Chrámy nové doby

Jiří Šebek Chrámy nové doby

Chrámy nové doby

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
16. května – 10. června 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč, zahrnuje také vstup na vedlejší výstavu v Malé síni CPC

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

9/05/2018

15. května pozdě odpoledne se v Czech Photo Centre uskuteční vernisáž výstavy uměleckého fotografa Jiřího Šebka, který je držitelem prestižního ocenění Grantu Prahy. To získal v roce 2016 v soutěži Czech Press Photo za soubor nesoucí název Chrámy nové doby. Vizuálně i obsahově jedinečný celek, který je protipólem ke klasickému stylu pražských budov i Šebkově typické tvorbě, zde bude k vidění do 10. června.

Pro tuto sérii, stejně jako pro všechna Šebkova díla, je charakteristická preciznost, minimalismus a čistota podání. První fotografie ze série Chrámy nové doby vznikly na jaře roku 2016. Jsou tomu tedy již dva roky, co si umělecký fotograf Jiří Šebek vizualizoval svou představu o fotografiích moderní architektury. Šebek se kontinuálně věnuje focení staré Prahy, věžím, kostelům, chrámům atd., z čehož zcela přirozeně vyplynula idea ztvárnit samostatnou kontrastní sérii nové a moderní pražské architektury.

Soubor nedokumentuje proměny rozvíjejících se částí hlavního města. Šebek jej pojímá výhradně výtvarně. Jednotlivé budovy jsou vyhledávány cíleně tak, aby v podobě vizuálů fungovaly samostatně a zároveň systematicky doplňovaly celek. Každá budova má specifický tvar, čímž se stává v této sérii nenahraditelnou.

Šebek jednotlivá architektonická díla nehodnotí. Nezkoumá jejich krásu, jinakost či ošklivost. Každou budovu se snaží zachytit v celé její podstatě a svébytnosti. Prostor tak dává divákovi, který má možnost nazírat budovy a fotografie separovaně. Jedno tak není závislé na druhém. Může se slučovat, ale i vylučovat. Proč tomu tak je? Jak říká sám fotograf „Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto mohu být s výslednou fotografií spokojený.“ Posuďte tedy sami, jak moc se váš pohled na určité budovy změní díky formě, s jakou jsou zachyceny a prezentovány držitelem Grantu Prahy 2016 Jiřím Šebkem.

Výstava bude otevřena od 16. května každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie leží jen zhruba 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Další informace lze nalézt na www.chramynovedoby.cz.

O autorovi:

Jiří Šebek je minimalista, který se ve své volné tvorbě zaměřuje na fotografii staré Prahy a detaily moderní architektury. Je perfekcionista, který fotografuje zejména komerční architekturu pro architektonická studia i stavební firmy.

Jiří Šebek, umělecký fotograf a držitel grantu Prahy v soutěži Czech Press Photo vytváří vizuálně čisté fotografie, které vynikají ladností linií a křivek. Díky černobílému pojetí většiny fotografií dává vyniknout struktuře fotografovaných objektů.

Neustále přemýšlí nad tím, jak zachytit dokonalý okamžik, a tedy, jak vytvořit dokonalou fotografii, a protože je puntičkář, fotografický proces pro něj nikdy není u konce. Každou fotografii lze podle něj pojmout lépe než tu předchozí. V jeho fotografiích je ukryt osobní příběh. Na mnoho míst se vydá pětkrát či desetkrát, aby zde zachytil správné světlo, či našel nejlepší úhel pohledu.

Hlavní partneři:

Alza.cz
Fujifilm

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

Foto: Jiří Šebek

Kontakty a další informace:
Czech Photo Centre: Public relations - Radek Polák, +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphoto.org

string(1) "1"