v terénu. (workshop se uskuteční v termínu: 16. - 17. 6. 2018)

Dále výstava nabízí program pro děti, například jim dovolí stát se divadelním hercem. Děti si mohou vybrat kostýmy a rekvizity a napodobit oblíbenou fotografii z výstavy. Tu si poté odnesou vytištěnou. Tvůrčí dílnu povedou zkušené lektorky z edukačního oddělení Galerie hlavního města Prahy.

V neděli 17. června od 15:00 se představí tvůrčí dílna pro seniory na téma: Emoce a pohyb ve fotografii. Dílna se bude věnovat zachycení pohybu a emočního výrazu na fotografii. Rozhýbe mimické svaly, ruce i celé tělo. Tvůrčí dílnu povede Eva Pejchalová, lektorka Galerie hlavního města Prahy.

Nedílnou součástí jsou komentované prohlídky, jedna z nich se uskuteční 21. června od 17:00. Zde budou kurátoři hovořit o funkci divadelní fotografie, která je primárně dokumentační – zaznamenává divadlo a zprostředkovává příběhy z jeviště, hlediště i ze zázemí divadel. Vypravěči příběhů jsou jednotlivé snímky, ale i celé série od poloviny 19. století až do naší současnosti. Příběhy za fotografiemi jsou na výstavě komponované tak, aby divákům zprostředkovaly nejen ty přímo vyfotografované, ale i příběhy, které se postupně skládají na pozadí.

Více informací najdete na webu: www.divadelnifotografie.cz.

string(1) "1"