Tomáš Vitovský

Vzpomínka na Tomáše Vitovského

Praha v klasickém panoramatu

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
16. května – 10. června 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na hlavní výstavu ve Velké síni CPC

Místo
Malá síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

29/05/2018

Ve čtvrtek 24. května se v galerii Czech Photo Centre uskutečnila vernisáž, kde se vzpomínalo na fotografa a lékaře Tomáše Vitovského. Přišlo mnoho jeho kamarádů a spolupracovníků, a tak se večer nesl v příjemné přátelské atmosféře. Kurátorka výstavy Věra Matějů vzpomínala zejména Prahu fotografickou, které se Tomáš každoročně účastnil a pomáhal i s realizací výstav na Staroměstské radnici.

Věra Matějů se snažila, aby všechny fotografie vyzněly přesně tak, jak by si Tomáš Vitovský představoval. „Při probírce letošních kolekcí fotografií Prahy si člověk dostatečně uvědomí, do jaké míry v nich chybí Vitovského panoramata, jimiž téměř dvě desetiletí zachycoval proměnu nebo naopak chátrání některých částí naší metropole. Když před třemi lety nečekaně zemřel, jeho dlouhodobý dokumentaristický zájem se tak náhle a neplánovaně uzavřel.“ vysvětluje kurátorka. Na výstavě Praha v klasickém panoramatu jsou k vidění i raritní původní adjustace autora, který byl v tomto oboru velice precizní.

Výstava pražských panoramat je v přímém kontrastu s výstavou ve velké síni Chrámy nové doby Jiřího Šebka. Oba autoři se dlouhodobě věnují dokumentaci proměn metropole a prostřednictvím fotografií reflektují problémy, které architektura do města přináší. „Oba autoři jsou vzájemně propojení tematicky i skrz soutěže, kterými prošli. Jiří Šebek získal v roce 2016 Grant Prahy v soutěži Czech Press Photo a zároveň se letos stal vítězem Prahy fotografické.“ doplňuje ředitelka galerie Veronika Souralová.

string(1) "1"